30 žmonių – 30 laisvės sąvokų: ką šis žodis reiškia kiekvienam iš mūsų?

Kovo 11-osios proga 30 žmonių kalba apie tai, ką jiems reiškia laisvė
Monika Juodeikaitė
Šaltinis: Žmonės
AA

Kas jums yra laisvė? Prieš 30 metų į kovą už šį trapų, bet tuo pačiu ir neapsakomai galingą žodį, kuris slepia daugybę įvairių ir individualių reikšmių, vieningai stojo visa Lietuva.

Tikriausiai kiekvieno iš mūsų samprata apie laisvę būtų kitokia. Vieniems laisvė reiškia galėti ir norėti kažką daryti, kitiems tai – prasminga sąvoka, simbolizuojanti kovą. 30 skirtingų žmonių: nuo dainininko Vaidoto Valiukevičiaus iki laidų vedėjos Beatos Nicholson, nuo atsitiktinio praeivio gatvėje iki prezidentės Dalios Grybauskaitės, kovo 11-osios proga pabilo apie tai, ką jiems šis žodis reiškia.  

Kovo 11-osios proga 30 žmonių kalba apie tai, ką jiems reiškia laisvė

Nors visų atsakymai skirtingi, panašu, kad laisvės sąvoka labai plati, talpinanti gyvenimą be baimės, galimybes rinktis, keliauti, būti savimi, kurti, vertinti turimas teises ir nepamiršti kylančių pareigų.

„Saugoti laisvę – mūsų visų atsakomybė” , – sako lenktynininkas Benediktas Vanagas.

„Laisvė tai – teisė pasirinkti ir pareiga padaryti,” – tvirtai savo poziciją dėsto Lietuvos kelių policijos tarnybos viršininkas Vytautas Grašys.

Kovo 11-osios proga 30 žmonių kalba apie tai, ką jiems reiškia laisvė

Tačiau laisvė gali būti ir labai sunkus pasirinkimas, kuris priimtinas ne visiems. „Kartais sunku priimti savo pasirinkimo pasekmes, gal nelaisvė kartais gali pasirodyti aiškesnė, bet tai yra kalėjimas. O laisvė yra viskas, tai – galimybė būti tuo, kuo nori”, –  savo mintimis dalijasi politikė Ingrida Šimonytė.

Kovo 11-osios proga 30 žmonių kalba apie tai, ką jiems reiškia laisvė

Tuo tarpu Nepriklausomybės akto signatarė Nijolė Oželytė sako, kad laisvė yra siaubas: „Laisvė – tai, kas daugeliui sulaužo stuburą,  tai baisi atsakomybė ir tikrų tikriausia pražūtis nepasiruošusiam, tokia tad galimybė rinktis”. 

„Gyvename tikrai laisvoje šalyje”, – sako vienas iš idėjos, pakalbinti tiek žmonių, kiek Lietuvos Nepriklausomybės aktui metų, autorius, videografas Giedrius Matulaitis.

„Turime visišką laisvę užkalbinti, bet kurį žmogų – nuo atsitiktinio praeivio gatvėje, muzikanto, politiko, sportininko ar Prezidentės.“

Kovo 11-osios proga 30 žmonių kalba apie tai, ką jiems reiškia laisvė

Idėjos bendraautorius Mantas Vilimas džiaugiasi, kad visi atsakymai į klausimą buvo pozityvūs: „Mane labiausiai džiugino, jog vaikštant po Vilnių ir kalbinant atsitiktinius praeivius, jautėsi labai teigiamos, modernios ir laisvos visuomenės nuotaika.  Buvo smagu išgirsti, kaip kiekvienas skirtingai suprantame laisvę: vienam tai yra pasivaikščiojimas parke, kitam – tiesiog galėjimas būti savimi. Smagu, jog per trisdešimt nepriklausomybės metų tapome tokie atviri ir pasaulietiški, nebijome laisvai išreikšti savo nuomonės ir priimti kitus tokius, kokie jie yra. Džiugino žmonių pozityvumas – net ir tų, kurie nenorėjo kalbėti į kamerą. Pakalbėjus už kameros, buvo smagu išgirsti sėkmės palinkėjimą projektui, juoką ar tiesiog išvysti šypseną.“

Kovo 11-osios proga 30 žmonių kalba apie tai, ką jiems reiškia laisvė

Tarp projekte nufilmuotų žmonių ir Lietuvos kunigas, vyriausiasis policijos kapelionas Algirdas Toliatas, kuris laisvę sutapatino su galimybe kurti ir būti reikalingam kitam žmogui, žurnalistas, laidų vedėjas Edmundas Jakilaitis, prezidentė Dalia Grybauskaitė ir kiti žinomi bei nežinomi žmonės.

Taigi,  ką laisvė reiškia mums?

Skaitykite daugiau