Aistis Mickevičius kvapų dirbtuvėse kūrė su regos negalią turinčiu jaunimu
Aktoriaus, radijo laidų vedėjo Aisčio Mickevičiaus mėgstama veikla – kvapų kūrimas atvedė jį į dirbtuves, kuriose darbavosi regos negalią turintis jaunimas. Su aklaisiais ir silpnaregiais, dalyvaujančiais projekte „Kvapų pasaulis neregiams“, jis dalinosi savo patirtimi kaip pažinti kvapus ir eksperimentuoti su jais.
A.Mickevičius pasakojo, kad kuriant aromatus jam labai svarbūs vaizdiniai, todėl aktoriui buvo įdomu sužinoti, kas įkvepia žmones, kurie gyvena tamsoje.
„Aš aromatus dažniausiai tapatinu su vaizdais, todėl man buvo įdomu sužinoti, kaip kuria regos negalią turintys žmonės. Kiek suprantu, jiems labai svarbi emocija, kurią sukelia vienas ar kitas kvapas. Uoslė padeda pažinti kvapą, o emocija – sukurti aromatą, kuris ją išreiškia“, – dirbtuvių metu kalbėjo aktorius.
Jis kartu su viena iš savo mokytojų, „Kvapų namuose“ veikiančių kvapų maišymo meno dirbtuvių vadove Laime Kiškūne ir aklaisiais diskutavo apie tai, kas yra svarbu kuriant aromatą ir kaip per jį galima išreikšti save.
„Net ir žinodami įvairias kvapų maišymo taisykles, turėdami žinių, labai daug ką darome atsižvelgdami į savo nuojautą – patinka aromatas ar ne, savas ar svetimas. Žmonės, kuriems uoslė padeda ne tik orientuotis aplinkoje bet ir pažinti pasaulį, kvapus vertina kiek kitaip, todėl tai gali būti didelis privalumas kuriant savo originalų aromatą“, – svarstė A.Mickevičius.
Į Marijos ir Jurgio šlapelių name-muziejuje veikiančias dirbtuves susirinkęs jaunimas noriai uostė naujus kvapus ir dalinosi emocijomis, kurias jie sukėlė. Tautvydas Neniškis prisipažino, kad jam ne visada pavyksta atpažinti iš buteliukų sklindančius aromatus, o labiausiai vaikinui kvepia šokoladas.
Nuo gimimo akla Ugnė Žilytė pasakojo, kad maišydama kvapus atranda naujų potyrių ir emocijų. Merginai labiausiai patinka šaltmėčių ir jazminų aromatas. Jai antrino ir šalia sėdėjusi Loreta Taluntytė. Ji nuo vaikystės domisi natūraliais gamtos kvapais, todėl Loreta beveik neprašauna pagal kvapą spėdama gėlių pavadinimus.
„Nuo pat mažens aš viską uostau, todėl man labai patinka šitos kvapų kūrimo dirbtuvės. Čia susitikau ir draugus, su kuriais jau seniai nebendravau. Labai smagu, kad čia galime atrasti ne tik naujus kvapus, bet ir naujus draugus“, – sakė L.Taluntytė.
Projekto „Kvapų pasaulis“ neregiams iniciatorė Eglė Jokužytė džiaugėsi, kad pavasarį prasidėjęs projektas pasiteisino. Regos negalią turintis jaunimas noriai dalyvauja mokymuose, nes jiems tai yra ne tik galimybė kurti, bet ir pakeisti aplinką, ištrūkti iš namų.
„Buvo atliktas tyrimas, kurio rezultatai parodė, kad neregiai ir silnaregiai beveik nedalyvauja kūrybiniame ir kultūriniame gyvenime. Tam turi įtakos socialinės ir psichologinės problemos, su kuriomis jie susiduria. Projektas „Kvapų pasaulis neregiams“ suteikia galimybę ugdyti regos negalią turinčio jaunimo saviraišką ir kūrybingumą. Dirbdami kartu jie atranda bendraminčių, drąsiau reiškia savo emocijas, auga jaunimo pasitikėjimas savimi. Esu labai dėkinga projekto mecenatui, akcinei bendrovei „Lotos Geonafta“ ir partneriui „Kvapų namams“, kurie suteikė galimybę įgyvendinti šį projektą ir praskaidrinti regos negalią turinčio jaunimo kasdienybę“, – kalbėjo E.Jokužytė.
Kvapų dirbtuvės vyks dar du kartus. Jų dalyviai ne tik dalyvaus teoriniuose ir praktiniuose seminaruose, bet ir bandys patys kurti aromatus. Juos jaunimas kūrybiškai pristatys specialioje parodoje, kuri bus atidaryta spalio 14 dieną minint „Baltosios lazdelės“ dieną.
Parodoje apsilankę žmonės galės spėti, kokią emociją aromatu norėjo perteikti jį kurę aklieji. Originaliausio kvapo autoriai laimės kelionę į Prancūzijos regioną Provansą – nuostabiausių gamtos kvapų žemę.
Projekto metu specialiai į Lietuvą susitikti su kuriančiu jaunimu žada atvykti ir Prancūzijoje itin vertinamas aklas kvapų kūrėjas Gaelis Peltieras.