6 dažniausi mitai apie menstruacijas

Draugės. / Fotolia nuotr.
Draugės. / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Nors mūsų visuomenėje moterų menstruacijos nebėra tabu, o ir informacijos apie tai daug, vis dar sklando daug mitų apie tai. Kodėl norime juos paneigti? Nes didžioji dalis jų trukdo gyvenimo kokybei.

Portalas „Womenshealth“ pakalbino keletą medicinos specialisčių, pateikiame aktualiausius ir vertingiausius jų pastebėjimus.

Taip kūnas išsivalo

Tai ne išsivalymas, o atsikratymas papildomo skysčio, kuris nebus panaudotas pagal paskirtį.

Medikė, Prinstono moterų sveikatos centro vadovė Maria Sophocles teigia, kad kaip mūsų virškinamajam traktui nereikia išsivalyti, taip ir reprodukcinei sistemai. „Dažniausias nesusipratimas, kurį girdžiu iš savo pacienčių, tai kad menstruacijos yra sveikas būdas kūnui pačiam „išsivalyti“ kiekvieną mėnesį. Teoriškai, tai skamba mielai, bet nėra tiesa.“

Menstruacijos yra mėnesį trunkančio ciklo pabaiga. Ciklo viduryje įvyksta ovuliacija, kuomet gimda pradeda ruoštis apvaisinimui. Kai iš kiaušidės išsilaisvinęs kiaušinėlis nėra apvaisinamas, organizmo pagamintas funkcinis gimdos gleivinės skystis tampa nereikalingas ir prasideda kraujavimas. Taigi tai ne išsivalymas, o atsikratymas papildomo skysčio, kuris nebus panaudotas pagal paskirtį.

Sunkios menstruacijos – neišvengiamos

Net jei jums tapo įprasta labai gausiai kraujuoti, M.Sophocles teigimu, taip neprivalo būti iki menopauzės. Net jei jūsų mamai ar giminaitėms buvo sunkios menstruacijos, tai gali būti kokių nors ligų simptomas, ir gali būti išgydoma.

Medikė siūlo pasikalbėti su savo ginekologe, jei per menstruacijas sunaudojate daugiau nei devynis įprasto dydžio tamponus ar įklotus.

Mėnesinės
Mėnesinės / Vida Press nuotr.

Jų metu geriau nesimylėti

„Tikrai saugu turėti lytinių santykių menstruacijų metu. Tai gali būti šiek tiek nešvaru ar nemalonu, bet tai nėra nesaugu ar nesveika“, – teigia minėta medikė.

Tai yra jūsų ir partnerio asmeninis sprendimas. O Marios kolegė Kelly Jones priduria, kad kraujas gali pasitarnauti kaip natūralus lubrikantas, o ir vyrų dažniausiai tai neatstumia.

Jokių apsivertimų ir sunkių treniruočių

Atsisakyti sunkių treniruočių reikia, tik jei jaučiate didelį nuovargį ir gausiai kraujuojate.

M.Sophocles paaiškina, kad menstruacijų metu nereikėtų baimintis apsiversti, kilnoti kojų ir daryti panašių pratimų. Tai neturės įtakos ciklui, tik gali būti diskomfortiška. Atsisakyti sunkių treniruočių reikia tik tokiu atveju, jei jaučiate didelį nuovargį ir gausiai kraujuojate. Tokiu atveju patartina kreiptis į gydytoją ir išsitirti kraują – galbūt dėl gausaus kraujavimo ar kitų priežasčių jums išsivystė mažakraujystė.

Mėnesinės
Mėnesinės / Vida Press nuotr.

Ilgai būnant kartu, moterų ciklai supanašėja

Nors galima pastebėti, kad sesių, mamos ir dukros ar kartu gyvenančių draugių ciklai yra panašūs, tai – tik sutapimas, ir moksliškai tai nėra įrodyta. Kaip pastebėta mokslininkų, vidutinis skirtumas tarp dviejų moterų menstruacijų yra septynios dienos. Kadangi menstruacijos vidutiniškai trunka penkias dienas, o dar pasitaiko ciklo svyravimų, kai vienai moteriai jos baigiasi, kitai prasideda, todėl ir atrodo, kad sergate kone vienu metu.

Ciklas visoms turi trukti 28 dienas

Vidutinė ciklo trukmė yra keturios savaitės, tačiau normalu ir jo svyravimai: nuo 21 iki 35 dienų. Žymėtis ciklą kalendoriuje pravartu todėl, kad jei jis reguliarus, tai rodo, kad moters sveikata yra labai gera. Sunerimti reikėtų tada, jei visąlaik buvęs tikslus kaip laikrodis ciklas staiga smarkiai sutrinka; jei kraujuojate tarp menstruacijų; jei dingsta menstruacijos, bet nesate nėščia. Tai gali būti hormoninių sutrikimų požymis.