6 smulkmenos, griaunančios santuoką
Manote, kad skyrybos gresia tik išgyvenus tikras dramas, tokias kaip neištikimybė, liga ar bankrotas? Ne, šeimos psichologų nuomone, dažniausiai santuokos pamatus palaipsniui išardo iš pirmo žvilgsnio visiškos smulkmenos.
Sakote, kad vyras – geriausias draugas ir draugių nereikia
Taip, kai kurios moterys mėgsta akcentuoti, kad ištekėjus nelieka nei noro, nei laiko toliau palaikyti ryšius su draugėmis. Nes joms vyras – tai visas pasaulis. Na, beveik visas. Kartais jos labai nepalankiai žiūri ir į vyro draugus, esą jie brangiausiąjį tiesiog veda iš kelio. Tačiau jei duosite vienas kitam erdvės bendrauti su draugais ir pažįstamais, jūsų santuoka bus tik stipresnė.
„Kurti ir palaikyti draugiškus santykius su kitais žmonėmis – itin svarbu abiem sutuoktiniams, – tvirtina psichologas Ryanas Howesas. – Draugų dėka mes įgauname naujos patirties, sulaukiame palaikymo ir peržiūrime savo gyvenimiškas perspektyvas – visa tai teigiamai veikia poros santykius.“ Visiems svarbu turėti „palaikymo komandą“ ir neapsiriboti tik sutuoktiniu.
Neįvertinate prisilietimų svarbos
Jei vis rečiau prisiliečiate prie sutuoktinio ir beveik neapsikabinate, reiškia, jūs jau kelyje į šaltą beaistrę santuoką...
„Aišku, intymūs santykiai neturi būti fetišas, tačiau bent kokie jausmingi dėmesio ženklai tiesiog būtini jūsų santykiams, – sako šeimos santykių specialistė Debhora Campbell. – Tai gali būti tik švelnus prisilietimas ar apkabinimas, nebūtinai audringas seksas.“
Jei kartu esate jau ne vienerius metus, labai svarbu kitam vis parodyti, kad jis, kaip ir anksčiau, mylimas ir geidžiamas. Turite antrai pusei perduoti žinutę, kad būtent jį / ją išsirinkote kaip ypatingą žmogų!
Pasiduodate blogai kitų porų įtakai
Jūsų draugės ar pažįstamos gali nuolat skųstis savo vyrais arba bandyti flirtuoti su jūsiškiu.
Kaip jau sakėme, svarbu neužsidaryti savo lizdelyje ir bendrauti su kitais žmonėmis, tačiau jei apsupsite save netinkamais, gali nukentėti jūsų tarpusavio santykiai.
„Jūsų draugai turi įtakos jūsų santuokai, – įspėja psichoterapeutė Laura Hayek. – Kodėl? Jūsų draugės ar pažįstamos gali nuolat skųstis savo vyrais arba bandyti flirtuoti su jūsiškiu. Kartais prastas pavyzdys būna užkrečiamas: jei nuolat iš kitų moterų girdite vien tik kaltinimus jų vyrams, jei jų santykiai ant skyrybų ribos, tie nuodai, kuriuos jos skleidžia, kartais gali apnuodyti ir puikius jūsų santykius.“
Ir priešingai – jei bendraujate su vienas kitą mylinčiomis poromis, jei žmonės, net ir skirdamiesi, gerbia vienas kitą ir viešai nepila purvo ant savo sutuoktinių, jūs nesijaučiate kaip svetimų paslapčių saugotoja ir nepradedate savo žmoguje ieškoti ydų...
Nesidalijate buities darbais
Gal iš pradžių jums tai net patiko: vyras daug daugiau už jus dirba, o jūs užsiverčiate daug daugiau buities naštos. Lyg ir lygu. Bet paskui ima kauptis susierzinimas. Jums jau atrodo, kad ta našta jums per sunki, bet tylite, nes susitarimas lyg ir galioja.
Nuoskaudos gali kauptis labai ilgai, todėl iškart, kai tik pasijuntate buities auka, verta pasikalbėti su sutuoktiniu ir surasti kompromisą.
Nesikalbate apie savo santykius
Ne, tai nereiškia, kad nuolat turite kartoti: „Mums reikia pasikalbėti!“ – nes jeigu retai išsakote viską, kas ant širdies, arba iš viso nutylite apie savo jausmus ir nuogąstavimus, ši frazė gali kitam sukelti gynybinę reakciją. Patartina tiesiog kasdien ir apie viską kalbėtis su mylimu žmogumi.
„Aptardami savo santykius, jūs imate kelti sudėtingesnius klausimus ir sugebate pažvelgti į sitauciją giliau. Jūs jau galite savęs paklausti: „Ką aš šiandien padariau, kad mūsų ryšys būtų stipresnis?“; o kito: „Ką galiu padaryti tiesiog dėl tavęs?“, – aiškina šeimos santykių specialistė Liza Higgins.
Jei nesate įpratę daug kalbėtis, iš pradžių pasijusite ne itin jaukiai, bet ilgainiui pajusite, kad ilgi gilūs pokalbiai labai vertingi. Kai imsite dažniau kalbėtis, pajusite, kad sumažėjo pretenzijų vienas kitam, kad jus ima mažiau erzinti kito žmogaus charakterio ypatybės ar įpročiai.
Jaučiatės taip, lyg būtumėte geri pažįstami
„Kaimynų sindromas“ – kartais su žmogumi, su kuriuo gyvenate metų metus, jaučiatės kaip su bičiuliu, su kuriuo kartu nuomojatės butą.
Tai vadinama „kaimynų sindromu“ – kartais su žmogumi, su kuriuo gyvenate metų metus, jaučiatės kaip su bičiuliu, su kuriuo kartu nuomojatės butą. Kodėl? Nes jus sieja tik finansiniai klausimai, bendras būstas ir galbūt – vaikai.
„Jei tapote „kaimynų sindromo“ auka, reikia gerai pagalvoti, ko trūksta jūsų santykiams, kad juose vėl atsirastų kibirkštėlė“, – pataria Laura Hayek. Ji rekomenduoja poroms praleisti kuo daugiau laiko drauge – be ne be tikslo junginėjant televizoriaus kanalus, o užsiimant bendra miela veikla.
Tai turėtų būti įdomu abiem – jei ne bendras hobis, tai nors būsto remontas ar naujų baldų paieška, kelionė, maisto gaminimas – raskite tai, kas abu „veža“!