70-ies metų antrą kartą tėčiu tapęs Richardas Gere'as vis daugiau laiko skiria labdarai

Richardas Gere'as / „Scanpix“ nuotr.
Richardas Gere'as / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: „Žmonės“
A
A

Praėjo dvidešimt metų nuo tada, kai žurnalas „People“ pavadino jį seksualiausiu pasaulio vyru. Neseniai 70-metį atšventęs Richardas Gere'as šiandien gal ir nebe sekso simbolis, bet vis dar filantropas ir aktorius, o šių metų pradžioje antrą kartą tapo tėčiu.

Dar jis – pagarsėjęs žmogaus teisių gynėjas, ypač daug jėgų ir laiko skiriantis Tibeto reikalams. Augo tikrų amerikiečių – uoliai tikinčių metodistų – šeimoje, tačiau ilgainiui išpažino budizmą, o praėjusio amžiaus pabaigoje šia religija užkrėtė visą Holivudą. Tik, kitaip nei daugeliui, jam tai nebuvo mada.

1993 metais per „Oskarų“ teikimus aktorius griežtai kritikavo Kinijos politiką ir vėliau jo nebekvietė vesti šios ceremonijos. Jam iki gyvenimo pabaigos draudžiama įvažiuoti į šią šalį. Tiesa, kartą Kinijos vyriausybė pakvietė pasirodyti viename kino festivalyje, tačiau Gere’as iškėlė dvi sąlygas: atsiveš savo vertėją ir apsistos Taivane. Abi sąlygos buvo priimtos.

Richardas Gere'as ir Alejandra Silva
Richardas Gere'as ir Alejandra Silva

Keturioliktasis Dalai Lama – jo įkvėpimo šaltinis ir asmeninis draugas. Jis Richardo pirmagimiui Homerui Jamesui Gere’ui (19) davė trečiąjį, tibetietišką, vardą Jigme – Bebaimis. Žurnalistai spėlioja, kad dvasininkas greičiausiai ypatingą vardą išrinko ir šiemet vasarį pasaulį išvydusiam Gere’o jaunyliui: aktorius ir trečioji jo žmona, ispanų žurnalistė Alejandra Silva (36) skelbia tik oficialų berniuko vardą Alexanderis.

Turbūt Alejandra ir įkvėpė Gere’ui feministinių nuostatų. „Noriu, kad būtų daugiau moterų lyderių. Jos klausosi, ką sako kiti“, – šiandien tvirtina jis. 1991 metais įsteigtas aktoriaus labdaros fondas remia per 20 kilnių iniciatyvų ir nenuostabu, kad kai kurios iš jų ne visiems patinka. Pavyzdžiui, parama organizacijoms „Gydytojai be sienų“ ir „SOS Méditerranée“, gelbstinčioms pabėgėlius Viduržemio jūroje. Buvęs Italijos vidaus reikalų ministras Matteo Salvini neseniai nekorektiškai pasiūlė Gere’ui visus migrantus privačiais lėktuvais skraidintis į Ameriką ir apgyvendinti savo vilose.

Italijos politiko kandumas vargu ar išgąsdino aktorių, įsitikinusį, kad jam svarbiausia – būti naudingam visuomenei ir daryti gera. Pagaliau Salvini – ne pirmas ir ne vienintelis Gere’ui nesimpatiškas politikas. Amerikoje yra Donaldas Trumpas – jį aktorius lygina su Italijos diktatoriumi Benito Mussolini. O nurodinėti jam gali nebent Dalai Lama – sakoma, kad kai vienu metu Gere’as prisipažino norįs baigti kino karjerą, Tibeto dvasinis lyderis pasakęs, kad taip galės būti tik tada, kai jis pats baigs savo misiją.

Laisvė už 40 milijonų

Dalai Lamos žodis šventas. Dvejus metus nematytas didžiajame ekrane aktorius (2017-ųjų juosta „Three Christs“ („Trys Kristūs“), kurioje jis vaidino, rodyta tik Toronto kino festivalyje) šiemet debiutavo „BBC Studios“ televizijos seriale „MotherFatherSon“ („MotinaTėvasSūnus“). Tiesa, filmuotis seriale jam ne itin patiko – atrodė, tarsi per šešis mėnesius būtų vaidinęs keturiuose filmuose. Viskas truko per ilgai ir jis nemano, kad dar imsis ko nors panašaus.

Darbštusis aktorius, sukūręs apie 60 vaidmenų, gali būti kiek įnoringas, nors pats sakė niekada nelaikęs savęs žvaigžde ir nemanąs esąs geresnis už kitus. O ir žilaplaukis laikraščio savininkas Maxas, Gere’o vaidinamas minėtame seriale, – įsimintinas ir efektingas personažas. Kaip minėjome, žurnalas „People“ 1999-aisiais jį oficialiai pripažino seksualiausiu vyru, o 20 prabėgusių metų, pabalę plaukai ir gilesnės raukšlės, regis, nepakenkė charizmai. Jos pakako sužavėti trimis dešimtmečiais jaunesnę pastarąją jo sutuoktinę, o anksčiau – pelnyti tokių moterų kaip Barbra Streisand (77), Priscilla Presley (74), Kim Basinger (65), Padma Lakshmi (49), Cindy Crawford (53), Carey Lowell (58) ir kitų meilę.

Richardas Gere'as / „Scanpix“ nuotr.
Richardas Gere'as / „Scanpix“ nuotr.

Prie altoriaus (iki santuokos su Alejandra) aktorius žengė du kartus: 1991-aisiais – su Cindy Crawford, 2002-aisiais – su Carey Lowell. Ši – aktorė, modelis, buvusi Džeimso Bondo mergina, taip pat išpažįsta budizmą, yra Tibeto teisių gynimo aktyvistė ir Gere’o pirmagimio motina. Po vestuvių Gere’as prisipažino dievinąs žmoną, pakeitusią jo gyvenimą, ir sakė, kad santuoka jam labai svarbi, be to, porą sieja sūnus, bendri interesai ir net gyvenimo filosofija, tačiau po vienuolikos kartu praleistų metų jiedu vis dėlto išsiskyrė. Priežastis – ėmęs skirtis gyvenimo būdas: Gere’as vis labiau troško ramybės, o Carey vertino vakarėlius ir draugystę su šio pasaulio galingaisiais.

Išsvajota ramybė ir laisvė aktoriui kainavo apie 40 milijonų eurų. Tiesa, sunku patikėti, kad Gere’o namuose, kuriuose auga nė metų neturintis kūdikis ir mažylis Albertas (6) – jo žmonos sūnus iš ankstesnės santuokos, šiandien būtų labai ramu. Tačiau sprendžiant iš naujų aktoriaus nuotraukų, vėlyva tėvystė jo nenuvargino. Kita vertus, ir pirmojo sūnaus Gere’as sulaukė būdamas jau gana brandaus amžiaus – penkiasdešimties.

Ne tik kino herojus

Išsižadėdamas serialų Gere’as prisikalbėjo: netrukus po gimtadienio buvo paskelbta, kad „Apple TV+“, būsimoji „Apple“ interneto televizija, dėl nesutarimų su prodiuseriais atsisakė imtis serialo „Šunsnukiai“ („Bastards“), kuriame jis turėjo vaidinti Vietnamo karo veteraną. Šiuo projektu turėjo būti pradėtos naujosios televizijos transliacijos. Kuluaruose šnekėta, esą „Apple“ išgąsdino ne tik pernelyg niūrus serialo tonas, bet ir nesutaikoma Gere’o pozicija Tibeto klausimais, nebe pirmą kartą pakišanti koją jo karjerai. Esama versijos, kad būtent todėl jis jau seniai negauna didelių vaidmenų: toks filmas neturėtų galimybių patekti į Kinijos rinką.

Vis dėlto Gere’as – publikos numylėtinis, turintis savo vietą kino istorijoje. Kaip atrodytų jos puslapiai be romantinės dramos „Dangaus dienos“, trilerio „Amerikietiškasis žigolas“, „Oskaru“ apdovanotos romantiškos istorijos „Karininkas ir džentelmenas“, Francio Fordo Coppolos „Cotton“ klubo“, kriminalinio trilerio „Vidaus reikalai“, komedijos „Pabėgusi nuotaka“, „Somersbio“, „Čikagos“... Na ir, žinoma, kultinės „Gražios moters“ – prostitutės ir milijonieriaus meilės istorija tapo tiesiog archetipinė.

Prieš 30 metų išleista juosta iki šiol kaitina aistras prielaidomis, kad Richardas Gere’as ir Julia Roberts (51) buvo pora ne tik ekrane (kiti šneka, esą gražuolis Gere’as atstūmė Julią ir taip sudaužė jai širdį). Tikriausiai nebuvo nei taip, nei kitaip, bet kai neseniai keli paskalų leidiniai parašė, kad aktoriai surengs „Gražios moters“ reklamos turą, skirtą filmo trisdešimtmečiui, žmonės džiaugsmingai patikėjo.

Hectoras Elizondo, Julia Roberts, Garry Marshallas ir Richardas Gere'as filmo „Pabėgusi nuotaka“ premjeroje (1999 m.)
Hectoras Elizondo, Julia Roberts, Garry Marshallas ir Richardas Gere'as filmo „Pabėgusi nuotaka“ premjeroje (1999 m.) / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Su kita garsiosios juostos „Karininkas ir džentelmenas“ partnere Debra Winger (64) damų numylėtinis nesutarė. Gere’as skundėsi, kad filmavimo aikštelėje jų santykiai buvo įtempti, Winger vadino jį stuobriu... Jo vaidmuo buvo pagrindinis, jis daugiau laiko praleido ekrane ir gavo didesnį atlyginimą – Debra buvo viso labo pagrindinio herojaus mylimoji. Ir vis dėlto Richardui atrodė, kad jaunesnė kolegė užgožė jį kiekvienoje scenoje. Negana to, už Paulos vaidmenį Debra buvo nominuota geriausios aktorės „Oskarui“, o jis nė karto nepasiekė šios pakopos... Ir tik po trisdešimties metų, gavęs iš Debros rankų Romos kino festivalio specialųjį prizą, Gere’as įvertino jos talentą ir nuoširdumą prieš kamerą, kokio pats – pripažino – niekada neturėjo.

„Gražioje moteryje“ yra scena, kurioje jis skambina pianinu. Kūrinys – trumputė pjesė – jo paties sukurtas: Gere’as – ne tik aktorius, bet ir kompozitorius, pianistas bei trimitininkas, dar vidurinėje mokykloje kūrė muziką miuziklams. Beveik profesionalus gimnastas – štai iš kur gebėjimas puikiai valdyti savo kūną. Prieš vaidindamas „Čikagoje“ penkis mėnesius mokėsi šokti čečiotką ir apskritai yra apsigimęs šokėjas – šį talentą pademonstravo ir 2004-ųjų komedijoje „Pašoksime?“.

Jis turi „Auksinį gaublį“ ir Ekrano aktorių gildijos apdovanojimą – šie trofėjai laikomi beveik neabejotinais „Oskarų“ pranašais, tačiau aktorius niekada nebuvo jam nominuotas. Galbūt koją kiša politika, o gal iš dalies teisi ir Susan Sarandon: sakė, kad Gere’as vaidino daugelyje gerų filmų, bet niekada – išties puikiame. Tačiau Gere’o protėviai buvo tarp pirmųjų 102 piligrimų, 1620 metais iš Plimuto „Mayflower“ laivu atplaukusių į Ameriką. O tai, galima sakyti, kone Amerikos princo titulas – kilme iš „Mayflower“ keliautojų giriamasi ir didžiuojamasi. Tai kas gi tada tas „Oskaras“...