5 dalykai, kurių nežinojote apie aukštakulnius

Aukštakulniai / Vida Press nuotr.
Aukštakulniai / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Apie aukštakulnius prikalbėta ir prirašyta tiek, kad, rodos, ką čia naujo bepasakysi: jie gražūs, bet nepatogūs, o jei ir patogūs, kenkia sveikatai. Tačiau yra svarbių ir įdomių dalykų, kurių dar nežinojote.

1. Kasdienis aukštakulnių nešiojimas gali trukdyti sportuoti

Kelios valandos porąkart per savaitę nepakenks, tačiau jei be aukštakulnių netveriate nė dienos, o su lygiapadžiais jus verčia atgal, susitaikykite, kad sportuodamos galite patirti sunkumų arba tiesiog nepasiekti norimų rezultatų. Jūsų pėdos pozicija nešiojant aukštakulnius gali turėti įtakos blauzdoms, keliams ir pirštams. O tai automatiškai veikia jūsų fizinę veiklą – bėgimą, šokinėjimą ar pritūpimus.

Avint aukštakulnius pėda išlenkiama ir užspaudžiama blauzda. Keliai pasikeitusį kūno svorio centrą bando kompensuoti perkeldami dalį svorio į pėdų priekį ir sąnariai patiria didelį spaudimą. Su laiku Achilo kulnas gali tapti ne posakiu, o didele problema. 

Be to, avint aukštakulnius dažnai suspaudžiami nykščiai. Bėgant ar šokinėjant nykščiai paskutiniai atsiplėšia nuo žemės, tad jei jiems kažkas negerai, tokie judesiai sukels skausmą.

Moteris po treniruotės
Moteris po treniruotės / Vida Press nuotr.

2. Nustojus nešioti aukštakulnius kojos pailgėja

Kasdien ar dažnai aukštakulnius avinčių moterų žingsniai, nesvarbu, jos tuo metu avi aukštakulnius ar lygiapadžius batelius, būna trumpesni.

Nors aukštakulniai tam ir nešiojami, kad su jais kojos atrodo ilgesnės ir laibesnės (na, dar jie labai gražūs...), bet jų nenešiojant kojos yra ilgesnės. 2012-aisiais „Journal of Applied Physiology“ buvo paskelbtas mokslininkų tyrimas: kasdien ar dažnai aukštakulnius avinčių moterų žingsniai, nesvarbu, jos tuo metu avi aukštakulnius ar lygiapadžius batelius, būna trumpesni. Blauzdų raumenys – taip pat trumpesni.

Taip nutinka todėl, kad kai įpranti vaikščioti aukštakulniuose užfiksuota pėda, kulnas daug laiko praleidžia būdamas aukščiau nei kulkšnis, jis nebūna savo natūralioje padėtyje ir iki galo neišsitempia.

Moteris po treniruotės
Moteris po treniruotės / Vida Press nuotr.

3. Bėgimas avint aukštakulniais gali sukelti artritą

Bėgimas avint aukštakulniais (bėgant per perėją mirksint žaliai šviesai, bandant pavyti viešąjį transportą ar pažįstamą žmogų ir pan.) daro labai didelę įtaką keliams, teigiama amerikiečių tyrime, paskelbtame „International Journal of Biomedical Engineering and Technology“. Kampas, kuriuo bėgant keliai juda į priekį ir vienas nuo kito, tempia kelių sąnarius ir gali sukelti artritą. Tai uždegiminė liga, pažeidžianti sąnarius. Negydant, sąnariai tampa nejudrūs ir pažeidžiami.

Moteris po treniruotės
Moteris po treniruotės / Vida Press nuotr.

4. Aukštakulniai ir bėgantys metai

Įdomus dalykas: nors aukštakulnius avėti patinka bet kurio amžiaus moterims, kai mums dvidešimt ar trisdešimt, avėti aukštakulnius atrodo gerokai patogiau nei po dešimtmečio ar kelių. Pėdos su laiku keičiasi ir dėl to avėti aukštakulnius gali tapti nepatogu. Bėgant metams, sumažėja pėdos pagalvėlės riebalinis sluoksnis, kuris paprastai apsaugo pėdą. Avint aukštakulnius kūno svoris permetamas būtent į tą vietą, kur mažiau apsaugos.

Moteris po treniruotės
Moteris po treniruotės / Vida Press nuotr.

5. Žalą galima sušvelninti

Medikai sutartinai rekomenduoja nešioti batus ne aukštesniu nei 4 cm kulnu.

Džiugi žinia ta, kad yra būdų sušvelninti žalai, kurią aukštakulniai daro kūnui. Medikai sutartinai rekomenduoja nešioti batus ne aukštesniu nei 4 cm kulnu. Natūralu, kad norint pasipuošti toks kulno aukštis yra per mažas. Tad jei avite batus aukštesniu kulnu, venkite labai plonų kulniukų. Storėlesnis kulnas leis kūno svoriui tolygiau pasiskirstyti. Dar vienas įdomus medikų pasiūlymas – įsidėti į aukštakulnius vidpadžius. Jie amortizuoja pėdas.

Moteris po treniruotės
Moteris po treniruotės / Vida Press nuotr.

Tad labai svarbu vaikščioti patogiais batais ir kasdien atlikti kojų tempimo pratimus – tokius, kokius daro bėgikai ar kokie daromi per grupinių užsiėmimų treniruotes.