Aktorė Elžbieta Latėnaitė – apie atsiskleidimą, šeimą ir homofobiją

Elžbieta Latėnaitė / Žymantės Štankelytės nuotrauka
Elžbieta Latėnaitė / Žymantės Štankelytės nuotrauka
Jūratė Ražkovskytė
Šaltinis: Žmonės
2022-02-10 14:35
AA

Kalbėjomės dieną po aktorės Elžbietos Latėnaitės (35) atsiskleidimo socialiniuose tinkluose. „Aš esu biseksuali, – toks LGBTQ+ bendruomenei priklausančio žmogaus viešas prisipažinimas Lietuvoje vis dar nuskamba lyg galingiausios bombos sprogimas. – Supratau, kad mano tylėjimas prisideda prie homofobijos. Visų tyla prisideda prie neapykantos ir per lėto šviesėjimo.“

Žinote, būna, kaupiesi kam nors svarbiam, pasakai, o kitą dieną ateina toks vidinis atoveiksmis ir baimė: kam gi man to viešumo reikėjo...

Man, vos parašiau tekstą ir paspaudžiau mygtuką „skelbti“, atėjo palengvėjimas. Dar – išsilaisvinimas ir pasididžiavimas. Supratau, kad turiu nuostabų socialinį burbulą – didelį, įvairų, šviesų. Jiems mano atsiskleidimas buvo tikra šventė. Sulaukiau labai daug palaikymo. Jaučiuosi stipri. Sąmoningai neskaičiau komentarų interneto portaluose, kuriems leidau pasidalyti savo atsiskleidimo tekstu. Nežiūrėjau reakcijų, neatsidariau kvietimų ir žinučių iš nepažįstamų, kurie apsilankė mano paskyrose socialiniuose tinkluose. Blogų komentarų mane pasiekė gana nedaug. Tiesą sakant, maniau, bus blogiau. Daug blogiau: daug daugiau neapykantos, nepriėmimo.

Vadinasi, požiūris į netradicinės orientacijos žmones Lietuvoje keičiasi.

Tikrai keičiasi. Kartais tik norisi, kad keistųsi greičiau. Ypač, kai kalbama apie feminizmą, LGBTQ+ žmonių ar apskritai visų teises. Kita vertus, neseniai pagalvojau: kiek daug lietuvių lanko psichoterapiją. Bent jau mano aplinkoje beveik visi draugai eina. Ir aš jau ne vienus metus lankau. Vadinasi, kiek daug gijimo Lietuvoje. Kiek daug žmonių stengiasi apdoroti savo patirtis ir sveikti. Taip visa visuomenė po truputėlį gyja.

Net jei esi tik sekėjas socialiniuose tinkluose, jau kurį laiką buvo jaučiama, kad kažkam bręstate.

Tokiems atsiskleidimams iš tiesų bręstama ilgai. Vien sau pripažinti reikia labai daug laiko. Kitiems tai atskleisti – dar daugiau, nes gyvename ne Vokietijoje, Olandijoje ar Danijoje. Lietuvoje daugiausia ignoruojama arba neigiamai atsiliepiama apie netradicinės orientacijos žmones.