A.Matelio filmo „Omarų sriuba“ pasaulinė premjera įvyks San Sebastiano festivalyje

Kadras iš filmo OMARŲ SRIUBA
Šaltinis: Žmonės
AA

Šių metų tarptautiniame San Sebastiano kino festivalyje įvyks bendros ispanų ir lietuvių gamybos dokumentinio filmo „Omarų sriuba“ pasaulinė premjera. Režisierių Pepe Andreu ir Rafa Molés kūrinys, kurio scenarijaus bendraautorius ir koprodiuseris yra dokumentinio kino meistras, nacionalinės premijos laureatas Arūnas Matelis („Studio Nominum“), uždarys baskų kiną pristatančią programą „Zinemira“.

Šiandien vieno svarbiausių Ispanijos kultūros renginių komanda paskelbė trylika filmų, kurie šiemet festivalyje varžysis dėl „Irizar Basque Film Award“ apdovanojimo. Tarp jų – „Omarų sriuba“, pasakojanti apie Islandijos Grindaviko mieste veikiančią legendinę, bendruomenei itin svarbią „Bryggjan“ kavinę ir jos likimą. Dokumentikai buvo suteikta garbė uždaryti „Zinemira“ programą  –  ji bus  parodyta rugsėjo 25 d.

Filmas į San Sebastiano festivalį sugrįžta jau antrą kartą: 2018 m. „Omarų sriubos“ projektas buvo pristatytas čia vykstančiame industrijai skirtame „Lau Haizetara“ dokumentinių filmų koprodukcijos forume, kuriame pelnė du apdovanojimus ir buvo įvertintas 3000 Eur piniginiu prizu.

Kadras iš filmo OMARŲ SRIUBA

Režisieriai Pepe Andreu ir Rafa Molés su Arūnu Mateliu kūrybiniame kelyje yra susidūrę ir ankščiau – kartu koprodiusavo A.Matelio 18 tarptautinių apdovanojimų pelniusią dokumentiką apie dviračių sporto užkulisius „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“.

Žymiems ispanų dokumentinio kino kūrėjams tai jau penktasis filmas, kurtas drauge. Didelio populiarumo susilaukė 2014 m. pasirodęs jų darbas „Five days to dance“. Pepe Andreu daugiau nei 15 metų dirba prodiuseriu ispanų televizijoje, Rafa Molés yra žinomas žurnalistas ir scenaristas.

Kino režisierius ir prodiuseris Arūnas Matelis. / Gedmanto Kropio/Žmonės Foto nuotr.

Kasdienybė pro „Bryggjan“ kavinės langus

Pagrindinis filmo veikėjas Krilis kiekvieną rytą pradeda mažoje uostamiesčio kavinėje „Bryggjan“ ruošdamas ingredientus omarų sriubai. Jo brolis Alis čia leidžia dienas šnekučiuodamasis su senais žvejais, tarp kurių – paskutinis Islandijos boksininkas ir rašytojas. Jų pokalbiai neapsieina be pasaulinių problemų aptarimo, kurioms išspręsti kasdien sugalvojami vis nauji būdai.

Kartą per mėnesį toje pačioje kavinukėje susirinkę Grindaviko gyventojai prisimena neseniai anapilin išėjusių vietinių vardus, taip tikėdamiesi juos kuo ilgiau išsaugoti atmintyje. Ketvirtadieniais keturi muzikantai čia groja džiazą.

Kadras iš filmo OMARŲ SRIUBA

Pro „Bryggjan“ langą matyti stūksantis kalnas. Kitoje jo pusėje driekiasi Mėlynoji lagūna – turistų pamėgta didžioji salos atrakcija.

Reaguodama į kasmet gausėjančius turistų srautus, viena didelė korporacija neseniai pateikė pasiūlymą Grindavike pastatyti aukščiausius standartus atitinkantį viešbutį. Kita – mažą šeimos kavinę paversti teminiu restoranu.

Jau visai netrukus Kriliui ir Aliui teks spręsti, ką daryti su Grindaviko gyventojų numylėta „Bryggjan“ ir joje ruošiama omarų sriuba. 

Tarptautinis San Sebastiano kino festivalis yra vienas svarbiausių kino renginių Europoje, vykstantis Ispanijoje nuo 1953 m. Šiais metais festivalis prasidės rugsėjo 18 ir tęsis iki 26 dienos.

Kadras iš filmo OMARŲ SRIUBA
Temos:
Skaitykite daugiau