9 gyvenimiškos pamokos, kurios padės siekti laimės
Kartais pačios geriausios pamokos – tos, kurių nenorime priimti. Knygų apie emocinį intelektą bendraautoris Travis'as Bradberry teigia, kad jei jas išmoksime, mūsų gyvenimas bus kur kas sėkmingesnis.
Dažnai manome, kad mūsų dienos, savaitės ir mėnesiai – kaip sporto varžybos: pergales keičia pralaimėjimai. Tačiau iš tiesų daug pasiekę žmonės pralaimėjimus vertina ne kaip klaidas, o kaip geras pamokas. Taigi, verčiau jas išmokti kuo anksčiau.
1. Pirmas žingsnis – sunkiausias
Kai norite ko nors svarbaus pasiekti, pasiruoškite, kad susidursite su pasipriešinimu. Pirmiausia priešinsis jūsų vidus – jūs bijosite, abejosite, nesiryšite. Žmonės, kurie maudosi lediniame vandenyje visai nedaug drąsesni už jus. Jie tiesiog greitai pasiryžta. Nes žino – baimė delsiant kažką padaryti tik stiprėja.
2. Jūs ne visada sulauksite palaikymo
Tiksliau sakant – beveik visada nesulauksite. Aplinkiniai bandys jus užkrėsti negatyvu, jums pavydės ar net bus atvirai priešiški. Bet tai neturi reikšmės. Atsiminkite, kad jei jums svarbūs žmonės neprieštarauja, į kitus neverta kreipti dėmesio. Neįmanoma sulaukti visų žmonių, kuriuos tik pažįstate, pagalbos ir neverta švaistyti energijos, norint patraukti į savo pusę tuos, kurie nėra nusiteikę jums padėti.
3. Jūs negalėsite visko kontroliuoti
Tai neišvengiama, nors norėtumėte, kad būtų atvirkščiai. Jūs negalite kontroliuoti net pačių artimiausių žmonių ir visų savo gyvenimo įvykių. Tiesiog negalite visko turėti, negalite laimėti visų kovų. Tačiau teisingas požiūris leis jums pralaimint atskirus mūšius laimėti karą.
4. Viskam reikia laiko
Paros valandų skaičius vienodas visiems, todėl savąsias išnaudokite protingai.
Kiekvienos viršukalnės užkariavimas reikalauja laiko ir pastangų. Prisiminkime Henrį Fordą, kuris du kartus patyrė fiasko, kol pagaliau sukūrė revoliucinį automobilio modelį – tada jam buvo 45-eri. Charlesas Darwinas buvo gerokai nuo gyvenimo atitrūkęs gamtininkas, kuriam patikdavo tolimose ekspedicijose kolekcionuoti drugelius ar augalus – savo natūraliosios atrankos teoriją jis išdėstė jau būdamas brandaus amžiaus.
5. Blaškymasis ir skuba dar nereiškia, kad intensyviai dirbate
Karštligiškas skubėjimas dažniausiai nenuveda sėkmės link. Dažniausiai ji aplanko, kai esate įsitikinę, kad tinkamai išnaudojate savo laiką ir jėgas. Paros valandų skaičius vienodas visiems, todėl savąsias išnaudokite protingai.
6. Įvertinkite savo aplinką
Galbūt bendraujate su žmonėmis, kurie tempia jus žemyn? Gal tai darote iš įpročio ar gailesčio ar todėl, kad bijote pasakyti: „ne“. Kodėl leidžiate jiems kėsintis į savo gyvenimą? Kartais net nuryjate nuoskaudą, esą norėdami būti mandagūs, net tada, kai jaučiatės pažeminti ar apkvailinti. Kartais jums pavydintys žmonės tiesiog stengiasi, kad taptumėte panašesni į juos, o ne žibėtumėte savo išskirtinumu. Gyvenimas pernelyg brangus, kad jį švaistytumėte tokiam bendravimui.
7. Didžiausios problemos slypi jūsų galvoje
Žinote, kokios kelionės pačios populiariausios? Kelionės laiku. Nė dienos nepraleidžiame į jas neišsiruošdami. Mes perkratinėjame praeities įvykius ir gailimės dėl to, ką padarėme ar ko nepadarėme. O paskui leidžiamės į kelionę po ateitį ir beprotiškai jaudinamės dėl to, kas galėtų atsitikti. Kas nutinka, kai taip elgiatės? Jūs prarandate galimybę kontroliuoti vienintelį dalyką, kurį tikrai galite kontroliuoti – dabartį.
8. Auginkite pasitikėjimą savimi
Nepriklausomai nuo to, ar jus peikia, ar giria, žinokite: jūs nesate nei toks geras, nei toks blogas, kaip apie jus kalba. Jei nuolat lyginate save su kitais, nesate savo likimo šeimininkas. Ir jei viduje jaučiate, kad padarėte kažką labai gerai, neleiskite, kad tą įsitikinimą sugriautų kieno nors kritika. Be to, vertėtų visu šimtu procentų nepriimti ir itin pataikūniškų pagyrų...
9. Pasinaudokite baimės jausmu
Ko dažniausiai gailimės? To, kad kažkada kažko pabijojome, nesiryžome imti ir padaryti. Ir dėl to apgailestaujame labiau, nei pabandę ir nudegę. Baimė mus surakina, bet ji ir atveria galimybes – kai pasiryžtate surizikuoti. Kartais psichologai pataria: „Pagalvokite, kas gali nutikti blogiausio? Ar tai jus palauš?“ Bet ne tai blogiausia. Blogiausia leisti sau numirti iš baimės tada, kai dar gyvenate...