Agnės Grudytės ir kaimynų gyvenimas virto pragaru: Halės turgui – opus klausimas dėl odekolono

Agnė Grudytė, asocialūs asmenys / Luko Balandžio/BNS ir asmeninio archyvo nuotr.
Agnė Grudytė, asocialūs asmenys / Luko Balandžio/BNS ir asmeninio archyvo nuotr.
Justė Juškevičiūtė, Jūratė Juškevičiūtė
Šaltinis: Žmonės
2023-10-24 19:33
AA

Vilniaus senamiestyje gyvenanti aktorė Agnė Grudytė pro savo namų langus regi visai ne tokius sostinės vaizdus, kokius tikėjosi matyti. Jau dvejus metus moteris kone visą laisvą laiką ir jėgas skiria kovai su netoliese besibūriuojančiais nuo svaigalų priklausomais asmenimis. Šie viešumoje nuolat ne tik vartoja svaigiuosius gėrimus, mušasi, dergiasi, bet ir kelia grėsmę aplinkiniams – laidosi grasinimais. Nevilties apimtų gyventojų pagalbos šauksmą pagaliau išgirdo ir Vilniaus miesto savivaldybė.

Tuo, kas vyksta pačioje Vilniaus širdyje, Halės turgaus prieigose, sunku patikėti. Prieš kiek daugiau nei dvejus metus apie tai tikriausiai nebūtų pamąsčiusi ir A.Grudytė. 2021-aisiais į butą Vilniaus senamiestyje atsikrausčiusi aktorė portalui Žmonės.lt pasakojo, kad greta namų esančiame Ukrainos skvere ir prie Halės turgaus benamiai ir asocialūs asmenys nevaldomai rengia išgertuves, čia pat atlieka gamtinius reikalus, rėkauja ir, maža to, ant suolų miega apnuogintomis genitalijomis.

Toks vaizdas į skverą užsukančius vilniečius ir miesto svečius pasitinka jau ne vienerius metus. Visa tai mato ir netoliese įrengtoje žaidimų aikštelėje žaidžiantys vaikai.

Agnė Grudytė / Elvio Žaldario nuotr.

„Kiekvieną kartą kalbėdama apie šią situaciją, turiu giliai įkvėpti ir iškvėpti, nes sukyla šlykščiausios emocijos. Nors dabar, panašu, Ukrainos skvere situacija beveik susitvarkė, tačiau prie Halės turgaus laiptų niekas nesikeičia – benamiai susirenka kasdien. Susirenka, svaiginasi, gąsdina praeivius, šiltuoju metų laiku kai kurie net lieka miegot lauke, o šaltuoju metų laiku išsiskirsto kas į nakvynės namus, kas – namo. Ateina kita diena ir vėl prasideda tos pačios istorijos“, – portalui Žmonės.lt kalbėjo A.Grudytė.

Kai kurie nuolat Ukrainos skvere arba Halės turgaus prieigose tuštinasi, šlapinasi, vemia, dar kiti rėkauja, mušasi tarpusavyje.

Benamiai ir asocialūs asmenys prie Halės turgaus išgertuves rengia nuo pat ankstaus ryto. Pasak pašnekovės, tam palankias sąlygas sukuria Halės turguje įsikūrusi parduotuvė, prekiaujanti odekolonu.

Agnės Grudytės kaimynystėje Bazilijonų gatvėje – nuo odekolono apsvaigę asmenys / Agnės Grudytės nuotr.

„Turi jie savo „tašką“, tai jiems net nereikia laukti dešimtos valandos ryto. Jie jau aštuntą Halės turguje nusiperka odekolono, kuris nėra draudžiamas, jį išmaukia vietoje, o tuomet prasideda siaubingas vaizdas: kai kurie išgriuvę, netekę sąmonės gulinėja, kai kurie čia pat tiesiog Ukrainos skvere arba Halės turgaus prieigose tuštinasi, šlapinasi, vemia, dar kiti rėkauja, mušasi tarpusavyje. Tiesiog kasdienybė“– dalijosi A.Grudytė.

Aktorė stebėjosi, kad Halės turgus ir jo prieigos miesto valdžios taip užmirštos ir apleistos, jog nesinori būti ne tik pačiame turguje, bet ir greta esančiame Ukrainos skvere. Šią sostinės vietą norisi tiesiog aplenkti.

Gyventojų užfiksuoti vaizdai:

„Čia jau ko mažiausiai norisi, tai būti. Aš Vilniuje gyvenu šiek tiek daugiau nei devynerius metus ir puikiai prisimenu, kad anksčiau Halės turguje buvo malonu papusryčiauti, o meniu būdavo platus – ir sraigės, ir varlių kojelės, buvo galima nusipirkti ir išskirtinio sūrio, ir kumpio…Halėje tilpo tiek močiutės su savo gėlytėmis ir daržovėmis, tiek gurmaniško maisto prekeiviai. To šiandien nebelikę. Nelikę kodėl? Nes niekam nemalonu lipti per šlapimą, matyti besimušančius, girtus asmenis. Nėra lankytojų – traukiasi ir verslas“, – įsitikinusi pašnekovė.

Agnės Grudytės kaimynystėje Bazilijonų gatvėje – nuo odekolono apsvaigę asmenys / Agnės Grudytės nuotr.

Sulaukė net grasinimų

Netoli Halės turgaus jau dvejus metus gyvenanti aktorė pasakojo, kad dėl benamių elgesio nuolat tenka kreiptis tiek į policijos pareigūnus, tiek ir į Vilniaus miesto savivaldybę, tačiau situacija ilgą laiką nesikeitė.

„Policiją kviečiu mažiausiai tris kartus per dieną. Kiekvieną dieną! Didžioji dalis iškvietimų baigiasi tuo, kad policija atvažiuoja po valandos ir tų geriančių jau nebebūna. Atrodo, niekam nerūpime. Savivaldybė tuos dvejus metus negynė mūsų interesų, nesiklausė mūsų problemų, tik neseniai pradėjo šis klausimas judėti“, – nusivylimo dėl tokios situacijos neslėpė Agnė.

Tiesa, situaciją dėl prie Halės turgaus girtuokliaujančių benamių A.Grudytė bandė spręsti ne tik kreipdamasi į institucijas, atsakingas už viešąją tvarką – su skvere besibūriuojančiais asmenimis ėjo tartis ir pati. Vis dėlto visi užmojai buvo nesėkmingi – moteris sulaukė net grasinimų.

„Tikrai nėra taip, kad aš tik skambinu įvairioms institucijoms, rašau raštus, o pati nieko nedarau. Bandžiau eiti ir kalbėtis su tais žmonėmis, nes visada tikėjau, kad galima rasti kompromisą. Ėjau ir aš, ir mano vyras, prašydavome nešiukšlinti, nesišlapinti. Atrodo, su kai kuriais susitardavai, bet visi susitarimai yra momentiniai – kitą dieną jie vėl būna tiek apsvaigę, kad nieko neprisimena...

Tuo labiau, kad su kai kuriais kalbėtis yra baisu. Tarp tų žmonių yra ir tokių, kurie yra išėję iš kalėjimo, o kai bandai su jais pasikalbėti, tai jie labai aiškiai atsako: „Klausyk, galiu gerti odekoloną, nes jis yra legalus, tu man neaiškink, nieko nepadarysi“. Apsisuki, sugrįžti po kiek laiko vėl bandai gražiai pakalbėti, o tada jie pradeda grasinti. Sako: „Žinau, kur gyveni, žinau, su kokia mašina važiuoji ir kur dirbi. Kuo tu mane pagąsdinsi?“ Ir jie teisūs. Kuo aš juos galiu pagąsdinti? Niekuo“.

Agnės Grudytės kaimynystėje Bazilijonų gatvėje – nuo odekolono apsvaigę asmenys / Agnės Grudytės nuotr.

A.Grudytė atvira – dėl šios beprasme atrodančios situacijos jau buvo benuleidžianti rankas ir netgi žadėjo keisti gyvenamą vietą, tačiau vilties įkvėpė pasikeitusi Vilniaus miesto valdžia. Agnė pasakojo sulaukusi Vilniaus miesto vicemerės Simonos Bieliūnės pažado situaciją išspręsti.

„Aš išties jau galvojau apie išsikraustymą, bet Simona Bieliūnė pažadėjo, kad mes kartu išspręsime šias problemas. Aš tuo tikiu ir matau, kad dabartinė valdžia stengiasi padėti, o dėl to keičiasi ir pareigūnų požiūris. Bent jau dabar matome, kad čia besibūriuojantys sulaukia didesnio socialinių darbuotojų dėmesio, jie aprengti švaresniais rūbais, jie kartais sutinka būti blaivūs, gyventi nakvynės namuose, nes iki tol atsisakydavo – juk ten negali išbūti negėrę… Aišku, problema yra kompleksinė ir vien tik socialiniai darbuotojai neišspręs situacijos. Kol Halėje bus galima nusipirkti odekolono, tol problemos ir tęsis“, – portalui Žmonės.lt tikino pašnekovė.

Agnės Grudytės kaimynystėje Bazilijonų gatvėje – nuo odekolono apsvaigę asmenys / Agnės Grudytės nuotr.

Įvykdė prekyvietės patikrą

Portalas Žmonės.lt dėl situacijos Bazilijonų gatvėje susisiekė ir su Vilniaus miesto vicemere Simona Bieliūne. Ji neslėpė, kad Vilniaus miesto savivaldybė atsidūrusi bivalentiškoje situacijoje – daryti įtakos, kokie prekeiviai gali prekiauti Halės turguje, negali.

„Nors savivaldybė tvirtina nuomos sutarties sąlygas, kurios apibrėžia, kaip nuoma turi vykti, t.y. dažniausiai prašoma investuoti į infrastruktūrą, laikytis tam tikros tvarkos principų, užtikrinti, kad turguje būtų kuo daugiau skirtingomis prekėmis prekiaujančių pardavėjų, tačiau yra aiškiai apibrėžta, kad negalime reguliuoti, kuriuos prekybininkus galima įsileisti į Halės turgų, o kurių ne. Tai yra Halės operatoriaus atsakomybė“, – portalui Žmonės.lt sakė S.Bieliūnė.

Vicemerė pridūrė, kad savivaldybė, sulaukusi gyventojų skundų, įvykdė odekolonu prekiaujančios parduotuvės patikrinimą. Vis dėlto pažeidimų, kurie leistų imtis teisinių priemonių, nenustatė.

„Žiūrėjome, ar prekyvietė nedaro kokių nors formalių pažeidimų, dėl kurių mes galėtume taikyti atsakomybę, tačiau tokių nebuvo nustatyta. Pirmiausia, odekolonas nėra ta prekė, kuriai savivaldybė turėtų išduoti licenciją. Mes, patikrinę prekybos tašką, matome, kad tai yra buitinių prekių prekybos taškas, o odekolonu prekiauti nėra draudžiama. Jokių neatitikimų, pažeidimų, išskyrus tai, kad buvo pakabinta neteisėta reklama, nebuvo nustatyta. Už neteisėtą reklamą prekyvietei buvo pritaikyta atsakomybė“, – kalbėjo pašnekovė.

Vis dėlto abejingai stebėti situacijos Bazilijonų gatvėje, anot S.Bieliūnės, nežadama. Vicemerė teigia, kad pirmieji žingsniai dėl tvarkos priešais Halės turgų, Ukrainos skvere, jau padėti.

„Labai džiaugiamės aktyviais gyventojais, kurie kalba apie socialines problemas. Gyventojų aktyvumas yra svarbi sąlyga. Vienas iš mūsų bendro darbo rezultatų – infrastruktūriniai sprendimai. Girdėdami gyventojų skundus, žiūrėjome kompleksiškai, bandėme suprasti visas aplinkybes, kodėl žmonės būtent ten būriuojasi. Tai, visų pirma, išsprendėme suoliukų, biotualeto, kuris buvo savotiškas traukos taškas, klausimą. Tačiau, žinoma, tai tik pirmieji žingsniai“, – pasakojo S.Bieliūnė.

Vicemerė portalą Žmonės.lt patikino planuojanti pasikalbėti su Halės operatoriumi.

„Tikiuosi, susitikimo metu išgirsiu argumentus, kodėl operatoriui yra svarbu išlaikyti pardavėjus, kodėl nevykdoma komunikacija su gyventojais. Tai mano kitas žingsnis. Turėsime kalbėti, ar tokia situacija tikrai dera su bendra Halės turgaus koncepcija, ar tokie veiksmai ir gaunama nuoma yra tai, dėl ko operatorius turėtų gadinti savo reputaciją, bloginti santykius su savivaldybe, kuri su operatoriumi yra pasirašiusi ilgalaikę nuomos sutartį. Mes turime tam tikrų instrumentų, galime kvėpuoti į nugarą, bet norisi geranoriškumo.

Tuo labiau, akivaizdu, kad tokių prekybos vietų buvimas kelia daug iššūkių. Tai kenkia ir gyventojams, ir tiems žmonėms, kurie vartoja, ir visai bendruomenei. Ten nuolat vyksta ir pareigūnai, ir socialiniai darbuotojai, tad šią situaciją būtina spręsti“, – teigė S.Bieliūnė.

„Nesibaigiantis vakarėlis“

Su Halės turgavietę valdančios UAB „Tugva“ direktoriumi Alvydu Bieliausku portalui Žmonės.lt pirmadienį ir antradienį susisiekti nepavyko, tačiau situaciją pakomentavo direktoriaus pavaduotojas bei Halės turgavietės vykdomasis direktorius Leonas Jucys.

L.Jucys teigė apie situaciją žinantis ir ne kartą kreipęsis į įvairias institucijas, tačiau jaučiasi patekęs lyg į užburtą ratą.

„Miesto Viešosios tvarkos skyriaus atstovai nuėjo pas pardavėjus ir sako: „Neprekiaukit“. O jie atsako: „Mes nieko nepažeidžiam“. Mums irgi tai nepatinka, bet mūsų rankos – surištos. Tas pats yra stoties rajone, tas pats – ir Naujininkuose, o apie narkotikų taškus aš net nekalbu. Ką mes galim padaryt? Nuvežti kažkur negalime, apieškoti irgi negalime, nes tai – policijos kompetencija“, – teigia direktoriaus pavaduotojas.

Agnės Grudytės kaimynystėje Bazilijonų gatvėje – nuo odekolono apsvaigę asmenys (48 nuotr.)
+42

„Dabar aš pats esu Bazilionų gatvės kampe – čia pilna jų, mes netoleruojam tokių dalykų, tiesiog tokia visuomenė. Mes nieko negalim padaryt, skambinam policijai sakom: „Paimkite šiuos žmones“, o pareigūnai teigia, kad „jie – irgi visuomenės dalis, tai kur mums juos vežti?“. Nakvynės namai priima tik nuo 17 ar 19 valandos. Dažnai sako, kad ten vietų nėra, gydyti kažkur – vietų irgi nėra“, – savo poziciją dėsto L.Jucys.

Halės turgavietės vykdomasis direktorius svarsto, kad reiktų išleisti atitinkamus teisės aktus, kurie apskritai uždraustų prekybą odekolonu. Tačiau netiki, kad net ir tai padėtų, nes dabar jo negavę asocialūs ir nuo svaigalų priklausomi asmenys eina į šalia esančią maisto prekių parduotuvę ir perka pigų alų.

„Pasakysiu tiesiai šviesiai – kiti iš cukraus gamina pilstuką. Tai reikia ir cukrų uždrausti? Tuomet ir antifrizu uždrauskime prekiauti, nes, pasirodo, kad kažkas geria ir jį. Uždrauskime langų skystį, nes yra kas išgauna iš jo tam tikrą alkoholį. Taip iki absurdo prieisime“, – portalui Žmonės.lt situaciją komentavo L.Jucys.

Jis sako laukiantis šį penktadienį organizuojamo susitikimo su savivaldybe ir ieškos sprendimų. Taip pat priduria, kad yra kalbėjęsis ir anksčiau, tačiau visuomet sulaukia to paties prašymo – „kažką daryti“. L.Jucys sako veiksmų galintis imtis tik įstatymų numatyta tvarka.

Agnės Grudytės kaimynystėje Bazilijonų gatvėje – nuo odekolono apsvaigę asmenys / Agnės Grudytės nuotr.

„Miesto prižiūrima teritorija ir ne tik čia prie Halės, bet ir prie Kalvarijų turgaus juk. Vienintelė institucija, kuri realiai reagavo, – tai policija. Jie išdalino lapelius, kad prekyba gatvėje yra draudžiama. O dabar iki absurdų nueinama. Netoli Halės yra visų mylimas, gražus Ukrainos skveras. Jame buvo suoliukai, o dabar vien dėl asocialių žmonių nuėmė juos... Netoli yra vaikų žaidimų aikštelė, tie asmenys irgi ten trinasi dieną. Kas turi tai tvarkyti? Ar mes dirbantys turguje, ar čia vis tik miesto problema?“ – svarstė Halės turgaus vykdomasis direktorius.

L.Jucys priduria, kad Halės turgavietės darbuotojai gali nebent išvaryti nepageidaujamus asmenis iš patalpų. Taip pat pastebi, kad šie žmonės turi ir tam tikrą kasdienę rutiną – susirenka ryte, pabūna iki pietų, o vėliau dingsta. Halės turgaus atstovas priduria nemanantis, kad uždraudus odekolono prekybą viename taške problema dings, nes jo įsigyti galima ir prie stoties, ir įvairiuose kioskeliuose.

Be to, jis pastebi, kad dažnai asocialių asmenų nubausti tiesiog nėra už ką. „Prie Halės vartų yra didžiulė miesto kamera, per kurią galima stebėti, ką jie veikia. Dažnai jie tiesiog sėdi, o atvažiavus policijai ir paklausus, „ką čia veikiate?“, jie ir atsakys: „sėdime, o ką – negalima?“, – L.Jucys taip pat priduria, kad net jei šie asmenys šlapinasi viešoje vietoje, tokiems „menkiems pažeidimams“ policija neturi pajėgų.

Anot Halės turgavietės atstovo, policija kartkartėmis šiuos žmones išsiveža už tai, kad yra apsvaigę viešoje vietoje, tačiau jų bausti, anot L.Jucio, praktiškai nėra prasmės – pinigų baudoms jie neturi. Turgavietės vykdomasis direktorius situaciją pavadino „nesibaigiančiu vakarėliu“.

Jis pastebėjo, kad prie Halės turgaus laiką leidžiantys ir besisvaiginantys asmenys čia suvažiuoja iš įvairių Vilniaus rajono miestelių ir kaimų – netoliese yra tiek autobusų, tiek traukinių stotys, todėl ši vieta patogi jų susitikimams.