14 išvengiamų klaidų, kurios kelia netvarką jūsų sode
Žinome gražaus interjero svarbą: nepriekaištingai švarios vonios kambario grindys, minkšta svetainės sofa, bei tokie švarūs virtuvės paviršiai, kad nuo jų galima valgyti. Visa tai iš ties šaunu, tačiau kaip gi išorinės erdvės, tokios kaip sodas?
Taip, sodas, jei jums pakankamai pasisekė ir tokį turite, be abejonės, turi atrodyti nepriekaištingai, kadangi ši erdvė gali būti panaudojama daugeliui dalykų – ji gali tapti nuo atsipalaidavimo zonos arba vietos vakarėliui iki al fresco dining (valgymo lauke; ypač tai aktualu šiltais mėnesiais) vietos – būtent todėl reikia aiškiai mąstyti, kai užsiverčiate sodo darbais.
Tinklapis homify.co.uk išvardina 14 klaidų, kurias dauguma mūsų daro, tvarkydami sodo erdvę. Pažiūrėkime, kas tai per klaidos, ir, svarbiausia, kaip jų išvengti.
1 klaida. Jokio didžiojo plano
Kaip ir bet kurioje gyvenimo srityje, norint, kad sodas neatrodytų chaotiškai, reikia šiek tiek išankstinio planavimo.
Pradėkite suskirstydami savo sodą į tris segmentus: viešosios vietos, tokios kaip įvažiavimas bei priekinė sodo dalis, privačios erdvės, tokios kaip veranda, bei ūkinės erdvės, tokios kaip daržinė bei šiukšlių konteineriai.
Iš pat pradžių nuspręskite, kas kur bus, ir formuodami erdves nenukrypkite nuo to plano.
2 klaida. Ženklinimas
Iš kur žinosite, kur kokie žalumynai auga, jei jų nesuženklinsite? Sodo augalų ženklinimas padeda atsiminti, kas kur pasodinta, bei užkerta kelią chaosui lauko erdvėje.
Ženklinimui rinkitės metalinius ženkliukus su vielos kilpomis, laisvai apvyniotomis aplink medžių šakas, arba plonas, natūraliai atrodančias bambukines lazdeles.
3 klaida. Jokio sodo kalendoriaus
Kalendorius padeda nepamiršti gimtadienių, tačiau kodėl jo nenaudojus sodinimo, tręšimo bei kitiems sodo darbams priminti?
Be to, neturint sodo kalendoriaus darbas sode atrodo sekinantis ir sunkesnis nei iš tikrųjų yra.
4 klaida. Jokios vienovės
Visi augalai ir gėlės sudaro vaizdą, kuris arba papildys, arba prieštaraus jūsų namo eksterjerui (ar dabar suprantate, kodėl planavimas yra labai svarbus?).
Sodinant augalus, atsižvelkite į namo architektūrą – pavyzdžiui, modernus namas atrodys geriau kombinacijoje su tradicinėmis ir formaliomis gėlių lysvėmis, o ne su netvarkingai, natūraliai atrodančiu daržu.
Ir rinkitės gėlių spalvas taip, kad jos pagyvintų jūsų namo fasado tonus.
5 klaida. Neatsižvelgimas į medžius
Pavieniai medžiai gali atrodyti, kaip neplanuoti priedai. Geriau apjunkite juos, pasodindami lenktą lysvę tarp jų, pavyzdžiui, šešėlio nebijančių krūmokšnių ar pavasarį žydinčių lelijų.
Skleisti dirvą dengiančius augalus yra nuostabus mažai priežiūros reikalaujantis sprendimas, kurį renkasi dauguma profesionalių sodininkų – dabar žinote kodėl.
6 klaida. Leidimas sodui valdyti jus
Tas didžiulis, vešlus sodas, kurį planuojte, reikalaus daug priežiūros, tad įsitikinkite, kad galėsite skirti tam laiko, prieš pradėdami viską sodinti.
Pasirūpinkite, kad jūsų sodo darbai būtų realistiški ir praktiški, ir kad tai netaps projektas, nuo kurio greitai pavargsite (arba išsigąsite jo).
TAIP PAT SKAITYKITE: Tikra istorija. „Pragaru paverčiau trejus mūsų metus, kol supratau, kokia egoistiška buvo mano meilė“
7 klaida. Neaptvertos lysvės
Prieš sodindami gėlių lysvę, būtinai aptverkite jos kraštus, kad galutinis produktas sutaptų su jūsų vizija.
Keli kuolai ir virvė gali padėti suformuoti linijinę/tvirtą formą, o vandens žarna padės suformuoti gražią išlenktą lysvę.
8 klaida. Pamirštamas vanduo
Nepamirškite, kad medžiai gali paveikti sodo vandens sistemą.
Rinkitės medžius, kurie neterš ar neužkiš jūsų fontano ar tvenkinio paviršiaus, kai, atėjus rudeniui, ims kristi lapai. Ir sodinkite juos pakankamai toli, kad jie nemestų šėšėlio ant vandens telkinio, ar jų šaknys nesusilpnintų tvenkinio sienų.
9 klaida. Neformuojami tvenkinio kraštai
Nepadarius tvenkinio kraštų, jis gali atrodyti neužbaigtas – kaip skubomis atliktas darbas.
Forminiams vandens telkiniams rekomenduojame kraštus iš plytų – jis atrodys švariai. Tačiau jei norite natūraliai atrodančio vandens telkinuko, rinkitės akmens kraštus – vizualiai atrodys maloniau.
10 klaida. Per žemai pjaunama žolė
Dėl skalpuojamos (per žemai pjaunamos) žolės erdvė gali atrodyti netvarkingai; be to, susilpnės žolės šaknys.
Nors idealus vejos aukštis priklauso nuo žolės rūšies, geriau palikite ją per ilgą, nei per trumpą.
TAIP PAT SKAITYKITE: Rudens darbai: ką galima pasodinti darže iki šalnų?
11 klaida. Per daug tręšiama veja
Ar žinote kas nutinka, kai veja gauna per daug trąšų? Jos šaknys labai išauga, dėl to žolę reikia dažniau pjauti. Dėl to atsiranda daugiau darbo jums, o jūsų sodas tarp žolės pjovimų gali atrodyti netvarkingas.
Taip pat nepamirškite pirkti trąšų specialiai jūsų žolės rūšiai – patarimo paprašykite vietinės sodo reikmenų parduotuvės darbuotojo.
12 klaida. Šlapios vejos pjovimas
Pjaunant šlapią žolę, šlapi žolės galiukai gali suformuoti grumstus, kurie neleis vejai kvėpuoti, o ką jau kalbėti, kad užkiš jūsų žoliapjovę. Tai taip pat labai pavojinga, kadangi šlapia žolė yra labai slidi.
Pjaudami žolę visada mūvėkite tvirtus batus.
13 klaida. Neplanuojami būsimų krūmų bei krūmokšnių dydžiai
Prieš kraudami tuos krūmelius į pirkinių krepšį sodo reikmenų parduotuvėje, patikrinkite etiketę ir pažiūrėkite, kokio dydžio jie bus, kai pilnai užaugs.
Niekada nenuvertinkite užaugusio krūmo dydžio – jis gali jums labai apsunkinti sodo darbus bei planavimą.
14 klaida. Netinkamas genėjimas
Norite tinkamai nugenėti savo sodo augmeniją? Turite tinkamai parinkti karpymo laiką, jei norite užtikrinti, kad krūmo žiedai gražiai žydėtų.
Anksti žydintys krūmai, tokie kaip forzitijos ir rododendrai, turėtų būti genėjami iškart po žydėjimo, o vėlai žydintys (tokie kaip hibridinės arbatinės rožės) turi būti genėjami ankstyvą pavasarį – taip skatinamas jų augimas.
TAIP PAT SKAITYKITE: Rudeniniai sodo darbai: vaismedžių ir vaiskrūmių tręšimas