9 patarimai, kad per atostogas pailsėtų kūnas ir siela

Besiilsinti moteris / Vida Press nuotr.
Besiilsinti moteris / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Nesvarbu, kokias atostogas renkatės – gulėjimą paplūdimyje ar pažintines keliones, pagrindinis tikslas yra fizinis ir emocinis poilsis.

Nauja aplinka ir įspūdžiai atitraukia mintis nuo kasdienių darbų ir problemų, tačiau pasikeitęs dienos ritmas neretai nuvargina dar labiau nei įprastas „darbas–namai“ maratonas.

Todėl per atostogas labai svarbu:

1. Miegas. Rodos, pagaliau atėjo laikas, kai galite ilsėtis, kiek norite. Tačiau 10 valandų miego suteikia ne išsvajotą žvalumą ir palengvėjimą, o dar didesnį nuovargį ar net galvos skausmą. Taip atsitinka todėl, kad organizmas yra įpratęs prie tam tikro ritmo ir bet kokios staigios permainos jį „išblaško“. Todėl verčiau pirmas atostogų dienas eiti miegoti tuo laiku, kuriuo esate įpratę, o keltis tik truputį vėliau.

2. Patogi avalynė. Paprastai per atostogas daugiau vaikštoma, lauke būna karšta, todėl net avint įprastus balerinos tipo batelius kojos gali vargti ir prakaituoti. Todėl reiktų rinktis patogius storapadžius, kuriuose kojos kvėpuotų. Batus atostogoms pirkite dienos pabaigoje, kai kojos pavargusios ir kiek išsiplėtusios venos. Gali paaiškėti, kad reikės dydžiu didesnių, nei nešiojate. Aukštakulniai – tik labai trumpam ir jei neišvengiama.

3. Valgis. Per atostogas, ypač jei ilsimasi užsienyje, pasikeičia ne tik įprastas maisto racionas, bet ir valgio laikas. Tokios permainos gali nepatikti jūsų organizmui. Stenkitės valgyti panašiu metu ir kreipkite dėmesį į maisto kokybę. Jei diena labai karšta – dažniau gerkite žaliosios arbatos ir mineralinio vandens. Venkite saldžiųjų gėrimų ar užkandžių neaiškiose vietose. Verčiau alkį malšinti šviežiais, gerai nuplautais vaisiais.

4. Saulė. Turbūt pats dažniausias ir banaliausias patarimas saugotis tiesioginių saulės spindulių, tačiau kiekvienais metais žmonės neatsispiria pagundai pagulėti pliaže „dar truputį“ ir tradiciškai nudega per stipriai. Todėl reiktų nepamiršti ne tik kremo, saugančio nuo UVA spindulių, bet ir lengvų medvilninių ar lininių drabužių, kurie dengia rankas ir kojas. Todėl net ilgiau užsibuvus saulėje kūnas bus apsaugotas.

5. Vabzdžiai. Jei nesate alergiški vabzdžių įkandimams ir atostogaujate Lietuvoje – pakaks į lagaminą įsimesti kokį nors uodus ir erkes atbaidantį purškalą. Tačiau išsiruošę į egzotiškesnius kraštus ar alergiški žmonės turėtų nepamiršti ir medikamentų, skirtų mažinti alergijos poveikį.

6. Peršalimas. Būtent tada, kai kaitina saulė ir oras įkaista, nemažai žmonių „pasigauna“ slogą, gerklės skausmą, čiaudulį ar kosulį – šaltojo sezono susirgimus. Taip atsitinka, nes mūsų termoreguliacija kartais nepajėgi susidoroti su staigiais temperatūrų pokyčiais. Per karštį paskubomis suvalgyta porcija ledų ar išgerta stiklinė gėrimo su ledo kubeliais? Gulėjimas ant drėgno smėlio? Kepinimasis saulėje, o po to maudynės šaltoje jūroje? Visi šie vasaros malonumai gali baigtis paprastu „žiemišku“ peršalimu. Maudytis reiktų pamažu atvėsinant įkaitusį kūną – apsišlakstyti vandeniu, kurį laiką pabraidžioti. O šilta arbata gaivina ir malšina troškulį daug geriau nei šalti gėrimai.

7. Odos priežiūra. Per atostogas oda tikrai nėra lepinama – vanduo, saulė ir vėjas ją nugairina ir išdžiovina. Todėl nepamirškite jos saugoti ir drėkinti. Drėkinančiomis priemonėmis tepkite ne tik veido odą ir lūpas, bet ir rankas, pėdas. Venkite grožio procedūrų, nes jos gali sudirginti odą. Dekoratyvinę kosmetiką kruopščiai nuvalykite kiekvieną vakarą. Jokiu būdu neneškite kosmetikos produktų į paplūdimį (išskyrus kremą, saugantį nuo saulės), aukštoje temperatūroje jie genda.

8. Higiena. Atostogaujat, ypač su mažais vaikais, reiktų nepamiršti ne tik įprastų švaros ritualų, bet ir įvertinti naujas aplinkybes – kokioje šalyje ilsitės ar keliaujate. Būnate viešbutyje, perkate užkandžius mieste ar įsidedate savų. Nepamirškite plauti rankų ir visada turėti su savimi dezinfekuojančių servetėlių ar antibakterinio skysčio.

9. Ramybė. Svarbiausia – nesivervinti dėl nepavykusių dalykų ir mėgautis laisvu laiku. Ne toks viešbučio kambarys? Lietus vietoj saulės? Tokios smulkmenos dažnai sugadina nuotaiką. Tačiau atostogos tuo ir skiriasi nuo kasdienybės, kad per jas ne viskas turi būti „pagal planą“. Verčiau išnaudokite pasikeitusias aplinkybes ir, pavyzdžiui, lietingą dieną pažaiskite su vaikais, perskaitykite knygą ar ramiai, ilgai pietaukite gražioje vietoje.