Lėtojo gyvenimo filosofija gali tapti ne tik mada, bet ir siekiamybe dirbant, sportuojant, valgant ar bendraujant. Nepaisant spūsčių, „deadline'ų“, praleistų skambučių, elektroninių laiškų užkištos pašto dėžutės, kelių vienu metu vykdomų projektų, gyventi lėčiau yra įmanoma. Jei jūsų gyvenimo tempas pernelyg spartus, greičiausiai nemokate suderinti laisvalaikio ir kasdienių darbų. Taigi, kaip išmokti gyventi lėtai?
1. Neskubėkite
Kasdien turite tiek reikalų, kad kartais atrodo, jog nebemokate negalvoti, negalite išgirsti tylos ir vidinio balso, patariančio, ką reikėtų daryti ir ko ne, ko jums reikia ir kas nėra taip svarbu.
2. Tvarkykite reikalus vieną po kito
Jūs – ne robotas, todėl leiskite sau atrasti savo gyvenimo ritmą. Gyvenkite ir dirbkite taip, kaip jaučiate, kad norite.
Nepamirškite: jūs – ne robotas, todėl leiskite sau atrasti savo gyvenimo ritmą. Gyvenkite ir dirbkite taip, kaip jaučiate, kad norite (neskubėdami, bet ir nelėtindami tempo). Būkite lankstūs. Raskite laiko pagalvoti, atsakyti, nuspręsti...
Neverskite savęs visko atlikti greitai. Susidėliokite prioritetus ir darbus derinkite su reikalingomis pertraukomis. Jei raginate save vienu metu imtis dar vienos užduoties, sustokite, įkvėpkite ir atsitraukite.
3. Atraskite lėtojo valgymo džiaugsmą
Atidėkite į šalį mobilųjį telefoną, išjunkite televizorių, užverskite knygą. Užuot skubėję pasisotinti, mokykitės valgyti lėtai, mėgaukitės kiekvienu kąsniu, įvertinkite skonį ir tekstūrą. Verčiau valgykite vieni ir palengva atraskite naujus skonius arba džiaukitės neįpareigojančiu pokalbiu ir mielų žmonių kompanija.
Lėtojo maisto filosofija, atsiradusi Italijoje, yra glaudžiai susijusi su Viduržemio jūros virtuvės tradicijomis: valgyti ir bendrauti sėdint prie stalo. Ši, atrodytų, paprasta tradicija, anot lėtojo maisto judėjimo narių, suteikia saugumo jausmą, kurį užgožė greitojo maisto kultūra.
4. Ir dieta gali būti lėta
Svarbu ne tik tai, kaip ir kur valgote, bet ir maistas, kurį valgote. Gydytojas Manuelis Jiménezas Ucero neseniai pasirodžiusioje knygoje „Lėtoji dieta“ rašo, kad jo tikslas – ne pateikti stebuklingos dietos receptą, kuris galėtų padėti atsikratyti antsvorio, bet pasiūlyti sveiko gyvenimo planą, apimantį lieknėjimą, sveikatą ir ilgaamžiškumą. Esminiai lėtosios dietos komponentai – ne tik lėtojo judėjimo manifestas, akcentuojantis ramybę kasdienio gyvenimo skuboje, bet ir aplinka, kurioje gyvenate, maistas, kurį valgote.
5. Kompensuokite stresines akimirkas
Per didelis aktyvumas (ar nerimas dėl kalno darbų ir įsipareigojimų) išvargina, todėl imkitės priešingos veiklos. Jeigu dirbate protinį darbą, per pertraukas rinkitės fizinį, ir atvirkščiai. Tapyba (ar esate girdėję apie mandalų spalvinimą?), gėlių darželio ravėjimas ar lengvi gimnastikos pratimai gali būti geriausias poilsis.
6. Drėkinkite odą
Atraskite vadinamąsias lėtojo grožio procedūras. Susikurtas kasdienis odos drėkinimo ir lepinimo ritualas, veido kaukės ir vandens procedūros gali būti naudingos ne tik odai – ji bus pamaitinta ir švytinti, bet ir savijautai. Žinoma, nepamirškite gerti daug vandens.
7. Grįžkite į gamtą
Nerimas, stresas ir nusilpusi imuninė sistema gali būti sąlygotos vadinamojo gamtos deficito – patologijos, atsirandančios dėl gyvenimo mieste ar ryšio su gamta praradimo. Palikti miesto ir apsigyventi miške neprireiks. Atraskite žaliąsias miesto zonas, parkus, atsikvėpkite prie upės ar kito šalia esančio vandens telkinio. Mankštintis, bėgioti gamtoje naudingiau nei uždaroje sporto salėje ar gatvėje. Paliesti, pajusti natūralios aplinkos privalumus – dar vienas lėtojo gyvenimo komponentas.
8. Atsijunkite
Kai esate visą laiką pasiekiami, jus lengva pertraukti, nuolat nerimaujate dėl galinčios užklupti informacijos.
Jei nuolat nešiojatės mobilųjį telefoną, išjunkite. Arba bent retsykiais palikite namie. Jeigu didžiąją laiko dalį dirbate kompiuteriu, raskite laiko atsitraukti ir skirti laiko kitiems dalykams. Kai esate visą laiką pasiekiami, jus lengva pertraukti, nuolat nerimaujate dėl galinčios užklupti informacijos. Sunku gyventi lėtai, jei nuolat tikrinate elektroninį paštą ar naršote feisbuke.
9. Mėgaukitės akimirka
2010 m. Harvardo universiteto psichologai paprašė tyrimo dalyvių surašyti savo mintis, jausmus ir veiklas atsitiktiniais laiko tarpais. Buvo nustatyta, kad jie praleido 46,9 proc. savo laiko dirbdami vieną darbą, bet galvodami apie kitą. Laimė slypi akimirkoje, todėl koncentruokitės į ją, į jus supančią aplinką, žmones, atliekamas užduotis. Nesigręžiokite atgal ar į ateitį, būkite čia ir dabar.