Šiemet pasaulis mini 10-ąsias atlikėjos Amy Winehouse (1983–2011) mirties metines. Nors praėjo jau dešimtmetis, atlikėja savo gerbėjų ir artimųjų širdyse išliko gyva net tik vis dar skambančiose dainose, bet ir kituose jai skirtuose atminimuose, šią vasarą pasirodžiusiuose įvairiomis formomis.
Išskirtinis balsas ir stilius
2000 m. Amy Winehouse tapo pripažinta atlikėja, žinoma net ik dėl gilaus balso, kuris puikiai atitiko jos maištingą sielą, bet ir dėl išskirtinio stiliaus. Charakteringas jos įvaizdis, ypač vizitine kortele tapusi šukuosena (firminis Winehouse „avilys“, grąžinęs į madą šeštojo dešimtmečio šinjoną) ir ryškus makiažas su „katės“ akimis – tapo ne tik daugybės jos gerbėjų, bet ir dizainerių įkvėpimo šaltiniu. Vienas žymiausių pasaulio dizainerių Karlas Lagerfeldas ne kartą yra ją pavadinęs savo mūza.
Esant gyvai – dėmesys ne jos dainoms, o gyvenimo būdui
2008 m. Amy Winehouse „Grammy“ apdovanojimuose laimėjo „Geriausio naujojo atlikėjo“ nominaciją. Tais metais ji parsivežė dar keturis „Grammy“ už savo albumą „Back to Black“ ir dainą, plačiai laikomą didžiausiu savo hitu „Rehab“.
Pradėjus plisti žiniai apie ryškiąją dainininkę, antraštėse pradėjo mirgėti ne jos dainų pavadinimai, bet jos kasdienė kova su žalingais įpročiais. A.Winehouse viešai kovojo su piktnaudžiavimu narkotikais ir alkoholiu, ne kartą buvo paguldyta į reabilitacijos centrą.
Žiniasklaida vis daugiau dėmesio skyrė jos areštams, reabilitacijoms ir audringiems santykiams su Blake'u Fielderiu-Civilu, kuris yra pripažinęs, kad prie narkotikų Amy pripratino būtent jis. Visas šis dėmesys buvo visiškai priešingas tam, ko norėjo Amy Winehouse.
Geriausio draugo knyga, dedikuota draugystei su Amy
Tyleris Jamesas, Amy Winehouse geriausias draugas, sutikęs ją, kai jai buvo 13-ka, šių metų birželį išleido knygą „Mano Amy: Gyvenimas, kuriuo pasidalijome“ (angl. „My Amy: The Life We Shared“). 10-osioms Amy mirties metinėms dedikuotoje knygoje, Tyleris taip pat prabyla apie neigiamą žiniasklaidos dėmesį ir viešumą, kurio atlikėja visai nenorėjo.
„Amy niekada nenorėjo būti garsi“, – knygoje rašo jis. Pasak jo, atlikėja jam dažnai kartojusi šiuos žodžius: „šlovė yra tarsi mirtinas vėžys, aš to niekam nelinkėčiau“.
„Ji buvo mano pasaulis, – pristatydamas savo knygą interviu metu „The Times“ yra sakęs Tyleris Jamesas. – Niekada neturėjau ir neturėsiu kito tokio artimo žmogaus. Mylėjau ją ir turėjau užduotį – padaryti viską, kad ji pasveiktų. Norėčiau, kad žmonės suprastų, kaip ji stengėsi atsikratyti narkotikų, kaip nedaug trūko, kad visam laikui būtų atsisakiusi alkoholio, kaip nedaug trūko, kad būtų pasveikusi.“
10-ųjų mirties metinių proga – dokumentinis filmas
2021 m. liepos 23 d. įvyko naujojo BBC dokumentinio filmo „Sugrąžinti Amy“ (angl. „Reclaiming Amy“) premjera, kuri pažymėjo 10-ąsias jos mirties metines. Šios kino juostos tikslas – atminti Amy Winehouse ne kaip gyvenimo paklydėlę, bet kaip talentingą menininkę.
Filme „Sugrąžinti Amy“ prabyla retai viešumoje besirodanti dainininkės mama Janis Winehouse-Collins. „Tik dabar pažvelgusi atgal, suvokiu, kiek mažai tada supratome“, – filme sako Winehouse-Collins, kuri retai kalbėjo apie savo dukrą.
„Vargu ar pasaulis išties pažinojo tą Amy, kurią užauginau. Džiaugiuosi galimybe parodyti jos šaknis, tai, kokia ji buvo“, – kalbėdama apie dokumentinį filmą, skirtą atminti Amy Winehouse kalbėjo jos mama. Šiame filme besidalijant atsiminimais, piešiamas visai kitoks atlikėjos paveikslas. Čia pristatoma ir atlikėjos vaikystė žydų šeimoje, kuri gyvenimą kūrė Anglijoje.
Primename, kad 2011 m. liepos 23 d. pasaulį sukrėtė siaubinga žinia – Amy Winehouse buvo rasta negyva savo bute Londone. Daugkartinių tyrimų metu buvo padaryta išvada, kad 27-erių atlikėja mirė apsinuodijusi alkoholiu: jos kraujyje buvo rastas penkis kartus didesnis alkoholio kiekis už leistiną ir nepavojingą sveikatai.
Paskutinį kartą viešai Amy Winehouse pasirodė tų pačių metų birželio 18-ąją. Koncertas Belgrade, turėjęs tapti sugrįžimo vakaru, buvo nutrauktas, nes visiškai apsvaigusi atlikėja nepajėgė dainuoti.
Fotogalerija: