6 žingsniai, kaip sustiprinti pasitikėjimą savimi
Visi žinome, kad pasitikėjimo savimi stoka trukdo gyventi. Būtent todėl taip ir nesiryžtame nutraukti mus netenkinančių santykių, keisti darbo ar paprasčiausiai išsakyti savo nuomonę, parodyti nepasitenkinimą.
Dažnai įvairūs kompleksai, kurie neleidžia pamilti ir vertinti savęs, ateina iš vaikystės. Neretai juos įveikti reikia gilios savianalizės ar specialisto pagalbos. Tačiau net ir neturinčios vaikystės skaudulių moterys save nuvertina, nes lygiuojasi į gražesnes, protingesnes ir sėkmingesnes, ir ne tik neįžvelgia savo gerųjų savybių, bet ir hiperbolizuoja neigiamas, nesidžiaugia sėkmėmis, bet sureikšmina klaidas.
Kartais tereikia pakeisti požiūrį ir kasdienybės įpročius, kad savęs vertinimas gerokai ūgtelėtų! Galbūt šie patarimai bus naudingi ir jums.
1. Kiekvieną rytą skirkite laiko sau. Vienos turi galimybę rytais mankštintis ir neskubėdamos pasidaryti šukuoseną, makiažą, kitos verčiasi per galvą, kad spėtų suruošti vaikus į mokyklą ar darželį. Bet kuriuos atveju „išplėškite“ laiko sau. Tebūnie tai 5 minutės prie veidrodžio, tačiau dieną turite pradėti nusišypsojusi sau ir būdama patenkinta savo išvaizda. Juk būtent ryto nuotaika veikia ir visos dienos savijautą.
2. Kreipkite dėmesį į detales. Skirtingų spalvų apatiniai, nematomoje vietoje suadytos kojinės ir senokai nedepiliuotos kojos. Juk vis tiek niekas nemato, o ir taupyti reikia. Tai klaidinga nuostata. Netikite? Pabandykite vieną dieną nepriekaištingai suderinti apatinius, pasidaryti manikiūrą ir pedikiūrą. Net ir dėvėdama tą patį darbinį kostiumėlį jausitės geriau. O kai patinkate pati sau, pasitikėjimas savimi ūgteli. Juo labiau kad tokias nematomas permainas pastebi ir aplinkiniai. Ne, naujų apatinių jie nemato, bet pastebi kitokią jūsų veido išraišką.
3. Įvertinkite save! Net jei esate ir labai nepatenkinta savo svoriu, išvaizda ar gėdijatės, kad gerai nemokate anglų kalbos ar vairuoti, pagalvokite apie gerąsias savo savybes – ir fizines, ir dvasines. Ir nesikuklinkite jų pabrėžti. Išgyvenate dėl netobulų kūno formų? Bet kodėl nepastebite dailių veido bruožų? Taip ir nepadarėte karjeros? Bet gal esate puiki mama ir mylima žmona? Galite susidaryti sąrašą, kuriame sąžiningai pažymėkite tai, kas jums savyje patinka, ir kas ne. Tikėtina, kad pozityvios informacijos bus daugiau.
4. Nesileiskite žeminama. Jei namie arba darbe tvyro nuolatinė įtampa, santykiai grįsti nepagarba, o pakeltas balso tonas – kasdienybė, vadinasi, jūs nuolatos patiriate neigiamų emocijų. Jei nesiryžtate pakeisti situacijos, jūsų savivertė atsiduria rimtame pavojuje. Konfliktai – natūrali gyvenimo dalis, tačiau net ir nesutardami žmonės neturi žeminti vienas kito. Neretai žmonės nepastebi, kaip į savo kasdienį bendravimą įsileidžia tokius epitetus, kaip „kvailys“, „tinginys“, „nemokša“. Elkitės pagarbiai su kitais ir to paties reikalaukite iš aplinkinių.
5. Puoselėkite estetiką. Gražioje aplinkoje žmonės jaučiasi geriau. Todėl svarbu, kad ne tik patiktumėte sau, bet ir gerai jaustumėtės erdvėse, kuriose dirbate ar gyvenate. Švara ir tvarka sukuria jausmą, kad jūs kontroliuojate aplinką. Kai aplinkui netvarka, gali dažniau apimti bejėgiškumo jausmas – jei nepavyksta susidoroti su buitimi, tai ko tikėtis iš gyvenimo!
6. Sakykite komplimentus. Nešykštėkite gerų žodžių nei savo artimiesiems, nei kolegoms. Pagirkite naujus draugės kvepalus, padėkokite vyrui už pagalbą buityje ir girkite visas vaikų pastangas. Paprastai tie žmonės, kurie geba įžvelgti pozityvius dalykus aplinkinių elgesyje, būna mažiau kritiški ir sau. Aplinkiniai taip pat neliks skolingi ir pastebės gerąsias jūsų savybes. O klausytis pagyrimų – tai dar vienas būdas kilstelėti savo savivertę!