8 patarimai, padėsiantys ilgiau džiaugtis mėgstamais batais

Batų valytojas / „Scanpix“ nuotr.
Batų valytojas / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
2016-05-02 09:09
AA

Nusipirkus naujus batus norisi jais džiaugtis kuo ilgiau. Tam, kad mylimi batai tarnautų ilgai ir atrodytų gražiai, svarbu juos teisingai prižiūrėti. Kaip tinkamai pasirūpinti savo batais, pasakoja bendrovės „Deichmann avalynė“ Vilniaus regiono pardavimų vadovė Inga Paulauskienė.

  1. Gera pradžia – pusė darbo

Batais reikia pradėti rūpintis vos juos įsigijus. Prieš pirmą kartą aunantis batus juos reikia išpurkšti impregnantu. Impregnantas – tai skystis, „konservuojantis“ odą. Impregnavimo priemonę reikia užpurkšti ant sausų ir švarių batų, tris kartus iš eilės, palaukiant kol prieš tai užpurkštas impregnanto sluoksnis nudžius. Impregnantu padengti galima tiek natūralius, tiek ir dirbtinės odos ar zomšinius batus. Medžiaginiams batams ši priemonė nėra būtina.

  1. Svarbi kasdienė priežiūra

Grįžę namo po pasivaikščiojimo ar dienos darbe, nuvalykite nuo batų purvą, dulkes, kitus nešvarumus. Patrinkite juos sausa medžiagos skiaute, kad pašalintumėte drėgmės perteklių. Odinius ar odos imitacijos batus patariama nakčiai ištepti tepalu, o ryte nublizginti kempinėle arba zomšine skiautele. Medžiaginius batus taip pat nuvalykite, tačiau batų tepalu tepti jų nereikia.

  1. Ką daryti sušlapus batus?

Atėjus pavasariui vis dažniau gali pasitaikyti, kad jus užklups gaivus pavasarinis lietus. Nors jūsų jis gali ir negąsdinti, tačiau jūsų batams tai nėra labai tinkamos oro sąlygos -sušlapę batai gali skleisti nemalonų kvapą, jų paviršius gali pradėti raukšlėtis ir prarasti iki tol turėtą dailią išvaizdą.

Tam, kad taip nenutiktų, permirkus avalynei, pirmiausiai nuplaukite purvą, batus nuvalykite sausu medvilniniu arba zomšiniu skudurėliu, prikiškite į vidų suglamžytų laikraščių ir palikite batus dviems paroms gerai vėdinamoje patalpoje. Popierių pakeiskite keletą kartų. Jei batai tik šiek tiek sudrėko, užtenka juos nupurtyti ir patrinti sausu skudurėliu.

Svarbu atsiminti, kad jokiu būdu negalima batų džiovinti ant radiatorių ar plaukų džiovintuvu - nuo karščio gali pradėti skilinėti ir trupėti batų oda, ne odinių batų paviršius taip pat gali pradėti trūkinėti ir trupėti. Vienintelis galimas tokio pobūdžio džiovinimo būdas yra speciali batų džiovyklė, kurią galima įsigyti daugelyje elektronikos prekėmis prekiaujančių parduotuvių.

  1. Batus avėkite tinkamai

Kad ir kiek kartų valysite ar poliruosite batus, jei nesistengsite jų tinkamai avėti, joks valymas nebus naudingas. Jūsų avalynė nebus ilgaamžė, jei jūs ją dėvėsite netinkamomis klimato sąlygomis. Batus reikia dėvėti jiems tinkamu oru – lengvi dirbtinės odos bateliai neatlaikys didelio kiekio drėgmės, o guminiai aulinukai greitai praras grožį dėvimi dideliame karštyje.

  1. Devynis kartus pamatuok, dešimtą – pirk

Perkant batus reikia įsitikinti, kad jie tinka jūsų kojai. Kartais pasitaiko, kad žmonės perka ne visiškai jiems tinkančius batus, nes mano, kad jie prasitampys. Tačiau tiesa yra ta, kad jei batai jums netinka iškart, kad ir kiek nešiotumėte, jie netaps jums tobulai tinkančiais. Jei batai netinka jūsų kojoms, jie gali prarasti formą, pradėti plyšinėti, gali nukristi prie jų pritvirtinti papuošimai.

Rekomenduojama avalynę pirkti vakare (nes iš ryto pėda būna mažesnė, vakare platesnė).

  1. Džiaukitės įvairove

Tam, kad jūsų mėgstami batai tarnautų ilgiau, juos būtina keisti ir kitomis batų poromis. Net jei ir nepakliuvote į liūtį ar neįlipote į balą, batai vis tiek prisigeria drėgmės iš aplinkos, taip pat prakaito iš jūsų pėdų. Nuolat avima avalynė nespėja gerai išdžiūti ir atgauti buvusios formos. Panešiojus vieną porą batų dvi ar tris dienas, jai reikia leisti bent parą pabūti neavimai kambario temperatūroje – taip jie išdžius ir toliau tiks dėvėjimui.

  1. Skirtingų medžiagų – skirtinga priežiūra

Būtina laikytis kiekvienos medžiagos priežiūros taisyklių. Odinius batus reikia prižiūrėti kitaip nei zomšinius, odos pakaitalo, medžiaginius ar guminius. Negalima vienos priemonės naudoti visiems turimiems batams, nes jų visų medžiagos skiriasi. Odiniams batams reikia naudoti odos priežiūrai, medžiaginiams – medžiagos priežiūrai skirtas priemones.

  1. Nebijokite spalvotos avalynės

Daugelis žmonių bijo, kad sykį ištepus spalvotus ar baltus batus, jie niekada nebebus tokie pat. Tačiau to visai nereikia bijoti. Spalvotų ir baltų batų, kaip ir tamsių, priežiūra priklauso nuo to, iš kokios medžiagos jie pagaminti.

Odinius ar odos imitacijos spalvotus batus taip pat galima prižiūrėti panašiai kaip ir tamsius. Esminis skirtumas – naudoti bespalvį batų tepalą. Spalvotų bei baltų odinių ir odos imitacijos batų valymui puikiai tinka bespalvis batų tepalas, kurį galima naudoti ir margaspalviams batams.