7 žingsnių programa, padėsianti tinkamai išsikelti tikslus ir juos pasiekti
Gyvenime jums turbūt teko sutikti labai veiklių ir aktyvių žmonių, kurie, deja, savo gyvenime taip ir nesugebėjo nieko pasiekti. Tokie žmonės būna beprotiškai energingi, bet visa jų energija tarsi kažkur išgaruoja ir neduoda apčiuopiamų rezultatų.
Šie žmonės nuolat kažką daro, bet jų veiksmai keičiasi kiekvieną mielą dieną. Prasmės iš tokios veiklos, kuri neduoda jokių vaisių, nėra. Na, arba ji yra visai bevertė.
Yra ir tokių žmonių, kurie, atrodytų, nėra tokie aktyvūs, bet nuolat pasiekia užsibrėžtų tikslų. Manoma, kad tokiems žmonėms tiesiog nuolat šypsosi sėkmė. Tačiau ar tikrai jiems viskas pavyksta tik dėl to, nes juos lydi fortūna? Žinoma, kad ne. Tiesiog yra kelios paprastos taisyklės, kurių šie žmonės laikosi.
Dažniausios kliūtys, trukdančios, kad norai taptų realybe
• Per daug tikslų arba neteisingi jų prioritetai
Užsibrėždami per daug tikslų bei neteisingai nustatydami jų prioritetus, išeikvojate daug jėgų, laiko ir piniginių išteklių. Rezultatas: judėjimas tikslo link yra, bet jis yra labai nežymus arba nuostolingas. Išmokite teisingai sudėlioti prioritetus bei neužsibrėžti per daug.
• Tikslai egzistuoja tik galvoje
Jeigu jūs neužsirašote savo tikslų, manykite, kad jūs jų ir neturite. Kol jūsų mintys yra tik galvoje, jos labiau panašios į svajones. Tikslų užrašymas popieriuje suteikia 50 proc. sėkmės.
• Neaiškios formuluotės
Užrašyti ant popieriaus tai, ko norite pasiekti, – dar ne viskas. Dar reikia mokėti tiksliai išreikšti savo mintis. Pavyzdžiui, parašote, kad norite būti turtingas. Tai nieko vertas tikslas. Kruopščiai apgalvokite savo tikslus. Ką turėtų reikšti „turtingas“? Ar tai geresnis darbas, didesnė alga, namas Kanarų salose ar daug po namus zujančių atžalų?
TAIP PAT SKAITYKITE: Pavasarinis švarinimasis: daiktai, kurių privalote atsikratyti
• Svetimi tikslai
Nemėgstamo dalyko studijos tik tam, kad įtiktumėte tėvams, nauji kailiniai tam, kad draugės pavydėtų, naujas telefonas, nes jo modelis yra naujausias mados klyksmas ir visi tokį turi. Visa tai yra tik keli pavyzdžiai melagingų tikslų, kurių motyvacija yra grindžiama ne jūsų norais, o poreikiu patenkinti kitų žmonių norus. Išmokite išgirsti ir suprasti savo norus.
• Per mažas laiko tarpas
Nemokėdami tinkamai įvertinti to, kiek reikės laiko tam tikram tikslui pasiekti, pasmerkiame savo nesėkmei ir nusivylimui. Atminkite, nebūna nerealių tikslų, būna tik per mažas laiko tarpas.
• Saviapgaulė ir pasiteisinimai
Jeigu jūs neužsirašote savo tikslų, manykite, kad jūs jų ir neturite.
Dažnai mes patys trukdome sau pasiekti užsibrėžtų tikslų. Ar pastebėjote, kad dažnai atsiranda kažkokių pseudosvarbių reikalų arba priežasčių nedaryti to dabar? Tingiu, blogai jaučiuosi, išlipau ne koja iš lovos, šiandien netinkama diena – tai tik maža dalis pasiteisinimų, kuriuos mes patys sau prisigalvojame. Išmokite stebėti save ir savo emocijas, o jeigu atsirastų silpnumo akimirkų – parodykite ryžtą ir valią.
TAIP PAT SKAITYKITE: Socialinis eksperimentas: vaikų atsakymai pravirkdė tėvus
• Netikėjimas, kad jums pavyks
Jeigu ko nors norite, turite tikėti, kad jums pavyks tai pasiekti. Keistas dalykas: iš vienos pusės, mintyse mes braižome ateities planus, iš kitos – netikime jų išsipildymu. Šio tikėjimo nebuvimas ir pakerta mus. Pasąmonės neapgausi, todėl tikėkite savo norais.
• Nesėkmės baimė
Mes daug ko bijome gyvenime, tačiau didžiausia visų žmonių baimė – tai galimos nesėkmės ir klaidų baimė. Atminkite, neklysta tik tas, kuris nieko nedaro. Todėl eikite į priekį, suklyskite, suklupkite, kelkitės ir vėl eikite.
7 žingsnių planas, padėsiantis greičiau pasiekti užsibrėžtų tikslų:
1. Pasirinkite realų tikslą
Galite kiek norite svajoti apie tai, kaip apkeliausite visą pasaulį ar tapsite oligarchu. Galite ne tik svajoti apie tai, bet ir užsibrėžti sau tokį tikslą. Tačiau vargu ar jums pavyks jį įgyvendinti, nes jis yra toks didelis, kad turbūt patys sunkiai suvokiate, nuo ko reikėtų pradėti jo įgyvendinimą.
Siekite tik realių ir įgyvendinamų tikslų. Įgyvendinamų ne „kada nors“, o artimiausiu metu. Tegul jūsų tikslai būna mažesni, bet jūs bent jau žinosite, kad tikrai galite juos įgyvendinti.
TAIP PAT SKAITYKITE: Lengvo būdo mesti rūkyti Lietuvoje mokantis Evaldas Žvirblis: „Kuo ilgiau ir daugiau rūkote, tuo lengviau ir mesite“
2. ... ir dar mažesnį
Pirmas žingsnis moko mus sumažinti savo apetitą ir brėžti realius tikslus. Dabar reikia paimti tai, kas liko, ir padalinti į dar mažesnes dalis. Tokias, kurias būtų galima įgyvendinti per mažą laiko tarpą.
Pasistenkite padalinti pagrindinį tikslą į mažesnes dalis ir kiekvieną dieną stenkitės atlikti bent vieną iš dalių. Tik taip, judėdami mažais žingsneliais, jūs galite efektyviausiai pasiekti savo pagrindinį tikslą.
3. Teigiamas pastiprinimas
Dresuojant gyvūnu, plačiai taikomas teigiamo pastiprinimo metodas, kai už atliktą užduotį gyvūnui yra duodamas skanėstas. Nepaisant šio metodo primityvumo, jis puikiai veikia ir žmones.
Kiekvieną kartą, kai atliksite kokią užduotį, pasistūmėsite į priekį ar baigsite kokį nors užduoties etapą, palepinkite save kokiu nors apdovanojimu. Tai gali būti koks nors pirkinys, gabaliukas torto ar poilsis su knyga rankose. Šis būdas padės sunkų ir galbūt atsibodusį darbą paversti įdomiu ir maloniu.
4. Ieškokite pagalbos
Jeigu norite kažko pasiekti gyvenime, žinokite, kad be kitų žmonių pagalbos jums vargu ar kas nors pavyks. Jūsų aplinkoje tikrai yra daug žmonių, kurie jau ėjo tuo keliu, kuriuo jūs einate dabar, ir jų patirtis gali jums labai praversti. Ieškokite pagalbininkų ir bendraminčių, skaitykite reikalingą literatūrą ar lankykite tinkamus kursus. Kad ir kaip norėtumėte ką nors pasiekti patys, atminkite, kad kartu su kitais padarysite tai lengviau ir greičiau.
5. Darykite pagrindinius dalykus, o likusius palikite kitiems
Jeigu jūs aiškiai suvokiate savo tikslą ir būdus jam pasiekti, neleiskite, kad nereikšmingos detalės stabdytų jus. Pabandykite atmesti antraeilius dalykus ir tai, kas atitraukia jus į kitą pusę. Jeigu šių dalykų neįmanoma atsisakyti, paveskite juos atlikti kitiems žmonėms.
6. Ugdykite pozityvų mąstymą
Kad ir kokie rimti būtų jūsų veiksmai ir dedamos pastangos, jos neduos jokio rezultato, jeigu nebūsite nusistatę teigiamai. Tikėkite savimi, neabejokite dėl savo sugebėjimų, nepasiduokite liūdesiui ir panikai net tada, kai viskas krenta iš rankų. Pozityvus mąstymas ir tinkamas nusistatymas – tai pusė sėkmės.
TAIP PAT SKAITYKITE: Pozityvaus mąstymo pamokos: kaip tapti optimistu
7. Priimkite teisingą sprendimą
Gyvenimas kiekvieną dieną siūlo mums milijonus įvairių galimybių. Tik nuo mūsų pačių priklauso, kokią galimybę mes priimsime, o kokią – atmesime. Kiekvieną dieną mums tenka priimti tūkstančius sprendimų. Labai svarbu, kad kiekvienas iš šių sprendimų bent milimetru priartintų mus prie mūsų pagrindinio tikslo.
Ar žinote patyrusių dviratininkų posakį: „Pirmas važiuoja ne tas, kuris greičiau mina pedalus, bet tas, kuris mina juos be sustojimo.“ Ir jie yra velniškai teisūs.