5 pinigų taupymo taisyklės, kurias reikėtų permąstyti iš naujo

Kiaulė - taupyklė / Fotolia nuotr.
Kiaulė - taupyklė / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2015-05-29 09:10
AA

Sakoma, kad valdyti pinigus ir taupyti mes paveldime ir mokomės iš tėvų. Šiandien daug kas keičiasi, požiūris į pinigus – taip pat. Todėl kai kurie klasikiniai pinigų taupymo patarimai gali būti ir labai teisingi, ir kiek pasenę.

Štai kelios taisyklės, kurios padės jums suprasti, ką turėtumėte pakeisti, kad visą gyvenimą jaustumėtės finansiškai stabilūs.

1 taisyklė: visada išleiskite mažiau negu uždirbate

Iš tiesų, tai labai gera mintis. Tokia jau žmogaus prigimtis: kuo daugiau pinigų mes uždirbame, tuo daugiau norime jų išleisti. Bet jeigu tie papildomi pirkiniai tėra jūsų svajonių, o ne poreikių tenkinimas, ar ne geriau būtų tuos pinigus atidėti ateičiai? Jų tikrai dar prireiks, pavyzdžiui, senatvei, kai išeisite į pensiją, arba paskolos mokėjimui už butą ar mokslus? Ar ne geriau pinigus atidėti juodai dienai, užuot leidus juos madingiems menkniekiams, apie kuriuos po kelių dienų pamiršite?

Taip pat skaitykite: Kaip padidinti savo pajamas

Pasiūlymas:

Įsivaizduokite, kad tam tikrą laiką, mėnesį ar kelis, jūs išleisite mažiau pinigų impulsyviems pirkiniams. Tai bus puikus būdas nustatyti, kurgi dingsta pinigai, bei kontroliuoti blogus pirkimo įpročius.

Patiko megztinis už nemenką sumelę, kurio jums iš tikrųjų nereikia? Atidėkite šiuos pinigus, kuriuos išleistumėte megztiniui, į voką. Per visą mėnesį dėkite į voką tuos pinigus, kurių neišleidote norimiems pirkiniams (būtent norimiems, o ne būtiniems), ir nelieskite jų. Į darbą pasiimkite maisto iš namų, o ne valgykite kavinėje, kur viskas kainuoja dvigubai brangiau. Pinigus, kuriuos skirtumėte pavalgymui kavinėje, taip pat dėkite į voką.

Mėnesio pabaigoje pažvelkite į voką ir jūs nustebsite, kokia suma ten susikaupė. Norėjote megztinio? Gali būti ir taip, kad net neatsimenate jo ir dabar jis neatrodo toks gražus, kaip atrodė anksčiau.

2 taisyklė: laimės už pinigus nenusipirksi

Mintis sena kaip pasaulis, tačiau ar ji visiškai teisinga? Šios taisyklės išmintis yra ta, jog žinojimas, kad turite pinigų, padės jums išvengti streso ir nerimo, kuris dažnai atsiranda tada, kai žmogus negali patenkinti pagrindinių savo poreikių.

Jūs jausitės daug laisvesni, ramesni ir, žinoma, laimingesni, kai jums nereikės taupyti duonos gabaliukui ir skaičiuoti kiekvieno cento.

Jūs jausitės daug laisvesni, ramesni ir, žinoma, laimingesni, kai jums nereikės taupyti duonos gabaliukui ir skaičiuoti kiekvieno cento. Anot Prinstono (JAV) universitete atliktų tyrimų, žmonės, kurių metinės pajamos siekė 75 tūkst. dolerių, jautėsi laimingesni negu tie, kurie turėjo mažiau pajamų. Žinoma, tai nepatvirtino taisyklės: kuo turtingesnis, tuo laimingesnis. Žmonės, kurių metinės pajamos buvo daugiau negu 75 tūkst. dolerių, nesijautė laimingesni už tuos, kurie turėjo mažiau pinigų.

Taip pat skaitykite: Jauniausiai pasaulyje milijardierei turtus krauna mažas kraujo lašas

Pasiūlymas:

Leiskite pinigus tam, kad patenkintumėte savo tikruosius troškimus, o ne beverčių daiktų pirkimui. Anot tyrimų, žmonės jaučiasi laimingesni, kai išleidžia pinigus tam, ką galima padaryti kartu su kitais žmonėmis (kelionės, koncertai, grožio salonai), o ne daiktams, kuriuos naudojame vieni (drabužiai, juvelyriniai dirbiniai).

Yra labai daug nebrangių arba visai nemokamų dalykų, kurie gali jus padaryti laimingesnius. Vaiko ar vyro gimtadienio proga vietoj brangaus restorano surenkite iškylą gamtoje. Jei draugai kviečia į klubą pasilinksminti ir atsigerti skanių, bet brangių kokteilių, pasiūlykite praleisti vakarą namuose, išgerti skanios arbatos ir pažaisti stalo žaidimus. Pamatysite, džiaugsmo bus ne ką mažiau.

Draugams ir artimiesiems darykite rankų darbo dovanas. Tai gali būti bet kas, nuo obuolių pyrago iki megztų šiltų vilnonių kojinių. Tai ne tik pigiau, bet originaliau bei nuoširdžiau.

3 taisyklė: neverta taupyti pinigų, nes jų į kapus nenusineši

Mėgaukitės gyvenimu, bet nesinaudokite kada nors ateisiančia mirtimi, kad pateisintumėte savo neapgalvotus pirkinius ir vėjavaikiškas išlaidas. 

Teisinga mintis? Pasirodo – ne visai. Kasdieniame gyvenime ši mintis gali būti netgi pavojinga. Pirma, jūs negalite žinoti, kada ateis jūsų valanda, o pinigai jums reikalingi dabar, kad apmokėtumėte sąskaitas ir padengtumėte paskolas. Antra, jeigu remsitės šia mintimi, jūs tenkinsite visus savo poreikius ir vėjavaikiškai leisite pinigus tik todėl, jog gyvenimas yra trumpas, ir rytoj jūsų gali nebebūti.

Toks elgesys anksčiau ar vėliau sukels finansinių problemų ir užkraus skolų naštą. Taip pat atkreipkite dėmesį, kad kai kuriais atvejais jūsų sutuoktinis ar kitas šeimos narys turės prisiimti atsakomybę už jūsų paskolas ir mokėti jas. Ar ne geriau palikti artimiesiems šiek tiek pinigų negu skolų?

Taip pat skaitykite: Kuo protinga moteris skiriasi nuo išmintingos?

Pasiūlymas:

Mėgaukitės gyvenimu, bet nesinaudokite kada nors ateisiančia mirtimi, kad pateisintumėte savo neapgalvotus pirkinius ir vėjavaikiškas išlaidas. O jeigu jums kada nors ir pasiseks laimėti milijoną, tai bus tikrai labai negreitai.

4 taisyklė: niekada nesiskolinkite ir neskolinkite patys

Gera mintis. Bet ne mūsų laikais. Ši taisyklė gal ir turėjo prasmės prieš 500 metų, bet mūsų dienų realijomis mes turime skolintis pinigų, kad nusipirktumėme butą ar automobilį, kuriuo turime važiuoti į darbą. Harvardo (JAV) universiteto atlikti tyrimai parodė, kad  daugiau pasiekti finansų srityje gali tie žmonės, kurie turi kažką savo negu tie, kurie yra nuomininkai. Net jeigu jų pajamos yra tokios pačios.

Jeigu nusimanote apie pinigus, galite dalyvauti investicijose, pirkti vertybinius popierius ir po truputį kelti savo finansinę gerovę. Turtingieji žino, jog pinigai uždirba pinigus.

Pinigai / Eriko Ovčarenko / 15min nuotr.

Pasiūlymas:

Nepatartina skolinti ar patiems skolintis pinigų iš artimųjų ar giminaičių. Bet jeigu esate priversti tai padaryti, pasirašykite sutartį. Žiūrėkite į tai kaip į verslo sandorį, net jei pasirašote su giminaičiais. Tai padės jums išvengti problemų ir pinigų grąžinimo vengimo. Tokia sutartis disciplinuoja abi šalis, kad laiku būtų grąžinamos skolos.

5 taisyklė: nesiskolinkite iš Petro, kad grąžintumėte Jonui

Žinoma, gera mintis. Bet ji ne visada pasiteisina. Šiais laikais šią taisyklę galima taikyti paskoloms iš banko, o ne iš privačių asmenų. Tai reiškia, jeigu pasiskolinote iš vieno banko pinigų su palūkanomis, neverta skolintis iš antro banko, kad grąžintumėte pirmajam.

Taip pat skaitykite: Amerikietiška laimė: ji kainuoja mažiau, nei galėtumėte įsivaizduoti

Toks elgesys gali išgelbėti tik tuo atveju, jeigu antras bankas suteiks jums paskolą su mažesnėmis palūkanomis negu pirmasis. Pavyzdžiui, jūs galite sutaupyti tuo atveju, jeigu pirmojo banko paskola yra su 8 proc. metinių palūkanų, o antrojo – su 3 proc.  Bet turėkite omenyje ir tai, kad galite prarasti nemažai pinigų, atlikdami tarpbankinius pavedimus.

Pasiūlymas:

Sudarykite planą, kaip „išeiti“ iš paskolų savo jėgomis. Pasidomėkite, kokias sąlygas siūlo bankas, atidžiai skaitykite sutartį. Jeigu pinigų suma, kurios jums reikia, nėra labai didelė, pasiskolinkite iš pažįstamų, bet vėlgi – pasirašykite sutartį.