Akibrokštas: Ciuricho operoje – Asmik Grigorian ir Luko Geniušo koncertas rusų kalba

Lukas Geniušas ir Asmik Grigorian / BNS Foto nuotr.
Lukas Geniušas ir Asmik Grigorian / BNS Foto nuotr.
Justė Juškevičiūtė
Šaltinis: Žmonės
2023-02-23 19:00
AA

Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė, operos solistė Asmik Grigorian ir pianistas Lukas Geniušas kovo 13-ąją surengs pasirodymą Ciuricho operos rūmuose. Dviejų muzikos talentų koncertas sulaukė Šveicarijos lietuvių susidomėjimo, tačiau sukėlė ne džiaugsmą, o nemenką nusivylimą. Pasirodo, renginyje skambės Rusijos klasikų kūriniai, o A.Grigorian juos atliks rusų kalba.

Žinia apie Ciuricho operos rūmuose aidėsiantį A.Grigorian balsą ir L.Geniušo fortepijono garsus neliko nepastebėta Šveicarijoje gyvenančių lietuvių. Lietuvių operos žvaigždė šioje šalyje pasirodo ne pirmą kartą.

Tiesa, šįkart Ciuricho operos rūmuose planuojamas A.Grigorian ir L.Geniušo pasirodymas sulaukė priešiškų lietuvių reakcijų. Į Žmonės.lt redakciją kreipėsi Šveicarijoje gyvenanti lietuvė. Moteris neslėpė nusivylimo, kai pamatė Ciuricho operos programą. Joje skelbiama, kad kovo 13 dieną operos solistės A.Grigorian ir pianisto L.Geniušo pasirodyme skambės Rusijos kompozitorių kūriniai, kurie bus atliekami rusų kalba.

„Įdomu, kokiai auditorijai skirtas šis renginys? Gal rusų oligarchams ir Putino draugų žmonoms, prasidėjus karui suplūdusioms į Šveicariją?“ – retoriškai klausė Žmonės.lt skaitytoja.

Asmik Grigorian ir Luko Geniušo pasirodymo Ciuriche skelbimas

Koncerto programoje rašoma, kad kovo 13-ąją Ciuricho operos rūmuose skambės rusų klasikų Piotro Čaikovskio ir Sergejaus Rachmaninovo kūriniai. Juos fortepijonu atliks L.Geniušas, o dainuos A.Grigorian. „Visos dainos skambės rusų kalba“, – rašoma programoje.

Kaip skelbiama operos rūmų svetainėje, norintieji išgirsti A.Grigorian ir L.Geniušo atliekamus P.Čaikovskio ir S.Rachmaninovo kūrinius už bilietą turi pakloti 60 CHF (60 eur). Didžioji dalis bilietų į šį koncertą jau parduota.

A.Grigorian ir L.Geniušo pasirodymą Ciuricho operos rūmuose remia ne pelno siekianti organizacija „Clariant Foundation“.

Asmik Grigorian ir Lukas Geniušas / V.Morkevičiaus nuotr.

Žmonės.lt dėl komentaro apie artėjantį pasirodymą Ciuricho operos rūmuose bandė susisiekti su A.Grigorian. Atsiliepusi telefonu operos solistė paprašė perskambinti, tačiau sutartu laiku į telefono skambučius nebeatsakė.

Susisiekus su Maskvoje gimusiu ir čia su šeima gyvenančiu pianistu Luku Geniušu, šis patvirtino, kad jo ir A.Grigorian pasirodymas Ciuriche išties planuojamas. Vis dėlto pianistas griežtai atsisakė plačiau komentuoti apie kovo 13-ąją vyksiantį koncertą.

Tiesa, pernai birželį LRT radijui jis prisipažino: „Mes smerkiame karą, bet mes nesmerkiame savo mokyklos, nesmerkiame savo šeimos ir savo šalies atstovų, kurie yra nieko dėti. Atstovauti Rusijos kultūrai nei Annai, nei man nėra gėda. Netgi šiandien“.

Lukas Geniušas su mama žymia Rusijos pianiste Ksenija Knorre / Asmeninio albumo nuotr.

P.Geniušas: „Tie kūriniai kita kalba neatliekami“

Portalui Žmonės.lt susisiekus su Luko Geniušo tėvu, garsiu pianistu Petru Geniušu ir pasiteiravus, kaip vertina sūnaus koncertą, kuriame skambės dainos rusų kalba, pašnekovas patikino, kad apie pasirodymą Ciuriche su sūnumi nesikalbėjo.

Tačiau pridūrė, kad jis pats ir jo mokiniai stengiasi atsiriboti nuo rusiškų kūrinių. Taip, anot jo, Lietuvoje elgiasi ir Lukas Geniušas.

„Jis ir pats Lietuvoje neatlieka rusiškos muzikos, nei vokalinės, nei instrumentinės, atsižvelgdamas į šią situaciją. Tačiau Vakarų Europoje yra šiek tiek kitoks požiūris į politikos ir kultūros santykį. O ir tie koncertai būna suplanuoti prieš keletą metų, ten tikrai labai atskiria kultūrą nuo politikos...

Tuo labiau, kad ta muzika yra kompozitorių, kurie patys nukentėjo nuo režimo. Pavyzdžiui, Rachmaninovas buvo uždraustas Stalino, nes buvo emigrantas, buvo nepageidautinas Rusijoje. Sakyčiau, kad Rachmaninovas, tam tikra prasme, baisiajai Rusijai yra Putino ir Stalino antipodas, koks Hitleriui yra Bethovenas. O mes neuždraudžiame Bethoveno dėl Hitlerio. Vakarų Europa tai atskiria. Bet Lietuvoje, kita vertus aš puikiai suprantu, kad nereikia liesti jautrių dalykų“, – portalui Žmonės.lt komentavo P.Geniušas.

Petras Geniušas / Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

Patikslinus, kad jautrus klausimas kyla ne tik dėl pasirinktų rusų klasikų kūrinių, bet ir jų atlikimo originalo kalba, P.Geniušas pridūrė: „Tie kūriniai jokia kita kalba ir neatliekami. Tai yra standartas. Visų tautų dainos atliekamos originalo kalbomis, tai yra muzikinis dalykas.“

Pats žmogus sprendžia, kaip jam elgtis karo akivaizdoje

2019 metais A.Grigorian tapo Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureate. Žmonės.lt pasiteiravo Nacionalinių kultūros ir meno premijų komisijos pirmininko, kino režisieriaus Audriaus Stonio, kaip jis vertina Ciuriche vyksiantį koncertą.

Audrius Stonys / Lukas Balandis / BNS nuotr.

„Kiekvienas menininkas sprendžia pats, yra savarankiškas suaugęs žmogus, kas aš toks, kad galėčiau patarinėti ar nurodinėti. Nors ir esu Nacionalinės kultūros ir meno premijos komisijos pirmininkas, nesu atsakingas už jos (Asmik Grigorian – red.past.) pasirinkimus. Galiu pasakyti tik tai, kaip pats elgčiausi. Aš to nedaryčiau, o jau pats žmogus sprendžia, kaip jam elgtis karo akivaizdoje. Man atrodo, kad karo metu reikėtų to nedaryti ir kol kas nenaudoti rusų autorių kūrinių“, – portalui Žmonės.lt kalbėjo A.Stonys.

Primename, kad Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras (LNOBT) sausį pranešė pakeitęs savo repertuarą ir atsisakęs rusų kompozitorių kūrinių.

„LNOBT nusprendė laikytis Kultūros ministerijos rekomendacijos ir laikinai, iki karo veiksmų Ukrainoje pabaigos, susilaikyti nuo rusų autorių kūrinių viešų pristatymų, nes kultūra Rusijoje pernelyg glaudžiai siejama su agresyvia šios šalies politika. To, kreipdamasis į pasaulio kultūros bendruomenę, prašė ir Ukrainos kultūros ministras Oleksandras Tkačenka“, – teigė LNOBT meninės veiklos departamento vadovė Jurgita Skiotytė-Norvaišienė.

Lukas Geniušas ir Anna Geniušienė / Projekto partnerio nuotr.

Tarptautinį pripažinimą pelnęs Lietuvos pianistas Lukas Geniušas jau ne vienerius metus gyvena Maskvoje, čia 2020-ųjų gruodį su žmona taip pat pianiste Anna Geniušiene susilaukė sūnaus.

Luko Geniušo mama – žymi Rusijos pianistė Ksenija Knorre, o tėvas – lietuvių pianistas Petras Geniušas.

A.Grigorian 2015 metais ištekėjo už Rusijos režisieriaus Vasilijaus Barchatovo, su kuriuo 2016 susilaukė dukros.