10 geriausiai orą valančių augalų

Moteris terasoje tarp augalų / Fotolia nuotr.
Moteris terasoje tarp augalų / Fotolia nuotr.
Šaltinis: „Edita“
A
A

Kambarinius augalus paprastai laikome tam, kad namuose būtų gražiau. Bet ar žinote, kad daugelis jų saugo mūsų sveikatą, mat puikiai valo orą...

Uždarose patalpose (jeigu jos nėra įrengtos ekologiškai) toksinių medžiagų išskiria įvairūs baldų, sienų, grindų dažai, klijai, lakas, taip pat buitinės chemijos preparatai – paviršių valikliai, oro gaivikliai, tekstilė, kaitinimo elementai, plastikas, o kur dar cigarečių dūmai, jei namuose yra rūkančiųjų...

Nauda – įrodyta!

Amerikos nacionalinė aeronautikos ir kosmoso erdvės tyrimo valdyba (NASA) dar 1980 m. atliko tyrimus, kurių metu uždarose patalpose pasitelkdama augalus bandė išvalyti orą – padaryti jį tokį, koks nekenktų sveikatai. Paaiškėjo, kad daugelis pačių paprasčiausių kambarinių augalų veiksmingai valo uždarų patalpų orą, naikindami  kenksmingas chemines medžiagas, kurių namuose ir darbo vietose neįtikėtinai daug, be to, šie augalai palaiko tinkamą oro drėgmę.

Tyrimams NASA pasirinko maksimaliai nuo lauko oro atribotas patalpas, kuriose buvo daug sintetinių medžiagų, išskiriančių toksinius cheminius junginius. Oro mėginiai buvo paimti prieš įnešant augalus ir po to. Vėliau tas pats bandymas buvo pakartotas, tik augalai pakeisti aktyvuotos anglies filtru. Paaiškėjo, kad kambariniai augalai iš oro teršalus išvalė taip pat gerai, kaip ir anglies filtras. Taigi buvo patvirtinta, kad kambariniai augalai puikiai gerina orą. Šių tyrimų metu buvo įrodyta, kad patalpose, kuriose yra augalų, žmonėms rečiau sausėja akys, mažiau skauda gerklę, ne taip kankina kosulys, juntamas mažesnis nuovargis ir kur kas rečiau skauda galvą.

Kaip augalai valo orą?

Oro su jame esančiais teršalais jie įkvepia per mikroskopines lapų poras. Tada teršalų dalelytės keliauja į augalo šaknis, kur yra suskaidomos į medžiagas, tinkamas augalų ir mikrobų mitybai. Štai taip augalai „suvalgo“ kenksmingąsias medžiagas iš oro, kuriuo mes kvėpuojame. Be to, augalai per lapus nuolat išskiria drėgmės, todėl aplinkoje mažėja bakterijų, dulkių.

Anot tyrėjų, kad oras būtų pakankamai išvalomas, 170 m2 patalpose reikėtų pastatyti 15–18 vidutinio dydžio kambarinių augalų. Iš tiesų orą valo visokie kambariniai augalai, tačiau NASA paskelbė dešimt, kurie tai daro ypač gerai. Mokslininkai šiuos augalus įvertino taškais, atsižvelgdami ne tik į tai, kaip gerai jie valo, bet ir į tai, kiek yra atsparūs kenkėjams, ligoms, kaip lengva juos prižiūrėti ir kaip paprastai jie prisitaiko augti patalpose.

Finikinė palmė
Finikinė palmė / Fotolia nuotr.