Aktorė Ineta Stasiulytė apie santykius: „Su vyrais viskas yra gerai“

Aktorė Ineta Stasiulytė / Aleksandro Broko (Culture Bridge) nuotr.
Aktorė Ineta Stasiulytė / Aleksandro Broko (Culture Bridge) nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2020-01-28 14:00
AA

Kaip atgaivinti santykius, kai skirtis dar nesiruoši, bet ir namo grįžti nebetraukia? Kaip įkvėpti save ir partnerį, ką reikėtų nuveikti, kai sąjunga trunka penkerius, dešimt, dvidešimt metų? Kaip gyventi, kad kasryt pažvelgus į miegantį mylimąjį vis dar virpteltų širdis – kaip nutinka aktorei Inetai Stasiulytei, išvydus savo gyvenimo draugą šokėją Deividą Meškauską.

Psichologai teigia: 13,5 metų - tiek vidutiniškai trunka statistinės šeimos gyvenimas iki momento, kai jau abu gali išrėkti, kad nekenčia vienas kito. Kaip  atrodo poros santykių atvėsimo stadija, kaip ją „užuosti“?

Justi diskomfortas, nesupranti, kas vyksta. Bandai kalbėtis – nelabai išeina.  Atsiranda šaltis, kai vienas į kitą nebežiūrime, o jei žiūrime – nebematome.  

Judviem su Deividu taip buvo?

Gyvenimas pulsuoja, stoja išbandymo akimirkos. Tuomet sėdam ir kalbam, ką darom. Tau norisi dar būti kartu? Norisi. Man? Norisi. Bet taip, kaip dabar, netinka nė vienam. Ką darom? Patys jau bandėme daryti, vadinasi reikia kažką naujo sužinoti apie mus pačius. Pažinti tikrą priežastį, kodėl tai vyksta, kodėl tvyro kažkoks nemalonus pojūtis, justi trintis. Kas kad tam įtakos galbūt turėjo išoriniai veiksmai, svarbu, kad nebemokame išsikalbėti arba net nenorime.

Kaip tik neseniai mudu su Deividu turėjome įkvepiančios patirties, kuria dalijamės ir su draugais.  Aš penkerius metus lankiau psichoterapeutės, konsteliatorės Liudmilos Stepčenkovos  mokymus, vis paspausdavau Deividą irgi pasidomėti tuo, ką ji dėsto. Bet kai vyrą spaudi – kad ir nebyliai, vis tiek jis tai jaučia ir...tam priešinasi. Kai tik nustojau net norėti, kad Deividas pasidomėtų tuo, kas įkvepia mane, jis nuėjo į mokymus pats! O tada…nusitempė ir mane.

Gera porai drauge eiti savęs pažinimo, tobulėjimo keliu, nes tuomet jie išmoksta kalbėti viena kalba ir suprasti vienas kitą.

 

Aktorė Ineta Stasiulytė ir šokėjas Deividas Meškauskas

Tuomet gal galite mums atskleisti tą poros gero sutarimo receptą?

 

Santykiuose nėra receptų. Bet galima suprasti, kas vyksta ir kaip pradėti elgtis kitaip. Visi esame geriausios savo pačių versijos, asmenybės keitimas neįmanomas – mes geri jau dabar, bet įmanoma gerinti savo caharekterio savybes, plėsti požiūrį, emocinį intelektą. Dažniausia santykių klaida – bandymas keisti kitą.

Bet netikėkite nė vienu mano žodžiu – tik savo kailiu išbandę vieną ar kitą praktiką   žmonės gali suprasti, ar ji veikia. Tuo tarpu aš, neslėpsiu, buvau nustebinta, kai Deividas grįžo iš santykių seminaro. Grįžo toooks...gražus (juokiasi). Hm...galvoju, kad ir man reikia ką nors daryti. Toks malonus sujudimas viduje. Jau vien nuo to smagu, kad tavo žmogus ima ir įkvepia tobulėti, neleidžia užsikonservuoti savo sultyse. O juk būna sunkių etapų: guli tavo žmogus duobėje, nemato šviesos, tu tiesi jam ranką, o jis net nenori pajudėti, nes priprato toje duobėje – tebūnie nešvarioje ir smirdančioje. Spėju, kad porų santykiuose ir atsiranda skilimas, kai jiedu pradeda žengti nebe drauge. Kitas, žiūrėk, bando gelbėti, bet apsitaško tuo purvu iš duobės, arba pasiaukoja – ir pats krenta šalia į tą duobę. Bet prie gero tai neveda.

Moterys linkusios kaltinti vyrus...

Mačiau, kaip viename vyriškame seminare, skirtame moterims, jos nervingai raitėsi ant kėdžių, nes buvo kalbama, kad viskas su vyrais yra gerai (juokiasi). Iš tiesų su vyrais yra viskas tvarkoje. Susipažinus, kaip veikia vyrų smegenys, aiškiai suvoki, kiek moterys pačios prisidaro nesąmonių. Tarkim, išdavystė: niekas mūsų negali niekada išduoti,  visų pirma mes išduodame pačios save, o tada išduoda mus. Jei savęs neišduosime – niekas mūsų gyvenime neišduos, viskas prasideda nuo mūsų pačių. 

Kaip tai?!

Giliau pažinus žmogų tai tikrai aiškiai įsirašo širdyje. Pradžiai pakaktų žinoti, kad vyrai yra tiesiog iš esmės nuostabūs.

Gerbiama Ineta, vis tiek norisi konkretumo, gal tuomet galite pasakyti kelias pagrindines santykių taisykles, o gal išvardinti klaidas, kurių jau nebedarote?

Man įdomu buvo suprasti ir tai dabar stengiuosi įgyvendinti: neįsižeidinėti, elgtis kaip maža mergaitė.  Ir tai veikia! Jei nebūčiau išbandžiusi, tikrai netikėčiau. Pavyzdžiui: tavo žmogus pasako tai, kas nepatinka, o tu tik nutyli, susigūži viduje. Kas iš to? Kyla įtampa, namuose nuo jos net zvimbia, o ji tikrai nesuartina – tik skiria.  Aš irgi nežinojau, kaip elgtis kitaip, o, pasirodo, tiesiog pasakyti nuoširdžiai, kaip jaučiuosi: „Man nejauku...“, „Nežinau, kas su manimi darosi, bet po to, ką pasakei, pasimečiau...“ Tik labai svarbu įvardinti būseną be priekaištų ir kaltinimų.

Dar svarbu nustoti pataikauti, nes vyrams tai visai nepatinka. Viską geriau daryti iš meilės, bet ne iš baimės. Nesinori – nedaryti ir tai pasakyti nuoširdžiai „nenoriu“, o ne daryti dantis sukandus, nes tai vis tiek justi.

Kas nori klausytis kaltinimų ir pretenzijų – aš tikrai ne. Ir visai kitaip reaguoju, kai žmogus man paprastai, nuoširdžiai pasako, kaip jaučiasi. Juk kažkada pasirinkome vienas kitą, tikome vienas kitam, juk galime suprasti vienas kitą. Žinote, atsakymas į klausimą, kaip atgaivinti santykius, slypi pačiame klausime: atgaivinti savo žvilgsnį, pažvelgti į savo žmogų tomis pačiomis akimis, kaip pirmąsyk. O aš savo pirmą kartą tikrai prisimenu – toks gražus man Deividas pasirodė...(juokiasi).

 

Ineta Stasiulytė su Deividu Meškausku ir dukra Frėja

Mudu kartu beveik dešimt metų drauge, bet ir dabar, jei kurį rytą pabundu anksčiau už Deividą, pažvelgiu į jį ir man širdis virpteli – koks gražus. Tad tikrai verta pasistengti ir tą žvilgsnį vis atšviežinti. Bet tai įmanoma, kai žmogus pats savimi yra pasirūpinęs. Jei esu siaubingai ištroškusi, jau piluosi stiklinę vandens, bet prieina vyras ir klausia „O man?“, ir tu drebančia ranka jam tą stiklinę atiduodi, jei ją dar nugeria pribėgę vaikai – aišku, kad moteris tik sužvėrės, o ne žvilgsnį atgaivins. Pirmiausia reikia nusistatyti: „Stop,  chebra: dabar aš atsigersiu, kad paskui galėčiau su jumis dalintis, numalšinusi savo troškulį, jums visą šaltinį atversiu – duosiu ne tik atsigerti, net išmaudysiu“.

Iš kur pasisemti tų meilės resursų? Vieniems tai pomėgis, mudviem su Deividu – kelionės. Užsisukus rutinoje mus taip įkvepia dar tik planuojama kelionėje. Kažkas malonaus, kas mūsų laukia ateityje. Dar mudu mėgstame kalbėtis apie maistą – draugai stebisi.

Ineta Stasiulytė sveikina vyresnę dukrą Upę su gimimo diena/Asmeninio albumo nuotr.

O išoriniai dalykai – vakarienė, žvakės, gėlių puokštė, SPA – ar tai gali atgaivinti santykius?

Ar būsi SPA, ar namie, ar vakarienėje nuostabiame restorane - jei santykiai pelyja, tai gali skristi privačiu lėktuvu, vis tiek nepadės. Mudviem su Deividu padėjo ėjimas drauge savęs pažinimo keliu. Pirmiausia reikia surasti bendrystę, bendrą kalbą, o tada jau be pastangų norisi drauge ir į SPA, ir keliauti, ir tiesiog drauge pasivaikščioti.

Visgi reikia pasistengti, neužtenka porai to pradinio įsimylėjimo, jį reikia tarsi pakurstyti?

Galima blaškytis keičiant partnerius, bet vis tiek reikės išmokti savas pamokas, o su kiekvienu nauju žmogumi gausi vis didesnes užduotis. Kartais padeda pasikalbėjimas su savimi: kai esi pasimetęs ir nežinai, ką daryti, pagalvok, kokį sprendimą rastų, kaip į klausimą atsakytų meilė. Tuomet viskas tampa aišku.