3 gudrybės, kaip įveikti lieknėjimo iššūkius
Sveikas maistas – nusibodo, sportas – kančia, motyvacijos – trūksta. Tai – pagrindiniai iššūkiai, su kuriais susiduria lieknėjantys žmonės. Projekto „Lieknėjame dviese“ dalyvės, seserys Agnė ir Ieva sparčiai artėja prie finišo linijos, tačiau moterys neslepia – 21 pokyčių diena nebuvo itin lengva. Aktualiausias klausimas – kaip nesusigrąžinti jau numestų kilogramų projektui pasibaigus?
Asmeninis treneris Bronius Burneika sako, kad jokių stebuklingų metodų ar būdų nėra, tačiau turi gerą žinią tiems, kurie turi aiškų tikslą. Pasak jo, nereikia savęs spausti, bausti ar versti sveikai maitintis ir būti aktyvesniems. Su savimi visada galima susitarti.
1. Iššūkis Nr. 2 – maitintis sveikai – nusibodo
Pats dažniausias scenarijus – pradėjęs lieknėti žmogus imasi griežtų priemonių, o po kurio laiko palūžta arba nusprendžia, kad svoris jau – idealus ir vėl grįžta prie senų įpročių. Labai greitai, kartu su senais įpročiais, grįžta ir numesti kilogramai.
Pavyzdžiui, projekto „Lieknėjame dviese“ dalyviai 21 dieną laikosi specialaus „Nutriless“ lieknėjimo metodo. Pagal jį 10 dienų rekomenduojama valgyti tik pakaitinį maistą. Dar 11 dienų lieknėjantys laikosi specialaus, mitybos specialisto sudaryto plano.
Daugelį tai gali gąsdinti – ar ištversiu, ar nepakenks sveikatai? Pirmiausiai nereikėtų galvoti apie tai ne kaip apie kančią ar bausmę, o – kaip apie startą tolimesnei sėkmei. Vėliau kalorijų skaičius ir maisto įvairovė yra didinama. Yra skirtumas, kai viską darote palaipsniui ir saikingai ir, kai organizmas turi kęsti drastiškus maisto ir jūsų elgesio maitinantis pokyčius.
Nepaverskite valgymo kultu. Taip, tai yra malonu, tačiau pagalvokite, ar ne maloniau būtų turėti dailią figūrą, būti sveiku, energingu ir kartas nuo karto pasimėgauti ypatingais patiekalais ar desertais? Be to kas sakė, kad sveikas maistas yra neskanus?
2. Iššūkis Nr. 1 – nekenčiu sporto!
Rutina – vienas didžiausių sportuojančių priešų. Neužsidarykite vienoje sporto salėje, nepraktikuokite tik vienos treniruočių rūšies ar vienos sporto šakos. Kuo įvairesnės aktyvios veiklos turėsite, tuo greičiau sportas ir aktyvus gyvenimo būdas taps jūsų gyvenimo dalimi.
Jeigu visai negalite pagalvoti apie specialų mankštinimąsi – įtraukite į savo dienotvarkę daugiau aktyvaus laisvalaikio – vaikščiokite, vietoje lifto laipiokite laiptais, pasivažinėkite dviračiu, paplaukiokite, vasarą – žaiskite žaidimus: badmintoną, krepšinį, tinklinį ar pan.
Visada stebina, kai žmonės sako, kad neturi tam laiko. Para turi 24 valandas, iš jų 8 miegame, tai įrodykite man, kad per 16 valandų negalite rasti bent vienos valandos judėjimui.
Stenkitės galvoti racionaliai – mūsų kūnas yra sukurtas judėjimui. Jeigu po 8 valandas prasėdite darbe prie kompiuterio, tai ką reiškia tik vieną valandą skirti aktyvesnei fizinei veiklai?
3. Iššūkis Nr. 3 – trūksta motyvacijos
Motyvacijos lieknėti niekas per prievartą neįpūs – nei sveikatos specialistai, nei artimieji, nei asmeniniai treneriai. Tai padaryti galite tik jūs patys. Kad būtų lengviau – susiraskite labai konkretų tikslą, kodėl norite lieknėti. Tai ir bus geriausia motyvacija.
Pavyzdžiui, projekto dalyvė Agnė pasakojo, kaip jai buvo gėda, kai viešėdama Tailande nesugebėjo užlipti į aukštą kalną. Jeigu ji sakys sau: „Turi sulieknėti“, gerai – numes vieną kilogramą ir protas jau sakys: „Žiūrėk sulieknėjai!“
O jeigu ji pasakys sau, kad kitos kelionės metu be sustojimo įlips į pasirinktą kalną? Jaučiate skirtumą? Tai yra labai konkretus tikslas, kurį galima pamatuoti, o pasiekus jo – save apdovanoti.
Kaip projekto „Lieknėjame dviese“ dalyvėms Agnei ir Ievai sekasi įveikti lieknėjimo iššūkius galima pamatyti šiame video: