Penkiasdešimtmetis yra tokia riba, kai moteris pradeda matyti, kas iš tikrųjų svarbu gyvenime. Reflektuoti savo patirtį, nutraukti nieko gera neteikiančius ryšius. Ir todėl dažna nenorėtų savo patirties iškeisti į jaunystę ir sako, kad tai – labai geras metas. Juk būdama jauna daug ko nežinojo ir jaudinosi dėl bereikšmių dalykų!
Asmenybės ugdymo specialistė Fran Sorin savo straipsnyje „Huffingtonpost.com“ aprašė 20 dalykų, kuriuos penkiasdešimtmetės ir vyresnės moterys norėtų pasakyti jaunesnėms.
Kai mintimis grįžtu atgal į savo jaunas dienas, svajoju, kad išmintingesnė ir vyresnė moteris būtų skyrusi man laiko ir parodžiusi, kaip sukurti svarbų, kūrybingą ir džiaugsmingą gyvenimą, rašo koučerė.
Pateikiame dešimt vertingiausių apibendrintų jos patarimų.
1. Skirkite sau prioritetą. Tik tada, kai pačios jaučiamės gerai, galime prireikus padėti kitiems. Moterys nuo seno prisiima globėjų vaidmenį, tai tarsi refleksas. Atidumas sau nėra savanaudiškas – jis reikalingas, siekiant nugyventi sėkmingą ir prasmingą gyvenimą.
2. Pasirinkite sveiką gyvenimo būdą. Nors mūsų kultūroje daug kalbama, kaip sumažinti stresą, jo nemažėja. O stresas yra atsakingas už daugelį ligų. Taigi streso mažinimas, sveikesnė mityba ir fizinis aktyvumas yra raktas į kokybišką ir sveiką gyvenimą. Visa tai integravusios į savo kasdienybę, pajusite, kokios produktyvios, pozityvios ir sveikos jaučiatės.
3. Būkite su tais, kurie jus myli ir palaiko jūsų augimą. Kiek valandų esate iššvaisčiusios būdamos su drauge, pažįstama ar kolege, kuri jus kritikuoja, nuolat skundžiasi? Nebeieškokite priežasčių, kodėl toksiški ryšiai turėtų likti jūsų gyvenime. Atminkite: 5 artimiausi draugai yra veidrodis to, ką jūs iš tiesų galvojate apie save.
4. Išbraukite iš savo žodyno „aš turėčiau“. Kai tik taip pagalvojate, paklauskite savęs – kodėl turėčiau? Žmonės, kurie gyvena ir elgiasi ne taip, kaip nori, o kaip turėtų, retai jaučiasi patenkinti. Jei tikrai kažką turite padaryti, įvardykite sau tai kaip „aš renkuosi“ arba „aš noriu“ tai padaryti. Mažas pakeitimas, didelis skirtumas.
5. Mylėkite ir priimkite save. Net jei tuo dabar ir netikite, jūs esate graži ir mylinti siela. Kasryt pažvelkite į save vonios veidrodyje ir pasakykite sau „labas rytas“ ir „aš tave myliu“. Skamba kaip nuvalkiota nesąmonė? O jūs pamėginkite. Ar lengva pradžioje tai sau pasakyti? Ir kokie jausmai aplanko? Kuo dažniau tai darysite, tuo labiau pamilsite save ir priimsite savo autentiškumą.
6. Prisiimkite atsakomybę už savo gyvenimą. Jeigu kaltinsite kitus ir aplinkybes dėl savo nesėkmių, pasijusite piktos ir įstrigusios – juk vis tiek „nieko negalite pakeisti“.
7. Liaukitės rūpintis, ką kiti galvoja apie jus. (Jie užsiėmę svarstymu, ką apie juos manote jūs.) O jei rimtai, nors ir esame įpratusios ieškoti patvirtinimo iš kitų ir lyginti save su kitomis, reikia išmokti priimti save – nepriklausomai nuo to, ką mano aplinka.
8. Tapkite geresne (iš)klausytoja. Visada daugiau išmoksite klausydamos nei kalbėdamos. Nesvarbu, tai draugas, kolega, nepažįstamasis ar šeimos narys, išmokite klausymo meno ir užduokite žmonėms tik gerai apgalvotus klausimus. Tai padės sukurti gilesnius, atviresnius ryšius, pokalbiai bus turiningesni.
9. Išmokite atleisti. Daug mūsų giliai savyje saugo nuoskaudas, net jei už jas mūsų buvo atsiprašyta. Negebėjimas atleisti gali būti ženklas, kad mes negebame atleisti pačios sau. Ir jei kažką neigiamo galvojame apie kitus, labai gali būti, kad iš tiesų taip galvojame apie save. Tai bus sunku išmokti, bet... tiesiog paleiskite tas mintis, ir ateis palengvėjimas.
10. Nežiūrėkite į viską per rimtai. Iš vienos pusės, reikšmingas gyvenimas – labai rimta, iš kitos pusės – nebūtinai. Balzamas širdžiai – mokėti į gyvenimą įtraukti juoką, žaismingumą ir linksmybes. Tai pagerins ryšius su kitais ir savimi.