5 jauninantys ir energijos teikiantys Tibeto pratimai

Joga: kobros poza / „Fotolia“ nuotr.
Joga: kobros poza / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Žurnalas „JI“
A
A

Visos svajojame apie amžiną jaunystę. Žinoma, kol kas tai neįmanoma, tačiau jūsų valioje sustabdyti laiką ir žavėti jaunatviškumu bei energija. Kaip to pasiekti? Siūlome išmėginti jauninančią tibetiečių mankštą.

Šis jogos pratimų kompleksas labai išpopuliarėjo pasaulyje kaip atjaunėjimo ir puikios savijautos metodas. Pratimai tik iš pirmo žvilgsnio atrodo paprasti, tačiau iš Himalajų kilusi mankšta išties yra labai veiksminga.

Jogai jau prieš 5 tūkstančius metų stebėdami aplinką bandydavo atkartoti gamtos reiškinius. Visa tai vėliau buvo perteikta fizinių pratimų forma. Jogų pratimai pagrįsti energijos sužadinimo principu. Juos darant suaktyvinama užsistovėjusi gyvybinė energija, šalinami susidarę energiniai kamščiai, skatinamos atsinaujinti ląstelės.

Atlikdamas Tibeto pratimus, žmogus gauna daug energijos, kurią gali panaudoti dirbdamas tiek fizinį, tiek protinį darbą, arba nukreipti į sąmonės ugdymą, savigydą.

Jauninančius pratimus XX a. pradžioje į Europą atvežė Didžiosios Britanijos kariuomenės atsargos karininkas Bredfordas. Būdamas septyniasdešimties, jis išvyko į Tibetą ir grįžo gerokai atjaunėjęs, tai labai nustebino aplinkinius.

Tibeto lamos jį išmokė pratimų, kuriuos dabar kasdien daro tūkstančiai sveiką gyvenimo būdą propaguojančių žmonių visame pasaulyje. Specialistų teigimu, šalia sveikos mitybos ir sveiko gyvenimo būdo ši mankšta daro stebuklus. Todėl pagrįstai Tibeto pratimai vadinami jaunystės eliksyru.

Pratimų poveikis

Vakaruose išpopuliarėjo tik 5 tibetietiški pratimai, nes kitus atlikti patiems, be pasirengimo būtų sudėtinga. Šie pratimai ne tik padeda atsukti biologinio laikrodžio rodyklę atgal, bet ir gerina viso organizmo veiklą, atmintį, normalizuoja medžiagų apykaitą, todėl lengviau krinta ir svoris.

Kadangi  jogos pratimai pagrįsti filosofija, tinkamai juos atlikdami, atgauname ne tik fizinę, bet ir emocinę pusiausvyrą, gerėja nuotaika ir didėja darbingumas.

Svarbu žinoti!

  • Penkis Tibeto pratimus rekomenduojama atlikti ne daugiau kaip 21 kartą.
  • Mankštintis reikėtų jums priimtinu tempu.
  • Pratimai bus veiksmingi tik tada, jeigu juos darysite nuosekliai ir kasdien.
  • Mankštindamasi nekeiskite pratimų eiliškumo. Visada laikykitės tos pačios sekos.
  • Prieš mankštindamasi atidžiai perskaitykite pratimų aprašymą.

Kada ir kur mankštintis:

Penkis Tibeto pratimus galite daryti bet kuriuo paros metu, tačiau geriausiai – arba ryte prieš pusryčius tuščiu skrandžiu, arba vakare prieš vakarienę. Negalima mankštintis ką tik pavalgius, geriausiai – po valandos pusantros. Mat sočiai pavalgius dalis kraujo ir energijos priplūsta į virškinimo organus, o atliekant šiuos pratimus kraujas ir energija turi tekėti be trukdžių.

Taip pat skaitykite: Erotiška joga: kūno ir sielos dermė

Rytinė mankšta suteiks daugiau energijos, jausitės žvali, darbinga. Vakarinė – atpalaiduos, pagerins miegą, nuramins protą ir pašalins nuovargį bei susikaupusią įtampą.

Prieš mankštą palįskite po dušu, kūnas turi būti švarus. Vilkėkite judesių nevaržančius ir orui laidžius drabužius.

Ne mažiau svarbu mankštintis tvarkingoje aplinkoje, kad netrikdytų pašaliniai garsai ir pan. Patalpa turi būti gerai išvėdinta. Ypač tinka mankštintis prie atviro lango, lauko terasoje.

Vasarą idealu pratimus atlikti pasitiesus jogos kilimėlį gamtoje – žaluma, paukštelių čiulbėjimas harmonizuoja ir kūną, ir sielą.

Įsidėmėkite!

Jeigu kas nors nepavyksta, neaišku, pasikonsultuokite su jogos treneriu sporto klube. Reguliariai mankštindamasi, poveikį pajusite jau po kelių pirmųjų mankštų. Po savaitės pagerės lankstumas, koordinacija, bendra savijauta.

Pratimai

• Sukinys. Atsistokite tiesiai, rankas ištieskite į šalis, delnai nukreipti į grindis. Tolygiai kvėpuodama, nenuleisdama rankų iš lėto sukitės pagal laikrodžio rodyklę. Reikėtų nesustojant apsisukti 21 kartą. Pradedantiesiems iš pradžių užteks ir mažiau. Atlikusi pratimą, nepamirškite giliai pakvėpuoti. Pirmą kartą gali svaigti galva.

Šis pratimas stiprina vestibuliarinį aparatą, vidinėje ausyje esantį pusiausvyros valdymo mechanizmą. Reguliariai mankštinantis svaigimas praeis. Netrukus suksitės grakščiai, lengvai ir greitai.

• Tiesių kojų leidimas ir kėlimas. Atsigulkite ant nugaros, ištieskite kojas, rankas priglauskite prie šonų, delnai nukreipti į grindis. Įkvėpdama vienu metu kiek daugiau nei 90 laipsnių kampu kelkite kojas ir galvą, kol smakras atsirems į kaklo duobutę.

Kojos visiškai ištiestos, pėda su blauzda turi sudaryti statų kampą. Iškvėpdama pro nosį lėtai nuleiskite kojas ir galvą. Pratimą vienodu tempu kartokite tiek sykių, kiek pajėgiate, bet ne daugiau kaip 21 kartą.

Taip pat skaitykite: 7 jogos pozos nuo nugaros skausmo

Baigusi pratimą atsistokite suglaustomis kojomis, rankas uždėkite ant klubų. Sudėkite lūpas raidės „O“ forma ir pro nosį du kartus giliai įkvėpkite, o pro burną iškvėpkite.

• Pusinis kupranugaris. Atsiklaupkite ant kelių taip, kad šlaunys su blauzdomis sudarytų statų kampą. Kelius laikykite maždaug dešimties centimetrų atstumu. Delnus uždėkite ant šlaunų po sėdmenimis. Stuburas tiesus, smakras remiasi į krūtinę.

Įkvėpdama kelkite galvą, tiesdama smakrą kuo aukščiau ir loškitės atgal. Galvą užversite tiek, kad nejaustumėte diskomforto. Grįždama į pradinę padėtį iškvėpkite. Šį pratimą irgi darykite lėtai, 21 kartą vienodu ritmu.

Atlikusi pratimą, kaip ir po pirmųjų, atsistojusi du kartus giliai įkvėpkite ir iškvėpkite.

• Staliukas. Atsisėskite tiesiai, kojas ištieskite į priekį (vaizdo įraše jos sulenktos šiek tiek per kelius). Delnus atremkite ant grindų šalia klubų. Smakrą atremkite į krūtinę. Įkvėpdama lenkite kelius ir kelkite aukštyn dubenį taip, kad padais liestumėte žemę. Galvą atloškite tiek, kiek galite. Taisyklingai atliktas pratimas yra tada, kai liemuo tampa lygiagretus su žeme, o rankos ir kojos – statmenos.

Grįždama į pradinę padėtį iškvėpkite. Šį pratimą nesustodama kartokite 21 kartą. Neleiskite pėdoms išsiskėsti į šonus – jos turi likti toje pačioje vietoje. Rankų lenkti nereikia – judesys vyksta sukantis pečiams. Baigusi pratimą giliai pakvėpuokite.

• Aukštyn ir žemyn žiūrintis šuo. Atsigulkite ant pilvo remdamasi į žemę delnais ir kojų pirštais. Plaštakos po pečiais, kojos klubų plotyje. Galva pakelta ir atlošta, dubens raumenys įtempti. Laikydama kojas ir rankas tiesiai įkvėpkite, o iškvėpdama kelkite sėdmenis į viršų ir nulenkite smakrą į kaklo duobutę taip, kad kūnas sudarytų taisyklingą trikampį.

Grįždama į pradinę padėtį iškvėpkite. Atkreipkite dėmesį, kad atliekant pratimą kūnas su žeme liestųsi tik delnais ir kojų pirštais, o kojos ir rankos liktų nesulenktos. Jei atlikdama žemyn žiūrinčio šuns pozą jaučiate per didelį tempimą blauzdose, sulenkite per kelius kojas.

Įsidėmėkite! Atlikusi visus 5 pratimus, atsigulkite ant nugaros ir atsipalaidavusi pagulėkite kelias minutes. Kvėpuokite lygiai ir lengvai.

Kaip taisyklingai atlikti visus pratimus, žiūrėkite vaizdo įraše: