5 dalykai, kuriuos turėtumėte pamiršti
Sugebėjimas pamiršti kartais būna naudingesnis nei talentas daug atsiminti. Jei prisimintume VISKĄ, mūsų smegenys tiesiog negalėtų funkcionuoti – nebesusidorotų su nereikalingos informacijos kiekiu, o mes išsektume bandydami atlaikyti tokius emocinius krūvius. Tad gal pabandome prašluoti nereikalingus dalykus?
Nes, nepaisant to, kad mūsų organizmas turi apsauginius mechanizmus atsijoti nereikalingą informaciją, mes vis vien įnirtingai laikomės įsikibę smulkmenų. Visa tai, ką galėtume užmiršti, mums kelia negatyvias emocijas, mes vis stengiamės iš naujo išgyventi buvusius įvykius, užuot nebekreipę į juos dėmesio ir palikę praeičiai. Mažiausiai penkis dalykus turėtume iškart pamiršti – pasitikrinkime, ar vis dar galvoje sukame praeities „filmą“?
1. Vaikystės ar jaunystės nesėkmes
Kam rūpi, kokia buvote paauglystėje? Liesa, stambi, spuoguota, o gal mikčiojote, blogai mokėtės ir buvote tikras galvos skausmas tėvams, nes įsiveldavote į keistas istorijas ir susidėdavote su įvairaus plauko niekšeliais – dabartiniam gyvenimui tai neturi jokios reikšmės. Klasės draugai kelia neigiamas emocijas? Niekas neverčia su jais bendrauti net iš mandagumo. Mūsų gyvenime lieka tik tie žmonės ir įpročiai, kuriuos patys pasirenkame. Palikite visas klaidas ir nesėkmes, kurios jums gadino gyvenimą pirmuosius 20 metų, praeityje. Judėkite pirmyn. Būkite tokia, kokia norėtumėte būti, o ne ta išsigandusi kompleksuota būtybė, tirtanti prie lentos, kurią prisimena jūsų suolo draugė.
2. 80 procentų to, ko jus mokė
Nors nuomonę apie švietimo sistemą kiekvienas susidaro pats ir patikrina savo kailiu, dažnas, sulaukęs brandos, prisipažįsta, kad daugumos dalykų, kuriuos prakaituodamas kalė gimnazijoje ar aukštojoje mokykloje, taip ir neprireikė. Bet užuot virkavę: „o kam man tos matematikos reikėjo?“, jau dabar ieškokite ir semkitės tokių žinių, kurios jums būtinos šiandien.
3. Giminių ir pažįstamų nuomones, kaip turėtumėte gyventi
Nes visi kažkodėl žino „kaip turi būti“ – kada ir už ko turėtumėte ištekėti, kada ir kiek vaikų pagimdyti, kaip atrodyti ir ką veikti gyvenime. Jūs gyvenate savo gyvenimą. Jūs kuriate planus, svajojate, numatote tikslus, modeliuojate savo ateitį. Ir ji turbūt gerokai skiriasi nuo tos, kurią bando įpiršti tėvai, močiutė ir tetos. Ypač jei schema „prestižinė gimnazija-universitetas-saugi tarnyba ministerijoje-vedybos už esą perspektyvaus vyruko“ jums kelia žiovulį? Niekam nieko nesiaiškinkite, jei po abitūros egzaminų sugalvojote savanoriauti Afrikoje ar užuot tapusi teisininke, kaip norėjo mama, nuėjote į manikiūrininkių kursus. Nereikia niekam nieko įrodinėti: jūs pati žinote, kaip turi būti, o kitų nuomones tiesiog pamirškite.
4. Nesibaigiančius ateities planus
Kol planuojame, kad „paskui... po penkerių metų... kai vaikai paaugs, tai jau pagyvensiu“, gyvenimas jau eina pro šalį. Po metų kitų jūs jau būsite kitas žmogus ir buvę planai nebeatrodys tokie geidžiami, jie taps tiesiog nebeaktualūs. Planuokite „trumpas distancijas“ – savaitę, mėnesį, metus. Planas, kuris netelpa į A4 formato lapą ir kurio neįvykdysite per pusmetį – nieko vertas. Gyvenkite ir džiaukitės gyvenimu tiesiog dabar, nelaukdami geresnių laikų.
5. Apgailestavimus dėl to, ko nepadarėte
Deja, laiko mašinos nėra. Jūs negalite sugrįžti ir ištaisyti klaidų, atsiimti žodžių, kažką užbaigti, kažką susigrąžinti, gauti svajonių darbą, išvengti ligos. Geriau pasistenkite nebekartoti tų pačių klaidų. Ir nebesukite pagaliau mintyse to liūdno filmo!