Agnės Zuokienės laiškas susirgusiems COVID-19: „Iki šiol jo neparašė ministras A.Veryga, teko man“

Agnė Zuokienė / Asmeninio albumo nuotr.
Agnė Zuokienė / Asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: Žmonės
A
A

Projekto „Nedelsk“ iniciatorė ir vadovė Agnė Zuokienė (49) su koronavirusu iš arti susidūrė ne kartą – jai teko dirbti ligoninėje, kur buvo gydomi COVID-19 susirgę pacientai, ji taip pat savanoriavo karštojoje koronos pagalbos linijoje. Išgirdusi ir pamačiusi skirtingų šios ligos atvejų bei šoką patyrusių žmonių reakcijų, A.Zuokienė nusprendė parašyti išsamų laišką susirgusiems Covid-19. Juo Agnė sutiko pasidalinti ir su Žmonės.lt skaitytojais.

Prieš 18 metų pradėjusi projektą „Nedelsk“, skirtą kovai su krūties vėžiu, A.Zuokienė sako supratusi, kaip svarbu žmogui ligos akivaizdoje žinoti, kaip elgtis, nepasimesti bei imtis reikiamų veiksmų.

„Dirbdama su onkologiniais ligoniais supratau vieną dalyką – kaip sunku bendrauti su žmogumi, kuris sužino vėžio diagnozę. Jis būna didžiuliame susijaudinime ir šoke, jaučiasi visiškai pasimetęs. Kai pasakome moteriai, kad ji serga krūties vėžiu ir suvardijame, ką dabar reikės daryti, dažniausiai tokios būsenos ji beveik nieko neatsimena.

Taigi sugalvojau parašyti toms moterims laišką ir prašydavau, kad gydytojai jį perduotų. Vėliau ne viena man prisipažino, kad tą laišką skaitė daugybę kartų – ir vos tik sužinojusios vėžio diagnozę ir tiesiog tada, kai būdavo sunku. Jame jos rasdavo ne tik naudingos informacijos, ką daryti po tokios diagnozės, bet ir motyvacijos“, – Žmonės.lt pasakoja A.Zuokienė pridūrusi, kad vėliau laiško idėja išsiplėtė ir jis nugulė specialioje knygelėje „99,9 procentai vilties“.

Būtent ši pasiteisinusi idėja su laišku onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams Agnę paskatino parašyti dar vieną – tik šįkart užsikrėtusiems COVID-19.

Agnė Zuokienė / Irmanto Gelūno nuotr.
Agnė Zuokienė / Irmanto Gelūno nuotr.

„Visose  sveikatos konferencijose, kuriose daugybę metų dalyvauju, labai aiškiai mums, kurie dirba su onkologiniais ligoniais, sakoma, kad geriausi rezultatai būna tada, kai su liga kovoja trys pagrindiniai „dalyviai“: pacientas, medikų komanda ir sergančiojo artimieji. COVID-19 dažnu atveju ligonis yra paliekamas visiškai vienas tada, kai jam labai reikalinga visokeriopa pagalba“, – sako A.Zuokienė, vildamasi, kad laiške sergantysis ras naudingos informacijos, kuri padėtų sužinojus apie užsikrėtimą koronavirusu.

A.Zuokienė pasakoja, kad darbas su COVID-19 sergančiais ligoniais yra išties sunkus – tiek fiziškai, tiek psichologiškai, nes žmonės dažnu atveju būna išsigandę, pasimetę, kartais netgi jaučia kaltę.

„Po teigiamo COVID-19 testo žmonės išsigąsta, bijo pasakyti bendradarbiams, artimiesiems, pradeda slapstytis, nerimauja, kad juos kamantinės, klausinės, kur jie ėjo ir ką veikė... Ne vieną sergantįjį ištinka psichologinė krizė ir tai tikrai nepadeda sveikti“, – įsitikinusi A.Zuokienė.

Agnė Zuokienė (pirma iš kairės) / Asmeninio albumo nuotr.
Agnė Zuokienė (pirma iš kairės) / Asmeninio albumo nuotr.

Agnės Zuokienės laiškas „Jei tau nustatytas Covid-19“

Aplink slogi nuotaika. Visi sakosi nesusidūrę su Covid-19 jų aplinkoje, pavargo ir niekuo nebetiki. Vis garsiau girdim, kad Covid-19 visai nebaisi liga, o gal net išgalvota.
 
Galite mane deginti ant laužo už mano nuomonę, bet aš turiu gana didelę darbo su COVID-19 ligoniais patirtį, lyginant su didžia dalimi medikų, epidemiologų ar valdininkų, kurie nuolat komentuoja apie Covid-19.
 
Tie žmonės, kurie šeimose ar vieniši gauna žinią, kad serga – patiria šoką. Pati dirbau karštojoje 1808 linijoje – žinau, kokia reakcija namuose, kai vienam namiškiui nustatoma liga – kiti barikaduojasi, išeina iš namų – išklausiau dešimtis skaudžių istorijų. Tų, kuriems nustatyta Covid-19 liga, artimieji bėga iš namų, bet draugai ar giminės nepriima net ir jų, nes galimai ir jie „užsikrėtę“.
 
Man liūdna, kad ministras A.Veryga iki šiol neparašė laiško „susirgusiam Covid-19“, kuriame išdėstytų situaciją dėl gydymo, dėl kontrolinių tyrimų ir pasveikimo termino bei rekomendacijų.

Žinau, kokia reakcija namuose, kai vienam namiškiui nustatoma liga – kiti barikaduojasi, išeina iš namų – išklausiau dešimtis skaudžių istorijų.

 
Matomai tokį laišką teks parašyti man. Laiškas „Jei tau nustatytas Covid-19“.

Tu pasimetęs, medikai nekalba suprantama kalba. Tai kas dabar bus? Diagnozė nėra tragedija. Jei ši liga iš pirmo žvilgsnio asocijuojasi su mirtimi, tai taip tikrai nėra. Dauguma pasveiksta. Pasveiksta net senoliai su daugybe gretutinių ligų, kaip Parkinsonas ar Alzheimeris, insulto ar infarkto padariniai. Pasveiksta net ir tie, kurie jau nebevaikšto, maitinami per zondus. Mirtingumas nuo Covid-19 yra 5 proc. nuo užsikrėtusių.

Taigi, ką darom, kad būtume tarp išgyvenusių? Covid-19 – strateginis žaidimas. Mat, turim reikalą su virusu, kuris keičia mūsų ląstelių struktūrą – sekina mūsų leukocitus, limfocitus – kraujo „karius“. Štai dėl ko Covid-19 reikalingas inkubacinis periodas (taip vadinamos 7-14 dienos, kai negalima apčiuopti ligos) – virusui reikia laiko įsiskverbti į organizmą ir sunaikinti „karius“. O tuomet jau virusas pasiruošęs užkariauti bet kurią kūno dalį. Nes organizme nebėra „karių“.

Kadangi virusas ateina per kvėpavimo takus, tai lengviausias kelias jam yra leistis gilyn – užkariauti plaučius.
Stop. Be ne viskas taip greitai.

Kai virusas pradeda jaustis mūsų kūno karaliumi ( po 7-14 dienų), mūsų smegenys vis dar su mumis. Jos siunčia mums signalą. Gana keistą signalą – išsekimo jausmą, kai nenori nei bendrauti, nei valgyti. Iššifruojant – tai reiškia – stiprink organizmą, susiimk, kovok.

Agnė Zuokienė / Asmeninio albumo nuotr.
Agnė Zuokienė / Asmeninio albumo nuotr.
Na, kaip mes iššifravę šį ženklą galim sau padėti? Valgyti daugiau nei bet kada, gerti skysčių daugiau nei bet kada, būti balkone, vėdinti patalpas. Prašytis Baro kameros procedūrų klinikose, jei jos įsileis, nors tai labai gera terapija. Kviestis pirminės sveikatos centro slaugytoją, kad „pastatytų lašelinę“ bent su fiziologiniu skysčiu, o dar geriau su vitaminais, jei ji sutiks ir atvyks į namus už papildomą mokestį. Kitų variantų nėra.

Galimai galima prašytis į ligoninę, bet nesiūlau. Mačiau, kaip ten viskas vyksta. Jei šio momento nefiksuojam, nesiimam veiksmų, tuomet bus tik blogiau. Jei įsileisim ligą į plaučius, bus didelė bėda. Nieko nereklamuoju, bet jau karantino metu aš pati už, berods, 60 eurų, pasiskiepijau nuo pneumokoko ir tuo tikiu labiau nei hipotetine vakcina nuo Covid-19. Tai yra tikiu tuo, kad pneumokoko vakcina sustabdys galimas komplikacijas – kad net jei įsisirgsiu, Covid-19 pažeis mano plaučius minimaliai. Bet visai nebūtina sekti mano pavyzdžiu. Paaiškinsiu savo motyvą – kai atsirado pneumokoko vakcina paskiepijau visus savo 3 vaikus ir nei vienas iš jų nuo to laiko nesusirgo rimtai. Galimai sutapimas. Aš pati niekad nesirgau rimtomis kvėpavimo ligomis, todėl nesiskiepijau, bet šioj situacijoj apsisprendžiau. Tai nereiškia, kad Covid-19 nepažeistų mano plaučių, bet aš tikiu, kad pažeistų žymiai mažiau nei tuo atveju, jei būčiau nesiskiepijus.
 

Nebijokite susirgti, bijokite apie ligą sužinoti per vėlai ir negalėti jos suvaldyti.

 
Jei temperatūra, kosulys, dusulys su teigiamu Covid-19 laikosi daugiau nei 3 paras, aš vykčiau į ligoninę. Visgi, jau yra patvirtinti keli medikamentai gydymui, terapijos. Suvaldyti ryškiai simptominį Covid-19 pačiam pacientui, juo labiau, jei namuose jis paliktas vienas, tikrai bus sudėtinga.
 
Kas toliau? Laukimas. Po 2 savaičių bus daromas papildomas testas. Apie 30 proc. tų, kuriems nėra ryškių simptomų, jis jau bus neigiamas. Tuomet, valio – pasveikote, po antro neigiamo tyrimo per 24 val.

Jei nepasveikote ir nejaučiate simptomų, galimai po kitų 2 savaičių testas bus neigiamas. Bet, net jei jis dar vis bus teigiamas, nereikėtų labai jaudintis. Mano skaičiavimais, LT „sirgimo“ laikas yra ilgesnis nei daugumoje kitų šalių. Jei galėčiau būti atvira, pasėčiau abejones dėl tyrimų kokybės. Visgi, noriu linkėti visiems ramybės ir pasitikėjimo vieni kitais. Dabar Lietuvoje yra normalu, jei prireiks 8-10 savaičių, kol sulauksite pirmo neigiamo testo nuo patvirtinimo dienos.

Po 2 neigiamų testų, Jūs būsite pasveikęs. Ar bus susiformavę antikūniai? Kaip rodo mano patirtis, darant tyrimus su 30 sergančiųjų, antikūniai susiformuoja tik pas nedaugelį. Bet čia atskira tema.

Pasikartosiu nuo ko pradėjau. Pasirodo, tai, ką 20 metų kartoju bijantiems susirgti onkologinėmis ligomis, galioja ir Covid-19 atveju: nebijokite susirgti, bijokite apie ligą sužinoti per vėlai ir negalėti jos suvaldyti.