7 porų tipai: kuriam priklausote jūs ir jūsų antroji pusė?

Pora paplūdimyje / Vida Press nuotr.
Pora paplūdimyje / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

„Žmonės skirtingi“, – sakome analizuodamos kitų gyvenimus. Tačiau, pažvelgusios atidžiau, galime rasti nemažai panašumų. Ypač porų santykiuose. Pavyzdžiui, vieni partneriai linkę nesitraukti nuo mylimųjų nė per žingsnį, kiti mėgsta kelti dramas, treti atlieka globėjų, diktatorių ar gerbėjų vaidmenis.

Meilės tipo pasirinkimas didžia dalimi priklauso nuo vaikystėje matytų santykių pavyzdžių, kuriuos „įskiepija“ mūsų tėvai. 

Meilės tipo pasirinkimas didžia dalimi priklauso nuo vaikystėje matytų santykių pavyzdžių, kuriuos „įskiepija“ mūsų tėvai. Nors teigiame, kad niekada nesielgsime kaip jie, dažnai nutinka priešingai. Ir tai suprantama – juk kitos šeimos neturėjome! Tai gali paaiškinti, kodėl kiekvieną kartą pradėjusios naujus santykius (ir sau pažadėjusios viską daryti kitaip) kartojame senas klaidas ir kuriame tą patį, su buvusiuoju jau išgyventą, scenarijų. Jei taip nutiko ir jums, tikėtina, koją pakišo išmoktas meilės modelis. Laimei, jį galime šiek tiek koreguoti. Tik tam prireiks nemažai pastangų ir noro. Ir, be abejo, žinojimo, ką norime keisti.

Taigi pirmas žingsnis – pažvelgti į savo santykių veidrodį. Kokios mūsų silpnosios vietos? Ką galėtume daryti kitaip? Pateikiame pagrindinius porų tipus ir jų elgesio modelius. Kiekvienas turi savų privalumų ir minusų, todėl svarbu susidėlioti prioritetus. Kas santykiuose jums svarbiausia? Kaip juos supranta jūsų išrinktasis?

1 tipas: Dvyniai

Jei gatvėje išvysite vienodomis striukėmis apsirengusią porą, tikėtina, ji priklauso šiam partnerių tipui. Mylimieji linkę dalytis viskuo – gyvenimu, pomėgiais, drabužiais, nuomonėmis. Iš šalies jie atrodo, tarsi būtų sukurti vienas kitam, tačiau iš tiesų labiau primena paauglius, kurie, bijodami būti atstumti, žūtbūt stengiasi pritapti. Tokie asmenys gyvena nuolat abejodami – „kas bus, jei mylimajam nepatiks tikrasis mano veidas?“, todėl užgožia savo individualybę ir ieško (kuria) panašumų. Taip dažniausiai elgiasi naujos poros, nenorėdamos prarasti to vienintelio dėl tam tikrų skirtybių. Vis dėlto yra partnerių, kurie taip elgiasi nuolat.

Tokioms poroms trūksta kibirkštėlės, aistros, kurią atneša skirtybės.

Šis elgesio modelis atsinešamas iš vaikystės – kai vaikas atstumiamas ir skaudžiai išgyvena, jis išmoksta įsiteikti ir taip išvengti galimo pasikartojimo ateityje. Todėl mieliau virsta chameleonu nei naivuoliu, kurį bet kada gali įžeisti ir palikti. Atrodytų, nieko blogo, net pagirtina prisitaikyti prie kito įnorių (argi ne tokio svajonių vaikino ieškote?), tačiau čia slypi savų minusų. Mylimieji, visą laiką stengdamiesi pamėgdžioti vienas kitą, praranda savo individualumą ir laisvę, jiems sunku realizuoti save. Tokioms poroms trūksta kibirkštėlės, aistros, kurią atneša skirtybės. Santykiai tampa nuobodūs, be prieskonių, tarsi visą laiką bendrautumėte su savimi. 

Pora
Pora / Vida Press nuotr.

2 tipas: Bėglys ir persekiotojas

Šis stilius primena „Bėk ir gaudyk“ žaidimą – tas, kuris bėga, mėgaujasi partnerio rodomu dėmesiu ir rūpesčiu, besivejantis – viliojimo, aukojimosi procesu.

Šis poros tipas – minėto dvynių stiliaus priešingybė. Dvyniai stengiasi vienas kitam įtikti, čia, atvirkščiai – vienas vaidina neprieinamą, kitas visais įmanomais būdais jį bando „pričiupti“. Tai padarius, pasikeičiama vaidmenimis. Šis stilius primena „Bėk ir gaudyk“ žaidimą – tas, kuris bėga, mėgaujasi partnerio rodomu dėmesiu ir rūpesčiu, besivejantis – viliojimo, aukojimosi procesu. Žinoma, po kiek laiko pabosta, todėl pirmasis pajutęs, kad partneris praranda susidomėjimą, pats imasi iniciatyvos jį susigrąžinti. Kartais šis žaidimas būna vienpusis – vienas arba duoda, arba ima. Tokiu atveju santykiams gresia rimtas pavojus.

TAIP PAT SKAITYKITE: Santykiai baigėsi. Kada pradėti iš naujo?

Iš kur atsiranda toks elgesio modelis? Mylimieji bijo pasirodyti pernelyg reiklūs vadovai, todėl mieliau tampa abejingi nei įnoringi. Jei nei vienas iš partnerių neužsimanys ištrūkti iš šio uždaro rato ir plėtoti santykius, grįstus sveika priklausomybe, tikėtina, jų laukia ilga bendra ateitis. 

3 tipas: Karštakošiai

Pyktis jiems tokia pat natūrali meilės išraiška kaip susikabinimas rankomis. 

Dramų karalienė – taip trumpai galima būtų apibūdinti šią porą. Priežasčių pasipykti jie ieško visur – namie, kino teatre ar rinkdamiesi maisto produktus. Barniai mylimuosius seka tarsi šešėlis, tačiau tai jų negąsdina, net įaudrina. Konfliktai – savotiškas azartas, kur kas mielesni, įdomesni ir aistringesni nei kompromisai. Aplinkiniams sunku suprasti, kodėl besipykstantys mylimieji vis dar kartu, tačiau juos paraginę išsiskirti sulaukia nuostaba dvelkiančio atsakymo – „gal išprotėjai?“ Pyktis jiems tokia pat natūrali meilės išraiška kaip susikabinimas rankomis. Savotiškas afrodiziakas, po kurio pora mėgaujasi aistringais meilės žaidimais.

Pora
Pora / Vida Press nuotr.

Tokį dramatišką elgesio pavyzdį partneriai dažniausiai išmoksta iš savo tėvų, kurie pykdavosi dėl menkiausių smulkmenų, tačiau iki šiol kartu laimingai gyvena. Šio tipo asmenims sunku suprasti, kad tam tikrus dalykus galima išspręsti ir nerėkiant (kaip nuobodu!). Beje, barniai, nuo kurių kiti dangstosi ausis, jiems tėra „ramus“ santykių aiškinimasis. Tikra audra užverda, kai vienas iš partnerių „rimtai prisidirba“. Tuomet prasideda karas tiesiogine prasme ir jo pasekmės ne visada būna patrauklios. 

4 tipas: Juokdariai

Partneriai yra kūrybiški, jų neslegia rutina ir monotonija. Jei užslenka tamsūs debesys, juokas kaipmat juos išsklaido. 

Karštakošiai ieško progų pasipykti, juokdariai – pasijuokti. Jei kartais jiems ir tenka pasibarti, konflikto pabaigą visada lydės juokas. Mylimieji bet kokioje situacijoje sugeba įžvelgti šviesiąją pusę. Tai puiki jų savybė. Kompanijose tokia pora itin populiari, nes suteikia teigiamos energijos ir sugeba „užvesti“ kitus. Gyventi jiems nėra nuobodu. Partneriai yra kūrybiški, jų neslegia rutina ir monotonija. Jei užslenka tamsūs debesys, juokas kaipmat juos išsklaido. Vis dėlto čia slypi pavojus atidėti svarbius porai klausimus, palikti neišspręstus konfliktus ateičiai (nuo jų vėl ginamasi juoku) ir taip gilinti santykių problemas.

TAIP PAT SKAITYKITE: Ką daryti, kad seksas netaptų rutina?

Svarbu, kad partneriai, norėdami pašmaikštauti, neįžeistų vienas kito, iki galo išklausytų nepertraukdami anekdotą. Humoras sveika, tačiau naudokite jį su saiku ir susilaikykite nuo komentarų, kai matote, kad tam netinkamas laikas.

Pora
Pora / Vida Press nuotr.

5 tipas: Žvaigždė ir garbintojas 

„Aš didžiuojuosi savo partnere“, – taip mylimąją apibūdintų šiam santykių tipui priklausantis vyras. – „Jis įkvepia mane siekti tikslo“, – atsakytų jo išrinktoji. Ši pora tarsi dvi medalio pusės. Vienas iš partnerių atlieka gerbėjo vaidmenį, kitas – mėgaujasi liaupsių spinduliuose. Dažniausiai abu mylimieji yra gabūs ir sėkmingai dirba tam tikroje srityje, tačiau vienas iš jų pasirenka pasyvaus stebėtojo ir įkvėpėjo vaidmenį. Garbinamasis dažniausiai nepasitiki savimi, todėl meilūs partnerio žodžiai padeda atsitiesti ir toliau plaukti gyvenimo galimybių upe.

Tokios poros dažniausiai greitai išsiskiria, nes nei vienas iš partnerių negali savęs visiškai realizuoti.

Tokios poros dažniausiai greitai išsiskiria, nes nei vienas iš partnerių negali savęs visiškai realizuoti. Žvaigždei reikalingas nuolatinis dėmesys ir įtikinėjimas, kad „taip, tu esi to verta“, o antroji pusė jausis užgožta ir išsekinta nuolatinio pataikavimo. Be to, garbinamas partneris linkęs keisti mylimuosius, nes tik taip jis patiki savo verte. Galų gale, kiek galima klausytis tų pačių liaupsių, jei yra laukiančių naujų gerbėjų? 

6 tipas: Mama ir vaikas 

Tikriausiai pažįstate nemažai porų, kur vienas iš partnerių yra paėmęs valdžią į savo rankas. „Apsirenk kitus marškinius, šie tau netinka.“, „Ryt susitiksim su mano tėvais, todėl pasitempk.“ Panašiais nurodymais vienas iš partnerių „myluoja“ kitą. Toks asmuo jaučiasi viršesnis už savo antrąją pusę, todėl iš „geros valios“ stengiasi ją auklėti ir tobulinti. Atsakomybė už mylimąjį jam suteikia gyvenimo prasmę ir pilnatvę. Pasyviam partneriui tai irgi į naudą – antroji pusė priverčia pasitempti, nurodo, ką reikia ir ko nereikia daryti. Dažniausiai jis nepasitiki savo jėgomis, todėl nurodymai jį skatina judėti.

Pora
Pora / Vida Press nuotr.

 Jei šis santykių stilius patenkina abiejų pusių poreikius, ryšys gali būti stiprus.

Tokį vaidmenį partneris dažnai perima antrajai pusei išgyvenant sunkų periodą tikėdamasis, kad tai padės jam vėl atsistoti ant kojų. Tačiau yra asmenų, iš prigimties norinčių kitiems vadovauti ir nurodinėti. Jei šis santykių stilius patenkina abiejų pusių poreikius, ryšys gali būti stiprus. Kita vertus, asmenis, vengiančius „mamytės“ prieglobsčio, tokie santykiai greitai uždusins. 

TAIP PAT SKAITYKITE: Šeimos krizė ar tik eilinis ginčas?

7 tipas: Rimtuoliai

Ši pora atrodo stipri ir brandi. Mylimieji retai ginčijasi, į iškilusias problemas žvelgia ramiu, išmintingu žvilgsniu. Kilusius konfliktus dažniausiai sprendžia konstruktyviai, neversdami kaltės ir ramiai išklausydami. Partneriai atsižvelgia į antrosios pusės norus, poreikius, toleruoja ir palaiko skirtybes. Jie nesistengia dirbtinai įsiteikti, nes žino, kad mylimasis jį priims tokį, koks yra. Partneriai suteikia vienas kitam erdvės, nepavyduliauja, nevadovauja ir jei reikia, savaitgalius gali leisti atskirai. Būdami kartu jie jaučiasi saugūs, jų nekausto įvairios iš vaikystės atsineštos baimės.

Partnerių gyvenime retai pasitaiko „žiežirbų“, todėl jų aistra nustoja liepsnojus. Viskas gali būti puiku, tačiau nuobodu.

Atrodytų ideali pora, tačiau ir čia slypi savų niuansų. Visų pirma, jų santykiai tampa monotoniški, be prieskonių. Partnerių gyvenime retai pasitaiko „žiežirbų“, todėl jų aistra nustoja liepsnojus. Viskas gali būti puiku, tačiau nuobodu. Šiems žmonėms taip pat trūksta spontaniškumo, žaismingumo. Jų santykius galima prilyginti dviejų „suaugusiųjų“ draugystei, kai kitos poros trykšta vaikiška energija ir džiugesiu.      

Pora
Pora / Vida Press nuotr.