8 požymiai, įspėjantys, kad pervargote

Rytas / Vida Press nuotr.
Rytas / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Net ir pats mėgstamiausias darbas gali imti varginti. Kuo sunkiau dirbate ir kuo labiau save motyvuojate sėkmei, tuo greičiau galite pajusti išsekimo, pervargimo požymių. Naujas tyrimas, kurį atliko Amerikos psichologų asociacija ir Nacionalinis nuomonių tyrimo centras, parodė, kad 48 proc. amerikiečių patyrė daug streso per pastaruosius penkerius metus; 31 proc. dirbančių suaugusiųjų susidūrė su sunkumais derindami pareigas šeimai ir darbui; 53 proc. pripažino, kad darbas „juos vargina ir išsunkia“. Be to, nuovargis buvo viena dažniausių priežasčių, kodėl žmonės išeidavo iš darbo.

Štai pagrindiniai požymiai, perspėjantys apie pervargimą.

1. Sveikatos problemos

Nuovargis turi didelės įtakos fizinei ir protinei sveikatai. Ėmę jausti pasikartojančius nugaros skausmus, depresijos požymius, širdies negalavimus ar tiesiog pradėję dažniau sirgti, turėtumėte apsvarstyti, kokią rolę darbas atlieka jūsų gyvenime.

2. Darbo ir asmeninių santykių bėdos

Stresas įsiskverbia į visas gyvenimo sritis. Net jeigu jaučiate, kad galite jį suvaldyti darbe, nemaža tikimybė, jog stresas netruks pasirodyti namuose. Nuo jo dažniausiai nukenčia asmeniniai santykiai: stresas priverčia įsivelti į nereikšmingus, tačiau skaudžius konfliktus, prarasti savikontrolę. Gali nutikti ir taip, kad tiesiog imsite vengti namiškių, po darbo norėdami užsidaryti tarp keturių sienų.

3. Silpnumas

Nuovargis dažnai eina koja kojon su išsekimu. Jei ryte nubudę nesijaučiate pailsėję, geriate daug kavos, kad dieną turėtumėte energijos, ar jaučiate, kad darbe nevalingai ima miegas, žinokite, jog tai – patys tikriausi išsekimo požymiai. Arba – mažakraujystės (anemijos).

4. Bloga nuotaika

Vienas dažniausių pervargimo požymių – džiaugsmo trūkumas. Tiksliau sakant, pojūtis, kad niekas nedžiugina: nei gerai atliktas darbas, nei brangūs žmonės, nei maistas, nei atostogos. Pastebite, kad ėmėte rečiau juoktis, o ir šypsena veide pasirodo itin retai. Nuovargis neretai pozityvų žmogų paverčia negatyviu. Pajutę, kad ėmėte matyti pustuštę stiklinę, teisti aplinkinius ir elgtis ciniškai, akivaizdu, jog jus užvaldė negatyvios mintys ir jau pats laikas tuo susirūpinti. Nuolatinis liūdesys – kartu ir beprasidedančios depresijos požymis, todėl nenumokite į tai ranka.

5. Darbas nepaleidžia ir namie

Greičiausiai žinote tą bjaurų jausmą, kai dar gulėdami lovoje svarstote apie nepadarytus darbus tikėdamiesi, kad nepraleidote ko nors svarbaus? Kai negalite nustoti galvoję apie darbą net ir užvėrę biuro duris, gali būti, kad stipriai pervargote.

6. Motyvacijos stoka

Ką tik pradėję dirbti žmonės paprastai jaučiasi lyg per medaus mėnesį ir aplinką stebi pro rožinius akinius, tad ir motyvacijos atrasti nesunku. Jausdami nuovargį turite stengtis iš paskutiniųjų, kad darbą atliktumėte. Žinoma, darbą padarysite, galbūt netgi gerai, bet motyvacija, kadaise teikusi sparnus, jau nebebus tas variklis, dėl kurio rytais su šypsena šokdavote iš lovos. Užuot dirbę tam, kad dirbtumėte, imsite dirbti iš baimės – baimindamiesi nespėti atlikti darbų, nuvilti kolegas ar būti atleisti.

7. Suprastėjęs produktyvumas

Kiekvienas esame savaip produktyvus, visgi pastebėję, kad pasidarė sunku prisiversti parašyti net paprasčiausią elektroninį laišką (jau nekalbant apie sudėtingesnes, daugiau laiko ir įgūdžių reikalaujančias užduotis), stabtelkite: tai ženklas, kad verta pailsėti.

8. Noras pabėgti

Mesti darbą, nusipirkti bilietą į vieną pusę ir išgaruoti. Ir nesvarbu, kur, svarbu, kad kuo toliau nuo darbo ir pareigų. Anot psichologų, mėginimas pabėgti – vienas iš būdų susidoroti su nuovargiu, užklupusiu darbe, noras nubrėžti aiškią ribą tarp darbo ir asmeninio gyvenimo.