30-ies dienų iššūkis – blogus įpročius keisti gerais. Gyvenimiška patirtis
Štai atkirtis tiems, kurie vis piktinasi, kad žmonėms rūpi tik pilvą prisikimšti ir daugintis. Pasaulyje milžiniškos sėkmės sulaukė 30-ies dienų iššūkių programos, kurios skatina blogus įpročius keisti gerais. Viskas, ką reikia daryti, – 30 dienų nugyventi kitaip, nei jums įprasta.
Ši idėja kilo amerikiečiui, dokumentinių filmų kūrėjui Morganui Spurlockui. Vyras sugalvojo sukurti TV realybės šou, kurio dalyviai 30 dienų gyventų visiškai kitaip, nei yra pratę. Pavyzdžiui, iki tol gerai uždirbęs žmogus išsiverstų gaudamas minimalų atlyginimą, krikščionis taptų musulmonų šeimos nariu, sveikasis atsidurtų invalido vežimėlyje, laisvas žmogus – kalėjime.
Pasirodė trys realybės šou „30 days“ (liet. „30 dienų“) sezonai. Kiekvieno jų vienos serijos dalyviu tapdavo ir idėjos autorius M. Spurlockas. Jam teko 30 dienų nugyventi taupant kiekvieną centą, pabūti viename iš Virdžinijos kalėjimų, padirbėti anglių kasykloje.
Nėra abejonių, kad po 30 neįprastai praleistų dienų į daugelį dalykų pradedi žiūrėti visai kitaip. Toks buvo ir vyro tikslas – parodyti žmonėms, kaip lengva teisti kitus, kol neatsiduri jų kailyje...
Šiandien populiarūs 30-ies dienų iššūkiai ne tokie drastiški. Apie šiuos paprastesnius pradėjo kalbėti informacinių technologijų specialistas Mattas Cuttsas. 2011 m. tarptautinėje TED konferencijoje, kurioje sėkmės sulaukę įvairių sričių specialistai dalijasi patirtimi, Mattas papasakojo, kaip 30-ies dienų iššūkiai pakeitė jo gyvenimą.
Vyras prisipažino, kad idėją nusižiūrėjo iš jau minėto M.Spurlocko. „Prieš keletą metų pajutau, kad įstrigau kasdienybėje. Kaip tas žiurkėnas bėgimo rate. Taigi nusprendžiau pasekti režisieriaus pavyzdžiu ir per 30 dienų išmėginti ką nors naujo. Mintis paprasta: pagalvokite, ko visuomet norėjote, tačiau niekada nedarėte, ir trisdešimt dienų tai darykite. Pasirodo, tiek laiko užtenka, kad išugdytume naują įprotį arba atsikratytume seno.“
Štai ką priimdamas iššūkius M.Cuttsas patyrė. Pirma – dienos tapo įsimintinesnės. Kiekvienas mėnuo buvo įdomus, kitoks, nes per jį nuveikdavo ką nors naujo. Antra – įveikus mažesnius iššūkius, sustiprėjo pasitikėjimas savimi ir atsirado noras priimti didesnius. Pavyzdžiui, vienas iš pirmųjų buvo kas dieną padaryti po nuotrauką, o po kurio laiko vyrukas jau kopė į Kilimandžarą, aukščiausią Afrikos kalną.
Trečia – suprato, kad 30 dienų užtenka net grandioziniams projektams. Pavyzdžiui, parašyti literatūros kūrinį. „Jei kasdien parašysite po 1 667 žodžius, po trisdešimties dienų kompiuteryje gyvens 50 tūkst. žodžių kūrinys. Aš tai padariau. Tą mėnesį man kaip reikiant trūko miego, bet novelę pabaigiau. Ar ji gera? Na, literatūros premijos tikrai nelaimėsiu. Vis dėlto – parašiau.“
Ketvirta – paprastesni iššūkiai kasdienybėje prigyja dažniau nei sudėtingi. Pavyzdžiui, labiau tikėtina, kad po trisdešimties dienų ir toliau kasdien eisite pasivaikščioti, negu kad visai nevalgysite saldumynų.
Taigi, užtenka laukti. Kad ir kaip būtų, 30 dienų prabėgs kaip vėjas, taigi kodėl jų nepraleidus naudingiau, sveikiau ar tiesiog įdomiau?..
Gyvenimiška patirtis
Pasiūlymu susigundžiau ir aš. Pirmas iššūkis, kurio ėmiausi, – 30 dienų be saldumynų. Esu didelė smaližė, tortų, pyragėlių ir šokoladų gerbėja. Atvirai sakau – tuo nesididžiuoju. Beverčiai saldumynai yra vienas didžiausių sveikatos ir apskritai geros savijautos priešų. Jau kurį laiką stengiuosi jų valgyti kuo mažiau, tačiau visai atsisakyti dar nepavyko.
Taigi, mano pačios nuostabai, pirmos kelios dienos praėjo sklandžiai, saldumynų net nenorėjau. Vėliau organizmas pradėjo reikalauti įprastos duoklės. Ką dariau? Ieškojau alternatyvų. Valgiau daugiau saldžių vaisių – bananų, kriaušių, vynuogių. Atradau labai skanių valgių.
Pavyzdžiui, pasukas su avižų dribsniais, džiovintais vaisiais ir riešutais. Dar gardžiau – pakepintais, su trupučiu medaus. Taip pat sumuštinukus su riešutų sviestu ir bananais: ant ryžių trapučio tepiau riešutų sviesto ir dėdavau kelis griežinėlius banano. Mano tikslas nebuvo sulieknėti. Tiesiog bent kuriam laikui atsisakyti to, prie ko esu pripratusi, ir taip kiek paauginti valią (vieną iš rečiausiai judinamų ir todėl silpniausių žmogaus „raumenų“). Kad vėliau dėl geresnės sveikatos beverčių saldumynų galėčiau visai atsisakyti.
Ar man pavyko – taip! Ar šiandien valgau saldumynus – taip! Tačiau bent jau žinau, kad labai labai panorėjusi galiu jų atsisakyti... bent mėnesiui. Kas buvo sunkiausia? Galbūt net ne klausytis prie rafinuoto cukraus pratusio organizmo dejonių, o ištverti aplinkos, kurioje gyvenu, spaudimą.
Turiu omenyje – gerti kavą su žmonėmis, kurie ant stalo padeda trijų rūšių sausainių ir išgirdę, kad jų nevalgysi, tokiu įdomiu tonu taria: „Na, kam tau laikytis tos dietos. Neprisigalvok nesąmonių.“ Arba, kai per kažkieno gimimo dieną bandai išsisukti nuo gabalo torto ir tau mesteli, jog esi pasipūtusi: „Jei neparagausi, labai įsižeisiu. Juk mano gimimo diena“ ir pan. Daugiau nepasakosiu, bet sakau iš patirties, būkite pasiruošusios – teks susidurti su spaudimu.
Kitas mano iššūkis – pratimai sėdmenims. Pastarieji dveji su puse metų man buvo itin intensyvūs – nėštumas, gimdymas, vaikelio auginimas, ankstyvas sugrįžimas į darbą. Beveik neturėjau galimybės lankytis sporto klube... Taigi parsisiunčiau išmaniajam telefonui skirtą programėlę „30 Day Butt Challenge“. Patiko, kad mankšta trumpa ir nesudėtinga.
Pirmą dieną reikėjo padaryti tik 15 pritūpimų, 5 tiltelius ir 10 įtūpstų. Žinoma, kasdien kartų skaičius auga, tačiau pratimai lieka tik trys. Štai šį iššūkį įveikti buvo sunkiau: šešias dienas mankštą dariau, o septintą – praleidau. Tada praleidau aštuntą, devintą ir dešimtą... Kas nutiko? Atmetus visus pasiteisinimus (pavyzdžiui, kad ryte nespėju, nes lekiu į darbą, o vakare jau būnu tokia nuvargusi, kad nepakeliu kojų), priežastis yra tik viena – pristigo motyvacijos.
Nepristigti motyvacijos
Motyvacija – mūsų veiksmus skatinanti jėga. Kai jos nėra, sunku siekti bet kokio tikslo. Paprastai tariant, jei turėsite motyvacijos, ankstų rytą išlipsite iš lovos, kad ir kaip norėsite miegoti. Jei ne – nesikelsite, nors ir jausitės per naktį pailsėję.
Saviugdos treneris ir tinklaraštininkas Leo Babauta pataria, kaip motyvaciją įgyti ir jos neprarasti.
1. Žinokite priežastis. Kam jums tie dailesni sėdmenys? Nes gražiau atrodysite? Yra žmonių, kuriems grožis – stipri motyvacija. Aš iššūkio ėmiausi norėdama prasimankštinti. Po kokių dešimt dienų planavau pridėti pratimų presui, vėliau – kojoms ir rankoms. Taip pamažu ištreniruoti visą kūną. Kai reguliariai sportuoju, jaučiuosi žvalesnė, turiu daugiau jėgų.
Svarbu tas priežastis užsirašyti. Geriausia, kai tikslo siekiate ne tik dėl savęs, bet ir dėl artimųjų. Tai nereiškia, kad privalote sutaupyti pinigų ir išsivežti šeimą atostogų, kartais svarbu parodyti valią. Ir tapti pavyzdžiu.
2. Pasidalykite su kitais. Vargu ar kuriam iš mūsų nerūpi, ką apie mus galvoja kiti. „Užsimanęs nubėgti pirmąjį maratoną, pradėjau rašyti straipsniukų ciklą vietiniame laikraštyje, – pasakoja L. Babauta. – Visi Guamo salos gyventojai apie tai sužinojo. Nors mano motyvacija laikėsi ant siūlelio, pasitraukti negalėjau. Ir tą maratoną įveikiau.“ Nesiūlau apie savo tikslą rašyti laikraštyje, tačiau, jei papasakosite šeimos nariams, draugams, kolegoms, sau pagelbėsite. Tik nepamirškite jiems vis pranešti apie progresą. Dar vienas dalykas – gal taip surasite bendraminčių. Tikslo siekti kartu lengviau nei vienam.
3. Užrašykite ir matykite. Tikslą išdėstykite keliais žodžiais didžiosiomis raidėmis. Pavyzdžiui, „7 MIN. MANKŠTAI KASDIEN“, ir pakabinkite matomiausioje namų (tarkim, ant šaldytuvo) ir darbo (prie kompiuterio) vietoje. Kuo dažniau matysite, tuo bus lengviau nepamiršti. Jeigu įmanoma, pakabinkite ir tikslo iliustraciją.
Šiandien 11-oji mano dailesnių sėdmenų iššūkio diena. Dar prieš rašydama straipsnį padariau pirmosios dienos pratimus. Pradėsiu viską iš naujo. Kaip sakė garsus ir protingas vyras Winstonas Churchillis: „Niekada, niekada, niekada, niekada nepasiduok.“
30 iššūkių idėjų
- Kasdien perskaitykite po eilėraštį.
- Parduokite 30 drabužių ar kitų jums nebereikalingų daiktų.
- Išspręskite po galvosūkį: kryžiažodį, sudoku, žinių testą ir pan.
- Kasdien išgerkite 5 stiklines vandens.
- 30 dienų nevairuokite: vaikščiokite pėsčiomis ar važiuokite viešuoju transportu.
- Nė minutės neskirkite socialiniams tinklams.
- Atidėkite į vokelį bent po eurą.
- Kiekvieną dieną eikite pasivaikščioti.
- Nevartokite alkoholinių gėrimų.
- Perskaitykite knygą.
- Pagaminkite po naują patiekalą.
- Negerkite kavos.
- Bent po pusvalandį mokykitės naujos kalbos.
- Skirkite laiko namams susitvarkyti.
- Mėginkite skirtingus drabužių, aksesuarų derinius.
- Nerūkykite.
- Kasdien padarykite gerą darbą ar pasakykite gražų žodį mylimam žmogui.
- Mokykitės ko nors naujo, pavyzdžiui, siūti, groti, plaukti, kepti pyragus ir pan.
- Kas rytą valanda anksčiau atsikelkite ir praleiskite ją darydama ką nors malonaus.
- Galas apkalboms! 30 dienų nė vieno blogo žodžio už akių.
- Atsigulę į lovą, 5 min. galvokite, kas šiandien nutiko gero. Kad ir kaip kartais sunku, stenkitės tokią akimirką atkapstyti.
- Ko nors trokštate? Išvykti gyventi į šiltus kraštus, naujo darbo, dailesnės figūros?.. Per tas 30 dienų sudarykite planą, kaip galėtumėte tai įgyvendinti. Kasdien – po konkrečią idėją.
- Darykite mankštą.
- Perskaitykite įkvepiančią mintį.
- Ką nors nupieškite, nuspalvinkite po paveikslėlį.
- Išsirinkite vieną blogą įprotį ir 30 dienų stenkitės gyventi be jo.
- Visą šį laiką nemeluokite.
- Nežiūrėkite televizoriaus.
- Kasdien kam nors pasakykite po komplimentą.
- Sugalvokite ir užsirašykite 30 iššūkių idėjų, kurių galėtumėte imtis. Ir trumpą paaiškinimą, kodėl kiekvieną įveikę, pasijustumėte geriau.