3 patarimai, kaip tinkamai prižiūrėti batus

Gatvės stilius / Vida Press nuotr.
Gatvės stilius / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Nors dauguma pritartų, kad prižiūrėti tvarkingi batai – būtini geram įvaizdžiui, tik kas trečias iš mūsų juos reguliariai impregnuoja. Dauguma batų priežiūrai naudoja tik batų tepalą, kuris išsaugo spalvą, bet neapsaugo nuo drėgmės ir nenuvalo purvo.

Inga Paulauskienė, „Deichmann Lietuva“ regiono pardavimų vadovė, teigia, kad Lietuvoje, lyginant su tokiomis šalimis kaip Vokietija, vis dar per mažai dėmesio skiriama avalynės priežiūrai. Mūsų visuomenėje vyrauja iš senų laikų likęs požiūris, kad batų tepalas – tai pagrindinė batų priežiūros priemonė.

„Daugelis turi batų tepalą, tačiau paklausti, kaip dažnai jį naudoja, net negali atsakyti. Be to, labai dažnai tepalas apskritai naudojamas ne pagal paskirtį. Žmonės valo neparuoštus batus, nešvarius, tepalą tepa norėdami paslėpti įsisenėjusias dėmes arba prarastą batų spalvą, taip sluoksniuodami nešvarumus ir dar labiau pakenkdami batų būklei. Batų tepalas yra tik spalvai paryškinti ir pamaitinti bato odą, jis pilnai neapsaugo nuo drėgmės.“

3 žingsniai, kaip tinkamai prižiūrėti avalynę

Reikėtų prisiminti tai, kad kiekviena batų pora reikalauja skirtingos priežiūros, atsižvelgiant į metų laikus ir medžiagą, iš kurios batai pagaminti. Tačiau, anot I. Paulauskienės, daugeliui batų porų šaltuoju sezonu yra svarbiausi trys pagrindiniai priežiūros žingsniai.

1. Valymas specialiomis priemonėmis

Avalynės priežiūra prasideda nuo tinkamo jos valymo. Prieš naudojant bet kokią batų priežiūros priemonę, labai svarbu kruopščiai batą nuvalyti, nes dažnai naudojamos priemonės sluoksniuojasi, o kartu su jomis gali sluoksniuotis ir purvas.

„Pagrindinis batų priežiūros produktas – valymo putos, kurios atstoja skalbimo mašiną, skalbimo miltelius, ūkišką muilą ir kitus netinkamus dalykus, kurių imasi žmonės, siekdami išvalyti savo batus.“

Zomšinei avalynei patartina papildomai naudoti specialų šepetėlį, kuris pašiaušia bato plauką, neleidžia įsisenėti nešvarumams.

2. Spalvos atgaivinimas

Visi norime, kad mūsų avalynė ne tik būtų švari ir tvarkinga, tačiau ir kuo ilgiau išlaikytų savo spalvą, formą bei atrodytų patraukliai. Tam I. Paulauskienė pataria naudoti specialius batų kremus.

„Ieškant specialių priemonių natūraliai odinei avalynei, rekomenduoju rinktis tas, kurios sudėtyje turi natūralaus bičių vaško – jis ir pamaitina, ir suteikia odai blizgesio bei sukuria barjerą tolesniam susidūrimui su drėgme, purvu, dulkėmis. Zomšinei ar medžiaginei avalynei nepabijokite rinktis specialaus kremo – jis nesulipins plaukelių, atvirkščiai – atgaivins spalvą ir apsaugos batą.“

3. Impregnavimas

Impregnantai yra skirti avalynės apsaugai nuo aplinkos poveikio. Jie sukuria apsauginį sluoksnį, saugantį nuo drėgmės veržimosi pro siūles, druskų ar netgi nuo saulės šviesos.

Šiandien vis dar populiaru tikėti mitu, jog impregnuojame tik naujus, iš parduotuvės parsineštus batus.

„Kartais parduotuvių klientams iškyla klausimų, ar reikia impregnuoti zomšinę avalynę. Kaip ir bet kurią kitą avalynę, zomšinius batus būtina impregnuoti vos tik parsinešus iš parduotuvės. Impregnavimas apsaugos avalynę nuo purvo ir drėgmės“, – teigia I. Paulauskienė.

Šiandien vis dar populiaru tikėti mitu, jog impregnuojame tik naujus, iš parduotuvės parsineštus batus. Naujų batų impregnavimas yra būtinas, nes apsaugo naują batų porą. Tačiau I. Paulauskienė pataria batus impregnuoti kas 2–3 savaites, priklausomai nuo oro sąlygų. Tai gerokai pratęs batų nešiojimo trukmę.

Atspariausia aplinkos poveikiui yra dirbtinės odos avalynė, jai impregnavimas nėra būtinas. Tokiam avalynės tipui yra skirtos specialios putos, kurios nuvalo purvą ir apsaugo nuo gamtos veiksnių poveikio. Visų kitų tipų avalynę patartina impregnuoti.