9 patarimai, kaip pagaliau išmokti pasakyti „ne“
Pasakyti „ne“ dažnai būna ypatingai sunku. Šiais laikais atsakomybės ir įsipareigojimai darbe bei namuose dideli ir nuolat reikalauja dėmesio. Ar visada išdrįstate pasakyti „ne“, kai pagalbos prašo draugas ar šeimos narys? O kai dar vieną užduotį duoda vadovas, nors tai jau viršija jūsų galimybių ribas?
Pats metas praskleisti tokio sudėtingo žodžio „ne“ uždangą ir padėti suprasti, kodėl būtina išmokti jį pasakyti. Pasidalinsiu ir 9 paprastais patarimais, kuriuos galėsite pritaikyti kasdienėse situacijose.
Sakyti „Taip“ – maloniau
Pasakyti „Taip“ yra lygiai taip pat svarbu, kaip ir paprieštarauti. Pastebėta, kad tie, kurie daug padeda aplinkiniams, yra laimingesni ir sukuria laimingesnius santykius. Tyrimai rodo, kad žmogus, sakydamas „Taip“ ir padėdamas kitiems, smegenyse aktyvina centrus, susijusius su malonumu ir apdovanojimu.
Be to, kai sakoma „Taip“ norimiems dalykams, jie iš tikrųjų padeda pasiekti išsikeltų tikslų ir stiprina esamas vertybes. Tačiau kartais nenorime įskaudinti kito žmogaus ar tiesiog pasiduodame tokiems pasakymams, kaip „negi tau sunku?!“, „tikrai tik šitą padaryk, daugiau neprašysiu“ ir panašiai. Kartais nusileisti atrodo žymiai paprasčiau. Pasiguodžiame, kad gal bent padėkos sulauksime. Dėl to imamės darbų, kurių visai nenorime daryti.
Kas laukia visada sakant „Taip“?
Negebėjimas pasakyti „ne“ gali padaryti tikrai nemažos žalos. Pirmiausia, žodžio „ne“ nebuvimas kuria „blogus“ santykius su aplinkiniais. Atrodo, kad jei mes visada pritarsime ir palaikysime, tai mūsų santykiai su kitais žmonėmis bus geresni. Juk visi mėgsta žmones, kurie visada padeda ir yra paslaugūs bei malonūs. Bet ilgainiui pradedame jausti, kad aplinkiniai mumis manipuliuoja.
Žodžio „Ne“ nebuvimas kuria „blogus“ santykius su aplinkiniais.
Galiausiai, kaip santykiai gali būti nuoširdūs (ypač šeimoje), jeigu nesakydami „ne“, neišsakome savo tikrųjų jausmų. Taip po truputį kaupiasi pyktis, virstantis pasyvia agresija, nukreipta į kitus žmones, nes atrodo, kad aplinkiniai nuolat mumis naudojasi. O taip dažnai nukenčia kuriami santykiai su kitais žmonėmis.
Nemokėjimas pasakyti „ne“ kelia tikrai nemenką stresą. Kuo daugiau laiko skiriame atlikti darbus kitiems, tuo mažiau laiko turime sau. Tikslų siekimas tampa nuolatiniu įtemptu lėkimu. O pasiekę savo tikslų, nebeturime kada jais pasidžiaugti.
Nuolatinis nusileidimas ir pasidavimas kitiems žmonėms po truputį kelia nemalonius jausmus ir nuolat smukdo mūsų savivertę. Tai gali palaipsniui išsivystyti į nerimo ar depresijos sutrikimą. Jau nekalbant apie tai, kad nuolaidžiavimas labai vargina ir gali atvesti prie rimto perdegimo.
Kada iš tikrųjų reikia pasakyti „ne“? Kartais labai sunku atskirti, kam skirti savo laiką ir dėmesį. Dėl to svarbu pasverti, kas vis dėlto yra svarbiausia.
Prieš imantis naujų įsipareigojimų, būtina įsivertinti, kiek jie streso gali sukelti. Nemažiau svarbu ir pasistengti atmesti kaltės jausmą, kuris dažnai skatina sakyti „Taip“, nors viduje taip norisi pasakyti „ne“.
TAIP PAT SKAITYKITE: 12 požymių, kad švaistote gyvenimą vėjais
9 paprasti ir kasdien pritaikomi patarimai, kaip ištarti „ne“
Šie patarimai paprasti, bet nepaprastai galingi ir pritaikomi kasdienėje veikloje. Nesistenkite jų visų dabar pat išmokti mintinai – pradėkite po truputį juos taikyti, kol pradėsite jausti, kad pasakyti „ne“ darosi vis lengviau.
1. Žinokite, dėl ko sakote „ne“. Suprantant kylančius negatyvius jausmus ir iš kur kyla noras sakyti „ne“, tampa lengviau bendrauti su žmonėmis, kurie tikisi išgirsti „Taip“.
2. Supraskite, kad „ne“ sakymas kelia stresą. Kai atpažįstame kylančius jausmus, ypač negatyvius, tampa lengviau su jais kovoti ir juos įveikti.
3. Išsiaiškinkite, kaip pasakyti „ne“, neįskaudinant kito. Niekam nepatinka būti kritikuojamam ar tiesiog girdėti nepritarimą. Dėl to pasakyti „ne“ geriau neutraliai, nepuolant, ramiu balso tonu.
4. „Ne“ sakykite prašymui, o ne žmogui. Svarbu aiškiai parodyti, kad atmetamas prašymas, o ne atstumiamas pats žmogus.
5. Parodykite alternatyvas. Visada galima pasiūlyti, kaip išspręsti problemą be jūsų pagalbos, ar tiesiog paaiškinti, kokiomis aplinkybėmis galima sulaukti norimo „Taip“.
6. Paaiškinkite, kodėl sakote „ne“. Nėra svarbu, kokios būtent priežastys verčia pasakyti „ne“, svarbu, kad jos apskritai yra. Elkitės sąžiningai, kai sakote „ne“.
7. Pripažinkite ir vertinkite pagalbos prašymą. Juk smagu, kai į mus kreipiasi pagalbos. Vadinasi, žmogus pasitiki mumis ir tiki mūsų gebėjimais. Dėl to tikrai verta padėkoti už tai, kad kitas žmogus apie jus pagalvojo ir jumis tiki. Padėka nereiškia, kad privalote sakyti „Taip“. Ja tik parodote, kad vertinate kito žmogaus požiūrį į jus ir jūsų santykius.
8. Praktikuokitės sakyti „ne“. Iš pradžių „ne“ stenkitės pasakyti paprastose, rizikos nekeliančiose situacijose.
9. Atraskite drąsos atsilaikyti. Ne visi žmonės pasiduoda išgirdę „ne“. Dėl to gali kilti negatyvūs jausmai ir reikia surasti savyje drąsos nenusileisti prašymams, „pastovėti už save“.
Išmokti sakyti „ne“ yra labai svarbu, tačiau labai dažnai tai – nemenkas iššūkis. Nors vieniems tai padaryti lengviau, kitiems sunkiau, tačiau turbūt kiekvienas patiriame situacijų, kai reikėtų pasakyti „ne“, bet to taip ir nepasakome.
Prisiminkite, kad sakydami „ne“ kitiems žmonėms ir dalykams, kurių nenorime, galbūt sakome „Taip“ kai kam svarbesnio – SAU.
Parengė psichologė Justina Kukanauzaitė, publikuota – Psichologijos ir mokymų centras.