7 įdomūs faktai, kurių nežinojote apie spalvas
Ar žinote, kodėl Niujorko taksi automobiliai geltoni, o kinai negali apsieiti be raudonos spalvos? Kada išrasta spalvotoji fotografija? Štai keletas įdomių faktų apie spalvas.
Juoda ir balta spalvos yra greitai pamirštamos. Jei jums sunku prisiminti sceną iš seno juodai balto filmo ar priminimą, kuris buvo parašytas juodu rašikliu ant balto popieriaus, psichologai sako, kad tai visai normalu.
Žmonės yra linkę prisiminti spalvotas paveikslėlių, reklamų versijas labiau nei juodai baltas. Manoma, kad spalva turi stipresnį poveikį, todėl spalvingi vaizdiniai geriau įsimenami.
Dar XX a. pradžioje Niujorke pirmieji taksi automobiliai buvo geltoni. Tokia spalva pasirinkta todėl, kad ji geriausiai matoma gatvėse, o žmonėms nereikia ilgai žvalgytis, kur yra taksi automobilis. Geltonąjį Niujorko taksi tikriausiai metėte ne vienoje kino juostoje, suktoje šiame mieste. Taigi geltonieji taksi automobiliai – tarsi miesto vizitinė kortelė. Šiuo metu Niujorke yra dviejų spalvų taksi: geltonieji ir žalieji (žali atsirado 2013 m.), kurie gali paimti žmones iš skirtingų vietų.
TAIP PAT SKAITYKITE: Geltonas ar raudonas? Ką apie jus sako jūsų automobilio spalva
Indijoje kasmet vyksta spalvų festivalis pavadinimu „Holi“. Kas buvo Indijoje, tikriausiai pasakys, kad tai pati spalvingiausia pasaulio šalis.
Kas buvo Indijoje, tikriausiai pasakys, kad tai pati spalvingiausia pasaulio šalis.
Nuvykę į Indiją, turėtumėte nepraleisti progos sudalyvauti spalvų festivalyje, kuris vyksta pavasario pradžioje. Jau kelias savaites prieš festivalį pardavinėjami specialūs spalvoti milteliniai dažai, o kai kurie žmonės net ir patys pasigamina įvairiausių dažų. Festivalio metu šokama, barstomasi spalvotais milteliais ir laistomasi įvairių spalvų vandeniu. Visi nuo galvos iki kojų būna nusidažę tarsi vaivorykštės. Festivalio atmosfera tarsi visus sulygina: išnyksta amžiaus, kastų ar lyties skirtumai. Dabar tokie festivaliai rengiami ir JAV, Londone, Nepale ir kt.
Kinams labai svarbi raudona spalva. Jie mano, kad ši spalva atbaido blogį ir simbolizuoja laimę bei gėrį. Būtent todėl Naujųjų metų išvakarėse kinai vieni kitiems dovanoja pinigų raudonuose vokeliuose. Prieš Naujuosius metus kinai dažo langus ir duris raudonais dažais, o ant durų kabina atviruką arba užrašą su linkėjimais ir raudonus žibintus. O Raudonojo drakono šokis – privalomas šventę vainikuojantis atributas.
TAIP PAT SKAITYKITE: Spalvinkite pavasario žiedus!
Reklama išnaudoja spalvų psichologiją. Pavyzdžiui, žalia yra susijusi su gamta, todėl dažnai naudojama reklamuojant ekologiškus produktus. O raudona pasitelkiama energinių gėrimų, automobilių, žaidimų, sportinių prekių, šokolado ir panašiose reklamose. Nustatyta, kad vyrai labiau renkasi tamsesnes, sodresnes spalvas, o moterys švelnesnes, pastelines. Todėl moteriškos kosmetikos pakuotės dažniausiai būna pastelinių spalvų: rožinės, gelsvos ir t. t., o vyrų – mėlynos spalvos, žalios, rudos, juodos.
Kada atsirado spalvotos nuotraukos? Ilgą laiką nuotraukos buvo tik juodai baltos. Tačiau 1861 m. mokslininkas Jamesas Clerkas Maxwellas padarė pirmąją spalvotą nuotrauką. Nuotraukoje galima įžiūrėti languotą kaspiną. Fotografija padaryta per trijų filtrų – raudono, žalio ir mėlyno – kompoziciją. 2011 metais suėjo 150 metų spalvotajai fotografijai.
„Jei sakote, kad kokia nors spalva yra jūsų mėgstamiausia, kodėl nenešiojate tokių drabužių?“ – klausia Žaliąja dama (Green lady) praminta moteris iš Jungtinių Amerikos Valstijų. Ji nuo galvos iki kojų apsirengusi žalios spalvos drabužiais, plaukus nusidažiusi taip pat tokia pačia spalva, nagus nusilakavusi žaliai ir mirksi ilgomis žaliomis blakstienomis.
Viskas, kas įmanoma, privalo būti žalia, moteriai niekada nebus per daug šios spalvos: „Aš netgi negaliu užmigti, jeigu nesu nuo galvos iki kojų apsirengusi žaliai.“ Jos namai irgi žali: nuo sienų iki lėkščių ar puodelių. Tai išties išskirtinis būdas išreikšti save.
TAIP PAT SKAITYKITE: Moteris rengiasi tik žaliai: tai daro gyvenimą linksmesnį
Sekite naujienas ir mūsų „Facebook“ puslapyje!