700 menininkų sukilo prieš P.Gražulį: siekia pašalinti iš Seimo Kultūros komiteto

Oskaras Koršunovas, Vaiva Mainelytė, Andrius Mamontovas / „Fotobanko“ nuotr.
Oskaras Koršunovas, Vaiva Mainelytė, Andrius Mamontovas / „Fotobanko“ nuotr.
Žmonės.lt, BNS
Šaltinis: Žmonės
2021-01-21 15:59
AA

Socialiniuose tinkluose ketvirtadienį išplito Lietuvos kultūros atstovų kreipimasis, kuriame jie prieštarauja Petro Gražulio narystei Seimo Kultūros komitete. Daugiau nei 700 meno ir kultūros srities atstovų sako, kad dar gruodžio pradžioje dėl to jie kreipėsi į Seimą, tačiau iki šiol – jokios reakcijos, tad jie savo poziciją išplatino žiniasklaidos priemonių redakcijoms ir socialiniuose tinkluose.

„Mes, daugiau nei 700 kultūros atstovų, gruodžio 1-ąją siuntėme oficialų kreipimąsi į Seimą. Kreipėmės tiesiai į Seimą be žiniaskaidos ir viešų socialinių tinklų, tikėdami, kad menininkų balsas bus išgirstas. Beveik du mėnesius nesulaukėme jokio atsakymo. Todėl dabar kreipiamės į visuomenę, darkart norėdami išreikšti savo poziciją dėl kultūros srities, kurią puoselėjame kasdieniu savo darbu teatre, kine, šokyje, muzikoje, dailėje ir daugybėje kitų meno sričių“, – rašoma portalą Žmonės.lt pasiekusiame laiške.

Daugiau kaip 700 kultūros atstovų pasirašytame tekste teigiama, kad Petras Gražulis neturėtų būti Kultūros komiteto gretose – pasirašiusieji įvardija priežastis bei tikisi, kad prašymas šįkart bus išgirstas.

„Jo veikla, pasisakymai, vieši konfliktai su policijos pareiģūnais, nepagarba prigimtiniam kiekvieno asmens orumui ir saviraiškai, deklaruojamos vertybės ne tik neturi nieko bendro su kultūros sąvoka. Bet priešingai – skaldo visuomenę, didina atskirtį ir užkerta kelią bet kokiai tolimesnei kultūros plėtotei“, – teigia meno ir kultūros atstovai. 

Kultūros atstovų kreipimasis:

„Mes, kuriantys Lietuvos žmonės, aktoriai, režisieriai, šokėjai, dainininkai, muzikantai,  dailininkai, prodiuseriai ir kitų įvairių kultūros sričių atstovai norime kreiptis į seimą.  

Nepaisant sudėtingų aplinkybių, atiduodame visas jėgas Lietuvos kultūros puoselėjimui,  tačiau matome valdžios žmonių abejingumą kultūros kaip valstybės prioritetinės srities  atžvilgiu. Labiausiai skaudina nekompetentingų ir kultūros žmonių prieštaringai vertinamų  asmenų įtraukimas į kultūros politikos formavimą.  

Vieningai prieštaraujame prieš Seimo nario Petro Gražulio įtraukimą į LR Seimo Kultūros komiteto narių gretas. Jo veikla, pasisakymai, vieši konfliktai su policijos pareiģūnais, nepagarba prigimtiniam kiekvieno asmens orumui ir saviraiškai, deklaruojamos vertybės ne tik neturi nieko bendro su kultūros sąvoka. Bet priešingai – skaldo visuomenę, didina atskirtį ir užkerta kelią bet kokiai tolimesnei kultūros plėtotei.  

P.Gražulis netinkamas dėl kompetencijos, išsilavinimo, asmeninės kultūros stokos ir įvaizdžio, kurį daugelį metų kuria viešojoje erdvėje.

Mūsų, menininkų, nuomone, šio Seimo nario idėjos neatitinka mūsų idėjų bei vizijos apie kultūrą. P.Gražulis netinkamas būti Kultūros komiteto nariu dėl kompetencijos, išprusimo, išsilavinimo, asmeninės kultūros stokos ir įvaizdžio, kurį daugelį metų kuria viešojoje erdvėje.  

Mes, kultūros atstovai, esame ne tik kūrėjai, bet ir piliečiai. Atsakingai renkame valdžią, todėl norime būti atstovaujami tokių pat atsakingų asmenų seime. Kultūros žmonės yra stiprūs ne tik savo kūriniais, bet ir vienybe, esant reikalui vienytis bendro tikslo labui.  

Kultūros srities tobulėjimą ir plėtrą lemia ne tik asmeninės kūrėjų idėjos, bet ir aplinkos  faktoriai, t.y. sprendimus darančių asmenų kolektyvas seime. Petro Gražulio skyrimas į LR Seimo Kultūros komiteto narius neatitinka kultūros bendruomenės poreikių.    

Mes, kuriantys žmonės, tikimės atsakomosios reakcijos iš valdančių Lietuvą žmonių. Mūsų manymu, Kultūros komitetas nėra ta vieta, kur būtų skiriami asmenys, kurie nebuvo pageidaujami kituose komitetuose. Priešingai – kultūros komitete norime matyti idėjų, pasiūlymų, geranoriškumo kiekvienam visuomenės nariui, kompetencijos vedamus narius.  

Mes reikalaujame, kad Petras Gražulis nebūtų įtrauktas į Lietuvos Respublikos Seimo Kultūros komiteto narių sudėtį.  

Kultūra yra ne tik žmogaus veikimas. Kultūra yra veikimas visų žmonių labui. Tikimės, kad  LR Seimas tam pritars.“  

Seimo pirmininkė kalbėsis su Mišria grupe 

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen žada kalbėtis su Seimo narių Mišria grupe dėl Petro Gražulio delegavimo į Kultūros komitetą, grupei kultūros atstovų pasipiktinus tokiu pasirinkimu.

Tačiau Seimo pirmininkė feisbuke paskelbtame pasisakyme pažymi, kad rinkėjai sprendžia, kas vertas būti Seime, o jos kreipimasis į Mišrią grupę „nėra ir negali būti nurodymas keisti komitetų sudėtį“.

„Jeigu atvirai ir nuoširdžiai, aš sunkiai įsivaizduoju Seimo komitetą kuriame „tiktų“ toks politikas, kaip P.Gražulis. Tačiau jį į Seimą išrinko rinkėjai, tai jų valia ir aš ją gerbiu, kaip kiekvieno rinkėjo valią. (...) Daug dėmesio sulaukė kultūros srities atstovų kreipimasis dėl jo buvimo Kultūros komitete – ne Seimo pirmininkas turėtų nurodyti, kokiam komitetui turi ar gali priklausyti Seimo nariai. Kitu atveju mes savo parlamento negalėtume vadinti demokratiniu“, – pažymi V.Čmilytė-Nielsen.

Viktorija Čmilytė-Nielsen / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

Ji teigia, kad ne Seimo pirmininkas ar Seimo valdyba vertina, ar tinkamas konkretaus Seimo nario išsilavinimas, pareiškimai ir moralė kuriam nors komitetui, o tai daro Seimo frakcijos, kurios deleguoja savo atstovus į komitetus bei juos atšaukia.

„Aš, kaip Seimo pirmininkė, kalbėsiu su Mišrios frakcijos atstovais dėl jų pasirinkimo. Tačiau tai nėra ir negali būti nurodymas keisti komitetų sudėtį. Kitu atveju atvertume kur kas didesnius pavojus programuojančią Pandoros skrynią, nei P.Gražulio buvimas Kultūros komitete“, – sako parlamento pirmininkė.

Seimo Kultūros komitetas, reaguodamas į kultūros ir meno sričių atstovų kreipimąsi dėl Seimo nario P. Gražulio paskyrimo Kultūros komiteto nariu, su prašymu deleguoti jį į kitą Seimo struktūrinį padalinį kreipėsi į Seimo narių Mišrią grupę, taip pat prašo parlamentaro elgesį įvertinti Seimo Etikos ir procedūrų komisiją.

„Seimo statutas nesuteikia komitetui teisės spręsti dėl Seimo nario priklausymo konkrečiam komitetui, todėl dar kartą viešai raginame Mišrią Seimo narių grupę išgirsti kultūros bendruomenės išsakytus argumentus ir prisiimti politinę atsakomybę dėl Seimo nario P.Gražulio delegavimo į Kultūros komitetą“, – sakoma komiteto kreipimesi.

Pats Seimo narys P.Gražulis sako niekur neketinantis trauktis, primena, kad ankstesnėse kadencijose yra dirbęs Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitete ir tada niekas neprieštaravo jo buvimui šiame padalinyje.

Petras Gražulis / Lukas Balandis / BNS nuotr.

„Kur tada buvo tie menininkai ir kultūros darbuotojai, kodėl jie tuo metu nesipiktino? Galbūt čia tie menininkai, kurie sovietmečiu tapė visokias sovietines simbolikas, Lenino ir Stalino plakatus, o dabar pasikeitus vadžiai pakeitė savo ne tik politinę, bet ir seksualinę orientaciją ir piešia dabar jau vaivorykštes ant asfalto, nes jie aiškiai sako, kad jų valstybinės nuostatos kitokios nei mano, aš manau, kad čia tie, kurie visada prisitaiko prie sistemos“, – BNS sakė P.Gražulis.

„Aš niekur neisiu, mane paskyrė ten, aš ten liksiu, o jei jie turi daugumą, tegu išmeta Seimo sprendimu“, – teigė P.Gražulis.