Aktorė Adrija Čepaitė: „Net ir apdovanotieji charizma kažkada gali ją išnaudoti“
Penktadienį „Go Foward Academy“ kvietė į verslo pusryčius „Derybos ir charizma“ kartu su retorikos mokytoja, aktorė Adrija Čepaite bei „Lietuvos energijos tiekimas“ įmonės generaliniu direktoriumi Dariumi Montvila.
Du profesionalai bandė atsakyti į klausimus: kaip sėkmingai derėtis, kaip deryboms pasiruošti ir jas vesti, kaip elgtis, jei nerandamas tinkamas sprendimas, kokius triukus naudoja profesionalai?
Tiesa, aktorė Adrija Čepaitė palietė kiek mažiau žemišką klausimą: kaip derėtis su visata?
Pasak aktorės, charizma yra didelis energijos kiekis bei gebėjimas ją akumuliuoti ir nukreipti tinkama linkme. Energijos kiekis yra gaunamas būtent iš visatos: „Sakoma, kad vieni gimsta su charizma, o kiti jos išmoksta. Žmonės, gimę su charizma, į gyvenimą atsineša didžiulę „banko sąskaitą“, tačiau jei jos nepildo – ji ištuštėja. Pažiūrėkite, kiek daug aplink pavyzdžių: dažnai ilgą laiką visuomenėje buvę įdomūs, energingi žmonės išsisemia ir kažkur dingsta. Taigi, net ir tie, kurie apdovanoti charizma, kažkada gali ją išnaudoti, o tie, kurie gimė su šiek tiek mažesne „banko sąskaita“, visada gali ją papildyti ir išmokti. Žinoma, derybų su visata dėka.“
A. Čepaitė teigia, kad žmonės yra vykdančioji sistema, bet ne pagrindinis organas. Viskas priklauso nuo visatos, o su ją derėtis reikia lingvistikos kodais: kalbėtis žodžiais ir mintimis. Aktorė pabrėžė, kad visata supranta tik esamąjį laiką: „Ji nesupras jei sakysite aš noriu būti energingas, charizmatiškas ir visiems įdomus. Sakykite: aš esu energingas, charizmatiškas ir visiems įdomus. Tai tikslingiausias derybų būdas.“
Tuo tarpu telekomunikacijų ir efektyvios energetikos profesionalas Darius Montvila patarė prieš kiekvienas derybas atlikti namų darbus. „Šlamštą įdėjai – šlamštą gavai“, – drąsiai teigia D. Montvila. Pasak jo, jei neįdedi darbo į pasiruošimą – derybas palieki pralaimėjas. Prieš kiekvienas derybas reikia išsikelti tikslus ir ambicijas, žinoti, ko nori. Taip pat reikia nepamiršti suprasti, ko tiksliai nori ir kita pusė: „Negalvokite, kad žinote kito asmens polėkius. Visada klauskite ir išklausykite. Tik klausdami rasite sprendimą.“
D. Montvila pasiūlė ir derybinį triuką: „Klausykite iki tol, kol kita pusė nustos kalbėti. Kai stos tyla, nepulkite kalbėti – palaukite 10-15 sekundžių. Ši trumpa pertrauka yra riba, po kurios derybininkas nenorės nejaukiai tylėti ir pasakęs viską, ką buvo suplanavęs, pradės kalbėti tai, kas yra už ribų. Patikėkite, dažnai tai būna naudinga informacija būtent jums.“
Nors abu pranešėjai „Derybos ir charizma“ temą atskleidė remdamiesi skirtinga patirtimi ir požiūriu, viską apjungė bendra mintis: tiek derybose, tiek gyvenime būkite sąžiningi sau ir kitiems.