14 priežasčių, dėl kurių nuolat jaučiatės pavargę

Rytas / Vida Press nuotr.
Rytas / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2016-01-24 17:00
AA

Miego trūkumas nėra vienintelė priežastis, dėl kurios stokojate energijos. Tiek protiškai, tiek fiziškai jaustis pavargę galite ir dėl daugelio kitų iš pažiūros visiškai paprastų dalykų.

Portalas ideadigezt.com, remdamasis ekspertų patarimais, atskleidžia 14 priežasčių, kodėl jus nuolat kamuoja nuovargis. Sužinokite jas ir pradėkite keisti savo įpročius.

Dėl juntamo nuovargio praleidžiate savo įprastą mankštą

Sportas suteikia energijos, tad jei po ilgos darbo dienos vakare vis tik nusprendžiate į sporto salę neiti, praleidžiate puikią progą jaustis energingiau.

Mokslininkų atlikti tyrimai įrodė, kad lengva iki 20 minučių trunkanti mankšta kad ir tris kartus per savaitę ilgainiui priverčia jaustis kur kas energingiau. O reguliarus sportas sureguliuoja kraujotaką bei pagreitina deguonies ir naudingųjų medžiagų cirkuliaciją. Taigi, kai kitą kartą po darbo grįžus norėsis tik pagulėti prieš televizorių, išeikite į lauką bent trumpam pasivaikščiojimui.

Negeriate pakankamai vandens

Dietologė Amy Goodson tikina, kad stiprus energijos trūkumas juntamas organizmui praradus jau iki 2 proc. skysčių, mat tuomet širdžiai tenka didesnis darbas perpumpuoti kiek sutirštėjusį kraują ir tokiu atveju organizmas deguonimi bei naudingosiomis maistinėmis medžiagomis aprūpinamas gerokai lėčiau.

Nevartojate pakankamai geležies

Geležies trūkumas jūsų organizme ilgainiui gali paversti jus nuolat pavargusiu, irzliu, silpnu bei susikoncentruoti negalinčiu žmogumi. Anot A. Goodson, nuovargis tokiu atveju juntamas dėl to, kad organizmas gauna mažiau deguonies nei jam reikėtų, ir pataria valgyti daugiau liesos jautienos, pupelių, kiaušinių, špinatų bei kitų tamsiai žalių lapinių daržovių ir riešutų. Visus minėtus produktus derinkite su turinčiais vitamino C, mat jis pagerina geležies įsisavinimą.

Esate perfekcionistas

Nuolatinis priminimas sau, kad viskas privalo būti „atlikta tobulai“, priverčia jus dirbti kur kas sunkiau ir ilgiau. O juk tobulumo pasiekti iš tiesų neįmanoma.

„Kuomet nusistatome sau pernelyg aukštus tikslus, išeikvojame labai daug energijos bandydami juos pasiekti, nors to padaryti kartais netgi būna neįmanoma, o jei prie to ir nors kiek priartėjama, pasitenkinimas vis tiek nejaučiamas, mat tobulumui ribų nėra“, – tikina psichoterapeutė Irene S. Levine.

Esate linkę „išpūsti“ savo baimes

Jei vos viršininkas pasikviečia jus trumpam pokalbiui, o jūs jau iškart išsigąstate, kad būsite atleistas, arba bijote važiuoti dviračiu, nes manote, kad susilaužysite koją, pats metas savo „katastrofinį“ mąstymą paversti kiek pozityvesniu, mat tai irgi gali būti jūsų energijos stokos priežastis.

Anot psichoterapeutės, nuolat juntamas nerimas dėl nepagrįstų baimių išties gali „paralyžiuoti“ ir išvarginti emociškai. Taigi specialistė pataria kaskart pagauti save užklupus tokioms mintims, giliai įkvėpti, iškvėpti ir nuoširdžiai savęs paklausti, kiek yra tikėtina, kad viskas nutiks taip, kaip įsivaizduojate?

Praleidžiate pusryčius

Maistas yra mūsų organizmo degalai, o kol miegame, organizmas doroja tai, ką suvalgėme vakarienės metu, tad prabudus būtina šias atsargas papildyti. Jei pusryčius praleidžiate, nesistebėkite, kad jau nuo pat ryto jausite energijos trūkumą.

„Pusryčiai kiekvieną rytą yra būtini, mat jie „užveda“ mūsų medžiagų apykaitos sistemą“, – tikina dietologė A. Goodson ir pataria rytais valgyti viso grūdo produktus, sveikuosius riebalus ar liesus pieno produktus. Tam puikiai tinka riešutų sviestas, kiaušiniai ar, pavyzdžiui, graikiškas jogurtas.

Piktnaudžiaujate nesveiku maistu

Maisto produktai, kuriuose gausu cukraus ar paprastųjų angliavandenių, turi itin aukštą glikemijos indeksą, kuris rodo, kaip greitai angliavandeniai kraujyje pakels cukraus lygį. O staigūs cukraus lygio kraujyje šuoliai dienos metu sukelia silpnumą ir energijos trūkumą. Tad pasistenkite vengti įvairių miltinių ar itin saldžių produktų.

Taip pat skaitykite: 8 emociškai intelektualių žmonių savybės

Nemokate sakyti „ne“

Išmokite pasakyti „ne“ / „Shuterstock“ nuotr.

Nuolatinis noras patenkinti visų aplinkinių prašymus bei paliepimus dažnai atsiliepia jūsų energijos sąskaita. Maža to – galiausiai galite tapti irzlūs ir nepatenkinti savimi. Taigi nesvarbu, ar tai draugo prašymas, kad vakare jį kažkur pavėžėtumėte, ar viršininko patarimas padirbti ir šeštadieniais, žinokite, kad jūs neprivalote visada sakyti „taip“.

Psichologė Susan Albers pataria visų pirma pasitreniruoti ir žodį „ne“ retkarčiais garsiai ištarti tuomet, kai niekas kitas negirdi – tada jį bus daug lengviau pasakyti vos pasitaikius progai.

Netvarkinga jūsų darbo vieta

Anot mokslinių tyrimų, netvarkinga darbo vieta taip pat trukdo efektyviai dirbti, mat taip gerokai sunkiau sekasi sukoncentruoti dėmesį, o smegenims daug sunkiau sekasi apdoroti informaciją, dėl ko nuolat ir jaučiatės emociškai ir protiškai pervargę. Taigi pasistenkite bent jau savo darbo stalą susitvarkyti kaskart prieš baigiantis darbo dienai.

Dirbate ir per atostogas

Jei savo darbinį elektroninį paštą tikrinate net ir gulėdami prie jūros, rizikuojate kaip reikiant pervarginti savo smegenis, neleisdami protui pailsėti ir pasikrauti daugiau energijos.

„Kai pailsite iš širdies, atsipalaiduoja ne tik jūsų kūnas, bet ir emocijos bei smegenys. Tad po atostogų jausite kur kas daugiau energijos, būsite kūrybingesni ir produktyvesni“, – tikina S. Albers.

Prieš miegą vartojate alkoholį

Nors pora taurių vyno prieš miegą ir gali atrodyti pakankamai neblogas būdas atsipalaiduoti, deja, ilgainiui sulauksite priešingo rezultato, mat dėl išgertų alkoholinių gėrimų naktį kur kas prasčiau ir trumpiau miegosite. Neurologas Allenas Towfighas pataria alkoholį liautis vartojus likus bent 3–4 valandoms iki miego.

Taip pat skaitykite: Miego pozos: kurios sveikiausios?

Prieš miegą iš rankų nepaleidžiate telefono

Mėlynoji švieselė, sklindanti nuo telefono, kompiuterio ar televizoriaus, gali pažeisti jūsų natūralų paros ritmą, todėl specialistai pataria vengti bet kokių panašių prietaisų likus mažiau kaip dviem valandoms iki miego.

Geriate energinius gėrimus

Žinia, kofeinas dehidratuoja organizmą, o dėl skysčių trūkumo jaučiamės apsunkę ir pavargę. Kitas dalykas, kofeinas dirgina centrinę nervų sistemą, gali tapti nemigos priežastimi. Tyrimų duomenimis, net jeigu prieš šešias valandas gėrėte kavos ar energinio gėrimo, tai gali atsiliepti jūsų savijautai. Taigi, pirma dienos pusė – tinkamiausia vartoti kofeiną, tačiau užvis geriausia jo atsisakyti visai.

Savaitgaliais vėlai einate miegoti

Jei darbo dienomis keliatės anksti, o šeštadienio ar sekmadienio rytais nevengiate pasnausti kiek ilgėliau, taip pat kenkiate savo miego ritmui, mat tokiu atveju sekmadienį užmigti sekasi gerokai sunkiau, o pirmadienį – jau ir atsikelti nėra taip lengva. Specialistai pataria verčiau jau kiekvieną rytą keltis tokiu pat metu, o savaitgaliais, jei norisi, geriau eikite dienos pogulio.