93-ejų lietuvių kilmės aistringa Toronto „Raptors“ sirgalė turi, ką papasakoti: užsienio žiniasklaida sužavėta

Genovaitė Birutė Kasperavičius su dukra Aldona Morrison / Graham Runciman nuotr. (SPORTSNET)
Šaltinis: Žmonės.lt
AA

Dailiame name Džordžtaune, Ontarijuje, snieguotą balandžio dieną buvo papasakota apie pasaulio istoriją bei pasišventimą, primenant, kad sportas gali suvienyti skirtingas kartas. Užsienio žiniasklaidą sužavėjo 93-ejų metų lietuvių kilmės Genovaitės Birutės Kasperavičius atsidavimas krepšiniui.

Pasakotoja – 93 metų sulaukusi Genovaitė Birutė Kasperavičius, gimusi 1925 metais Raseiniuose – vis dar reikalauja, kad būtų vadinama močiute, taip pat griežtai prižiūrinti, kad jos pasiūlytos lietuviškos vaišės Kanadoje esančio namo svečių būtų suvalgytos.

Greitai supratome, ką bendro turi Genovaitė, krepšinis ir „Raptors“ sporto aikštė Kanadoje.

Prieš pat sovietų okupaciją, 1939 metais, lietuviai laimėjo Europos krepšinio čempionatą, kuris vyko Lietuvoje.

Tačiau Genovaitės džiaugsmai dėl pergalės čempionate greitai baigėsi – jai sulaukus penkiolikos, visa šeima buvo priversta slėptis kaime dėl tuo metu susiklosčiusios politinės situacijos gimtinėje. Vykstant siaubingiems dalykams aplink Genovaitę ir jos šeimą, Genovaitė buvo prievarta atskirta nuo savo tėvų – kelis metus jos tėvai nė neįtarė, kuriame mieste yra Genovaitė ir kas jai nutiko. Genovaitė atsidūrė Frankfurte, kartu su kitais išeiviais iš Lietuvos ir kaimyninių valstybių, kur ją surado Amerikos kariai tik 1945 – aisiais, kuriems ir pavyko surasti Genovaitės šeimą bei pristatyti laišką į jos tėvų namus Lietuvoje, kuriame ji pranešė, jog yra sveika ir gyva. Tačiau, negalėdama grįžti į okupuotą gimtinę, Genovaitė apsistojo Kanadoje, kur susituokė su Feliksu Kasperavičiumi bei susilaukė dukros Aldonos. Dabar Genovaitė turi 13 anūkų ir 2 proanūkius. Anot močiutės, Kanada yra nuostabiausia vieta gyventi, kur visi aplinkiniai yra itin malonūs, o su visais gali jaustis lygus, nes jei netingi – gali užsidirbti.

Sovietų okupacijos metu Lietuva negalėjo turėti savo nacionalinės krepšinio komandos – 1988 metais Seulo olimpinės varžybose Sovietų vyrų krepšinio komandoje, laimėjusioje aukso medalius bei nugalėjusią JAV rinktinę, net 4 startinio penketo žaidėjai buvo kauniečiai – Arvydas Sabonis, Šarūnas Marčiulionis, Valdemaras Chomičius ir Rimas Kurtinaitis.

Po 4 metų Olimpinėse varžybose, vykusiose Barselonoje, Lietuvos (jau tapusios nepriklausoma valstybe) vyrų krepšinio komanda iškovojo bronzos medalius. Pasak Genovaitės – pergalė šioje olimpiadoje yra didžiausias pasiekimas Lietuvos sporto istorijoje.

Dabar Genovaitė, gyvendama Kanadoje, ypač palaiko Toronto „Raptors“ komandą dėl ten žaidžiančio Jono Valančiūno, kuris po apšilimo prieš rungtynes net prisėda šalia Genovaitės ir pabendrauja su ja lietuviškai.

Skaitykite daugiau