„Akordeono muzikos savaitėje“ JAV sensacija „The Melodica Men“ privers lietuvius nusišypsoti
„Ne viskas, pradėta pokšto vardan, virsta tikru pokštu“, – teigia Tristan Clarke ir Joe Buono duetas „The Melodica Men“ iš JAV, beveik atsitiktinai virtęs pasauliniu fenomenu. Jie taip meistriškai ir išradingai valdo iš pirmo žvilgsnio juokingą ir vaikiškai paprastą instrumentą – melodiką, kad nuo dueto neįmanoma atplėšti akių. Tuo įsitikinti bus galima rugpjūčio 30 dieną Vilniaus „Vaidilos“ teatre: amerikiečiai įtraukti į „Akordeono muzikos savaitės“ programą.
Tarptautinio festivalio „Akordeono muzikos savaitė“ meno vadovas Martynas Levickis pirmąsyk „The Melodica Men“ pamatė Facebook‘e. Jie prikaustė dėmesį visa serija vaizdo klipų, kuriuose stulbinančiai atlieka pasaulinius hitus – tiek klasikos, tiek roko, taip pat – blokcbuster‘ių garso takelius. Duetas atrodo tiesiog smagiai pokštaujantis, tačiau jų profesionalumas vertas karštų aplodismentų.
„Mudu susipažinome 2010-aisiais, studijuodami Peabody konservatorijoje, Masačiusetso valstijoje. Aš mokiausi groti trimitu, o Joe – trombonu. Greitai tapome gerais draugais“, – sako T. Clarke.
Po kelių metų jie atrado melodiką – kukliausią klavišinių šeimos instrumentą, kurio garsas išgaunamas pučiant orą ir spaudžiant klavišus. Dažnai šis instrumentas naudojamas pradinėse mokyklose ir teikia daug džiaugsmo vaikams.
„Mums pasirodė, kad melodika turi kur kas daugiau potencijos, ir ja galima sukurti smagių dalykų. Dar daugiau – jei grosi ne viena, o keliomis melodikomis. Prasidėjo kūrybiniai bandymai ir organiškai gimė idėja – visam pasauliui parodyti, kaip melodika veikia. Taip mes atsidūrėme „Youtube“ kanale“, – pasakoja „The Melodica Men“.
Pirmi nufilmuoti jų kūriniai pasiekdavo kelis tūkstančius žiūrovų, tačiau viena naktis pakeitė dueto gyvenimą iš esmės, – tam reikėjo sugroti ištrauką iš baleto „Šventasis pavasaris“.
„Kai mūsų vaizdo klipas surinko milijoną peržiūrų, tai buvo kažkas tokio... Tiesą sakant, mes nukovėme 1,5 milijono žiūrovų per 24 valandas. Šaukėme kaip pamišėliai, nesustodami gėrėme daug vandens, nes buvome apsvaigę nuo džiaugsmo. Tai buvo neapsakoma euforija“, – juokiasi prisimindami.
Įkvėpimui ši sėkmė pasitarnavo: netrukus duetas paleido į pasaulį melodikomis atliekamą „Queen“ superkūrinį „Bohemian Rhapsody“, kurio pabaigoje sušmėžuoja Freddie Mercury – jis leipsta juokais.
„Neabejoju, kad Freddie būtų totaliai šokiruotas ir tikrai skaniai pasijuoktų, jei pamatytų mūsų vaizdo klipą. Dažniausiai juokas būna pirma žmogiška reakcija, kai publika išgirsta mus grojant. Ko gero, dėl to, kad garsas ir rezultatas būna nenuspėjami. O ir šitas instrumentas yra pasmerktas skambėti siaubingai, bet mes priverčiame jį skleisti garsus, panašius į muziką! – sako amerikietiškąja sensacija vadinami muzikantai. – Žmonės iš mūsų tikisi komedijos, bet galop jie lieka priblokšti, kai juoko sluoksnis suyra ir pasirodo kokybė, kokios niekas nesitiki. Įskaitant ir mus pačius.“
Dueto geras humoro jausmas išties nuginkluoja. Kai vidury „Žvaigždžių karų“ titulinio kūrinio pamatai vieną jų lendantį po stalu (pirštams tebespaudžiant klavišus) ir po akimirkos pasirodantį su blogio karaliaus Darth Vader juoduoju šalmu – šypsena nevalingai atsiranda veide. Lygiai taip pat William Tell uvertiūroje – kai vaikinai, vilkintys karnavalinius kostiumus, staiga išsitraukia vaikišką arkliuką ir begrodami pusmetrį juo prajoja. Arba kai tampa Super Mario herojais...
„Nebesusikaičiuotume, kiek kartų mes abu mirėme iš juoko, žiūrėdami vienas į kitą – kaip absurdiškai atrodome. Tekdavo stabdyti filmavimą ir viską pradėti iš naujo. Bet tai yra gerai, jei skleidžiame tokias emocijas ir suteikiame žmonėms progą pasilinksminti“, – sako amerikiečiai.
Saldus triumfo skonis lieka ant lūpų, kai „The Melodica Men“, apsikarstę medaliais, sugroja Olimpinių žaidynių himną. O kas būtų, jei vieną dieną duetui išties būtų pasiūlyta atidaryti Olimpiados oficialiąją ceremoniją?
„Net nežinau, ką po to reikėtų veikti gyvenime... Tokiu atveju „The Melodica Men“ išties būtų pokštas, kuris nuėjo per toli, – juokiasi T. Clarke. – Bet tiesą sakant jau turėjome tokių „nenormalių“ patirčių su, tarkime, Atlantos simfoniniu orkestru. Tai buvo įspūdis, kurios niekada nepamiršiu. Ir tai – ne pabaiga.“
Ne tik didžiosios koncertų erdvės jiems teikia džiaugsmo: „The Melodica Men“ yra groję ir Sietlo turgaus aikštėje, ir prie Paryžiaus Dievo Motinos katedros. Sako, kad buvo nepaprastai malonu matyti daug susižavėjusių veidų, kurie spontaniškai apsupo juodu.
„Vardan įrašo“ muzikantai pamini ir tai, jog dalyvavo superpopuliariame TV šou „Amerikos talentai“. Tačiau pripažįsta, kad ši patirtis neužaugino jiems nei sparnų, nei raumenų: šlovę duetas pelnė ne prodiuserių pastangomis, o savo fizinės ištvermės ir gerų idėjų dėka.
Beje, „The Melodica Men“ yra girdėję apie tai, kad „Akordeono muzikos savaitės“ meno vadovas M. Levickis savo laiku taip pat yra išbandęs sėkmę „Lietuvos talentuose“ ir ten pelnė nugalėtojo fejerverkus.
„Mes peržiūrėjome visus jo pasirodymus „Youtube“. Martynas yra neįtikėtinai geras atlikėjas. Neapleidžia jausmas, kad jis turi kur kas didesnę teisę vadintis tikru muzikantu nei mes!“ – sako Tristanas.
Rugpjūčio pabaigoje jie turės progos su M. Levickiu susitikti gyvai „Akordeono muzikos savaitėje“. Atvykimo į Lietuvą duetas nuoširdžiai laukia.
„Vėl turime pripažinti šokiruojantį faktą, kad per Atlantą mus skraidins tas mažas plastmasinis žaisliukas – melodika, ir leis pamatyti dar vieną gražų miestą – Vilnių. Niekada nebuvau Lietuvoje, todėl jaučiu tą naujos pažinties jaudulį ir noriu pamatyti viską! – kalba T. Clarke. – O bičiuliams, kurie dar sprendžia, ar ateiti į mūsų koncertą, noriu pasakyti: jei ateisite, nepasigailėsite. O jei ne – paskui kaltinsite save. Tikrai – puikiai praleisime laiką. Mes stengsimės išspinduliuoti visą savo meilę melodikai ir jūs tai patirsite. Prisijunkite!“