Pirkime protingai. Esminės taisyklės
Šluoti parduotuves mėgstame visos – tai bene didžiausia moterų silpnybė, už kurią, beje, sumokame apvalias sumeles. Pagautos emocijų, dažniausiai prisiperkame nereikalingų daiktų... Vėliau gailimės, skaičiuojame iki algos likusius litus ir aimanuojame dėl neišmanymo. Patariame, kaip elgtis, kad taip nenutiktų.
1. Nors tikrai sunku laikytis šios taisyklės, niekada į parduotuves neikite iš karto po algos – tą dieną, kai jūsų banko sąskaita pasipildo, labai lengva paslysti. Piniginė pilna šlamančiųjų, tad išmesti vieną kitą šimtinę dar vieniems nereikalingiems bateliams ar madingai skarelei su taškeliais neatrodo nuodėmė. Protingiausia būtų paskirstyti viso mėnesio biudžeto išlaidas ir suskaičiuoti, kiek galite išleisti garderobui. Kitas sprendimo būdas – į parduotuvę eiti pasiėmus tik reikiamą pinigų sumą. Kreditinę kortelę palikite namuose.
2. Pirkdama drabužius, nesivadovaukite tik vienu vertinimo kriterijumi, pavyzdžiui: „Ši suknelė labai madinga“ arba „Tamsiai mėlyna man labai patinka“. Prieš plačiai atverdama piniginę, pasverkite visus pranašumus ir trūkumus. Apsispręsti padės nedidelis testukas. Paklauskite savęs, ar suknutės modelis tinka jūsų figūrai, ar prie jos turėsite batelius, ar ji praktiška ir per daug nekrintanti į akis (jei visi ją įsimins, antrąsyk nebenorėsite vilktis), ar patogi dėvėti ir ar prie jos turėsite aksesuarus ir pan.? Tik tada spręskite, ar pirkti.
3. Pamatėte nuostabų pirkinį, pasimatavote jį ir nutarėte, kad tikrai jo reikia? Neskubėkite mokėti. Kelias valandas pasivaikščiokite, grįžusi drabužį dar kartą pasimatuokite ir tik tada pirkite. Gan dažnai išsirinktas drabužis būna ne toks ir reikalingas. Vadinasi, alpote dėl jo tik todėl, kad buvote apimta akimirkos nuotaikos. Po kelių valandų, laimei, ji išsisklaido.
4. Kai kurie psichologai pataria rudens slogutį ar kitokį liūdesį vyti lauk prekybos centruose. Vis dėlto turėtumėte žinoti, kad įvairios emocijos, ypač neigiamos, parduotuvėje – prastas patarėjas. Kaip pavargęs po prekybos centrus per prievartą tampomas sutuoktinis, prastos emocijos sutiks mokėti už viską, ką vilksite prie kasos, kad tik greičiau galėtų namie pasislėpti po antklode. Šioje situacijoje apie logiškus sprendimus nė nesvajokite – didelė tikimybė, kad po tokios „terapijos“ prie liūdesio turėsite ir krepšį nesąmonių.
5. Pagrindinė sumanaus apsipirkimo taisyklė – drabužis turi tikti būtent jums. Tikrai neverta pirkti vien todėl, kad jį reklamuoja manekenė glotniomis šlaunimis ir tobulu makiažu. Meistriškai dirbančios reklamos kampanijos pasiryžusios įrodyti, kad su vitrinoje kabančia krūtinę išryškinančia alyvine suknele ar atsainiai nutįsusia leopardo rašto glaustinuke atrodysite tokia pat liekna, žavi ir seksuali kaip, pavyzdžiui, Kate Moss, Penelope Cruz ar Victoria Beckham. Gali būti, kad sveriate per daug, esate per žema ir gal net per brandi vilkėti pigius trikotažinius niekalus, kurie pribloškiamai atrodo tik reklaminiame buklete.
6. Neapsisprendžiate, į kokių faktūrų ir spalvų audinius atkreipti dėmesį? Laiko patikrinti klasikiniai audiniai (tvidas, vilna, šilkas, aksomas) visuomet turėtų laimėti prieš pigų sintetinį pluoštą. Neturėtumėte svarstyti, kokias spalvas rinktis – klasika (pilka, mėlyna, vyšninė) nepakeičiama. Tamsių spalvų pranašumas tas, kad jos sugeria šviesą, todėl vilkėdama sodrių spalvų drabužius atrodome lieknesnė. Šviesios ir ryškios spalvos atspindi šviesą, todėl tokie daiktai atrodo didesni nei yra iš tiesų.
7. Tikriausiai girdėjote puikią Dalai Lamos frazę: „Prisiminkite, kad negauti to, ko labai norisi, kartais ir yra laimė.“ Dvejonių akimirką paklauskite savęs, ar tikrai šis daiktas mane pradžiugins. Gal geriau tą sumą skirti laisvalaikiui su šeima – nė viena suknelė ar kailiniai neteiks didesnio džiaugsmo nei nuoširdžios namiškių emocijos ir kartu praleistas laikas.
8. Jeigu sergate pirkimo manija, dairykitės kokybiškų daiktų, o ne pigių blizgučių. Kokybė turi būti svariausias argumentas renkantis drabužius. Su tokiais daiktais ne vienus metus galėsite jaustis stilinga, o niekučiai džiugins neilgai – kaip balionėlis Mikę Pūkuotuką. Tikrai nebūtina supirkti visų daiktų norint dailiai atrodyti – drabužiais galima keistis, juos atnaujinti, persiūti.
9. Kodėl stilistai pataria pirkti klasikinio stiliaus paprastesnių spalvų ir subtilių minimalistinių modelių drabužius? Todėl, kad juos galėsite dėvėti keletą sezonų. Klasika – vienas seniausių ir aiškiausių stilių, tinkantis bet kokio amžiaus ir figūros moteriai – visada laimi prieš beprotiškiausias idėjas, kurios, greitai atsiradusios, greitai ir nusibosta. Paprasti, praktiški ir elegantiški klasikiniai modeliai ir po kelerių metų atrodo kaip nauji.
10. Itin atidžiai rinkitės ir pirkite įvairiais raštais margintus drabužius – kitą sezoną jie gali būti nebemadingi arba jums netikti. Ar žinote, kad smulkūs raštai lieknina, o apsivilkusi, pavyzdžiui, stambiais gėlių žiedais margintą drabužį atrodote vienu ar net dviem dydžiais pilnesnė?
11. Per išpardavimus pirkdama drabužius tik todėl, kad jie pigūs, neimkite per didelio. Greičiausiai pamiršite arba patingėsite jį nunešti pas siuvėją. Jeigu šį darbą vis dėlto atliksite, gali būti, kad už apdaro taisymą teks pakloti nemenką sumelę.
12. Apsipirkti eikite ne viena – turėsite su kuo pasitarti. Persirengimo kabinose esančiais veidrodžiais ir įkišti bet kokią prekę suinteresuoto pardavėjo nuomone pasikliauti neverta. Užtat tikra draugė, paauglė duktė ar už pirkinius pasiryžęs sumokėti gyvenimo partneris rėš tiesą: „Su ta suknele atrodai kaip kaliausė!“ Įsižeisti nereikėtų, nes tik jiems iš tiesų svarbu, kaip jūs atrodote.
13. Užsukus į drabužių parduotuves, dizaineriai pataria ieškoti to, kas tinka jūsų figūrai. Pavyzdžiui, jei pečiai, klubai ar juosmuo platūs, nederėtų dar labiau jų pabrėžti raukiniais ir klostėmis. Prieš perkant drabužį būtina jį pasimatuoti. Be to, labai svarbu išsirinkti būtent savo dydžio apdarus: jokiu būdu ne didesnius, kaip mėgsta stambesnės moterys, ir ne mažesnius tikintis žaibiškai sulieknėti. Pagunda įlįsti į per ankštą suknelę bus tokia didelė, kad greičiausiai pamiršite visas estetikos normas.
14. Yra keli daiktai, kuriuos, pasitaikius gerai kainai, visada pravartu įsigyti. Balta klasikinė palaidinė ar tiesūs klasikiniai džinsai, maža juoda suknelė, raudonas lūpdažis, perlai ir lietpaltis bus madingi amžinai. Vilkėdama šiuos drabužius kiekviena atrodys taip, tarsi žengtų koja kojon su mada. Jie labai pravers tą rytą, kai atsidarius spintą apima panika: „Neturiu kuo apsirengti!“