A.Kaušpėdas priglaudė ukrainiečių senjorų šeimą: apžiūrėdami Lietuvą stebėjosi mūsų tvoromis

Algirdas Kaušpėdas ir Vilija Kaušpėdienė / Paulius Peleckis nuotr.
Algirdas Kaušpėdas ir Vilija Kaušpėdienė / Paulius Peleckis nuotr.
15min
Šaltinis: Žmonės
A
A

Grupės „KAnDIs“ nariai Algirdas Kaušpėdas ir Viktoras Diawara įsitikinę – muzika karo metu taip pat gali būti svarbus ginklas. Ne veltui jie pritaiko „Anties“ dainas ir uždainuoja „Ne tau, Putinai, mėlynas dangus“. Tiesa, A.Kaušpėdas ne tik dainomis siekia padėti nuo karo kenčiančiai šaliai, jis visai neseniai po savo stogu priėmė iš Ukrainos atvykusius senjorus.

Praėjusią savaitę 15min studijoje viešėjo grupės „KAnDIs“ nariai – Algirdas Kaušpėdas ir Viktoras Diawara. Viešėdami 15min studijoje, muzikantai pasidalijo mintimis apie atgimstančią legendinės „Anties“ kūrybą, kurios ir kupinas naujausias albumas. Kai kurios dainos sėkmingai pritaikomos dabartiniame kontekste – pavyzdžiui, koncertų metu dainuodami kūrinį „Kažkas atsitiko“, žodžius „Ne tau, Martynai, mėlynas dangus“ grupė „KAnDIs“ pakeičia į „Ne tau, Aliaksandrai, mėlynas dangus“ arba „Ne tau, Putinai, mėlynas dangus“.

Algirdas Kaušpėdas ir Viktoras Diawara
Algirdas Kaušpėdas ir Viktoras Diawara

„Mes pajutome, kad kadangi dabar tokie neramūs laikai, tai „Anties“ kūryba gali būti aktualizuota, – pasakojo A.Kaušpėdas. – Išgirdę dainoje tuos žodžius, žmonės šypsosi – čia gi pokštas, mes jo nenuversime (Putino – red. past.), bet žmonėms tam tikra prasme reikia psichologinės pagalbos. Visi esame įsitempę, pavargę po kovido, o kare dar reikės stipriai pakovoti, nors Ukrainos armijai ir neblogai sekasi. Šiame procese toks pokštavimas padeda žmonėms pasisemti energijos. Tai pajutome ir savo koncertuose.“

V.Diawara antrino Algirdui, teigdamas, kad nors vyksta karas, gyventi turime toliau. Pašnekovas pasamprotavo ir apie muzikantų vaidmenį karo kontekste, pridurdamas, kad muzika šioje situacijoje gelbsti ir jį patį.

„Kai karas prasidėjo, manau, visi buvo ištikti šoko, buvo sunku kažką daryti, dirbti. Bet svarbu truputį pravėdinti galvą, dalyvauti koncertuose. Tai galimybė nuo tų visų dalykų atsipūsti. O muzikantai šiuo atveju yra tam tikras balsas. Jie gali atkreipti dėmesį į tai, kas vyksta, dalyvaudami įvairiose akcijose, renginiuose. Man labai smagu groti tokią programą, kokią dabar turime, ir žmonėms, manau, gera ją girdėti, – kalbėjo Viktoras. – Būtent šiuo atveju tie koncertai ir man pačiam psichologiškai padėjo.“

Algirdas ir Vilija Kaušpėdai / Pauliaus Peleckio nuotr.
Algirdas ir Vilija Kaušpėdai / Pauliaus Peleckio nuotr.

Priglaudė ukrainiečių šeimą

Tuo metu A.Kaušpėdas atskleidė, kad prie paramos Ukrainai prisideda ne tik pasitelkdamas muziką. Savo namuose jis priglaudė ukrainiečių šeimą. Algirdas portalui 15min pasakojo, kad ši idėja jam ir žmonai kilo dar pačią pirmą karo dieną, tad nedelsdamas užpildė anketą „Stiprūs kartu“.

„Mes gyvename užmiestyje, tai šeimai, kur vaikams reikia eiti į darželį ar mokyklą, būtų sudėtingiau, bet mums davė labai fainą šeimą, tokius pensininkus iš Zaporožės. Ir protingi, ir patyrimo turi. Visą laiką kasdien bendraujame, samprotaujame, politikuojame. Mes irgi tapome ukrainiečiais, aš ir ukrainietiškai pradėjau labiau suprasti. Jeigu įmanoma kažką padaryti, kodėl nepadarius“, – teigė Algirdas.

Muzikantas patikino, kad jo priglausti ukrainiečiai tikrai ne iš tų, kurie per dienas nieko neveikia. A.Kaušpėdo teigimu, sėdėti be veiklos jiems kaip tik pasidaro nuobodu, todėl, būna, teiraujasi, ką naudingo galėtų nuveikti.


Algirdas Kaušpėdas / Irmanto Gelūno nuotr.
Algirdas Kaušpėdas / Irmanto Gelūno nuotr.

„Sako – pas tave labai prastai atrodo vynuogės, kada jas paskutinį kartą kirpai? Aš atsakiau – nelabai suprantu, kaip jas prižiūrėti. Tada paaiškino, kad reikia taip ir taip, tai sakau, jeigu yra toks noras padėti – prašau. Du trečdalius nukirpo, bet, sako, dabar bus geras derlius. Matosi, kad yra darbštūs, nagingi, pareigingi, ūkiški, protingi žmonės, tokie kaip mes“, – svečių iš Ukrainos požiūriu džiaugėsi grupės „KAnDIs“ narys.

Algirdas atskleidė šiek tiek perpratęs ir ukrainiečių kultūrą. Nors ji panaši į mūsų, kadangi abi tautos gana konservatyvios, vis dėlto yra ir skirtumų. „Mes juos ir į ekskursijas visokias vežame – tai į Vilnių, tai į Anykščius. Parodžiau tenai savo tėviškę, kaip atrodo tie mūsų miesteliai, kapinės, kaimai. Viskas jiems įdomu.

Sako – o kur tvoros, kaip pas jus kaimas be aukštų tvorų? Atsakiau, kad kažkaip išgyvendinome mes tas tvoras. O jie kaime būtinai aukštas tvoras pasistato.

Taigi pas mus tam tikri bendravimo barjerai vis dėlto nuimti. Mums ne gėda rodyti, kas yra kieme, gatve važiuoji ir matai gėlynus, sodus, mašinas. O yra santūresnės kultūros, kur viską nori palikti sau, nieko nerodyti“, – 15min studijoje kalbėjo A.Kaušpėdas.