10 edukatorės Gabijos Skučaitės patarimų, kaip efektyviai mokytis
Socialinių mokslų kolegijos (SMK) direktorė, verslininkė Gabija Skučaitė. dalijasi svarbiausiais patarimais, paremtais savo asmenine praktika ir įžvalgomis, kaip mokytis efektyviai ir greitai.
Šiandieninis žmogus – skubantis, nuolat užimtas, išsiblaškęs. Tas užimtumas, deja, visiškai nesusijęs su produktyvumu. Išorinio pasaulio informacinis triukšmas mus kaip tik labiau nutolina nuo tikrosios esmės ir pažinimo. Kaip sakė Antikos filosofas Seneka – „per daug knygų blaško protą. Todėl skaityk tik tas, kurios neginčijamai pripažintos geromis. Jeigu kada nors kils noras laikinai pereiti prie kitokių kūrinių, niekada nepamiršk grįžti prie pirmųjų.“ Tai aktualu ir šiandien – suvokti, kad informacijos ir žinių pertekliaus eroje tampa dar svarbiau atsirinkti, kas iš tiesų svarbu ir reikalinga mūsų tobulėjimui, o kas tik atima laiką ir atitolina nuo esmės.
10 patarimų, kaip efektyviai mokytis:
Užprogramuok save tobulėjimui. Kaip sako vienas iš šiandieninių efektyvaus mokymosi guru Jim’as Kwick, – visa mokymosi sėkmė priklauso nuo asmens patiriamos būsenos. Vadinasi, labai svarbu tinkamai nusiteikti, paruošti savo kūną ir protą tobulėjimui. Tad norėdamas gerų rezultatų, ryte pabudink kūną, praleisk daugiau laiko lauke, nusiteik pozityviai ir Tavo protas taps pasirengęs puikiam dienos startui.
Daryk įžvalgas. Mokantis svarbiausia ne ieškoti patvirtinimų savo turimiems įsitikinimams, o daryti naujas įžvalgas. Tai reiškia, kad jei kažkam nepritari, galbūt, tai – būdas atrasti naują požiūrio tašką.
Klausinėk. Geriausias būdas didinti savo žingeidumą – uždavinėti klausimus. Nepamiršk uždavinėti naujų klausimų sau. Kaip sakoma, kai pradėsi uždavinėti sau naujus klausimus, gausi naujus atsakymus. Tad jei nori naujų patyrimų ir žinių, paklausk kažko ko dar nesi klausęs savęs (ar kitų) anksčiau.
Pasižymėk raštu esmines pastabas (notes). Labai svarbus įgūdis mokantis yra gebėti pasižymėti esminius dalykus. Tai tikrai nereiškia pažodinio konspektavimo, priešingai – tai aktyvus klausymasis gebant pasižymėti tai, kas yra svarbiausia. Jei mėgsti vizualizuoti, gali į tokius užrašus įtraukti piešinius, simbolius, schemas.
Būk žingeidus. Nieko negalima išmokyti žmogaus, kuris mano, kad jau viską žino. Jei suvoksi, kad nežinojimas yra kelias į atradimą, atversi save naujoms patirtimis ir patirsi pasimėgavimą mokantis.
Koncentruok dėmesį. Kur dėmesys, ten energija. Jei vienu metu darai daugybę darbų, blaškaisi, nesusitelki, tai neleis sufokusuoti energijos į tikslingą mokymąsi. Atsiribok nuo pašalinių trukdžių, kai mokaisi ir pamatysi, kad pasieki daug geresnių rezultatų.
Pasikartok, ką išmokai. Praėjus kuriam laikui, iš naujo peržvelk užrašus, prisimink ką išmokai. Galbūt kažkas pakito ar suradai naujų įžvalgų, o gal gimė naujų klausimų?
Dalinkis ir mokyk kitus. Papasakok draugams ar kitiems žmonėms, ką išmokai. Diskutuok su kitais įdomiomis temomis – tai skatins Tavo tobulėjimą ir naujų idėjų atradimą. Įrodyta, kad geriausias būdas ko nors išmokti yra mokyti kitus. Pagalvok, kam galėtum perduoti savo įgytas žinias.
Taikyk žinias praktiškai. Anot Senekos, „Kelias per pamokymus yra ilgas, o per pavyzdžius – trumpas ir veiksmingas.“ Todėl imkis žinių pritaikymo praktiškai – tyrinėk, ieškok atsakymų, įprasmink žinias veikdamas ir kurdamas.
Patirk srautą. Srautas – tai tokia būsena, kai taip įsitraukiama į tuo metu atliekamą veiklą, kad pamirštama apie aplinką, laiką, kitus poreikius ir vietoje nuovargio atsiranda tik daugiau energijos. Tam, kad patirtum srauto būseną, išsikelk konkrečius tikslus ir pamažu kelk kartelę, kad galėtum tobulėti. Susikoncentruok į procesą, pašalines veiklas ir mintis padėjęs į šalį.