Aktorė Inga Norkutė: „Besaikis dietų laikymasis ilgainiui gali tapti liga“

Inga Norkutė/Organizatorių nuotr.
Šaltinis: Žmonės
AA

Viena talentingiausių ir geros nuotaikos nestokojanti Lietuvos kino, teatro bei televizijos aktorė Inga Norkutė puikiai pažįstama kiekvienam televizijos žiūrovui. Prieš dvejus metus skyrybas su Šiaulių dramos teatro vadovu ir aktoriumi Aurimu Žvyniu išgyvenusi moteris šiandien vėl šypsosi ir teigia besimėgaujanti gyvenimu bei drąsiai kalba apie išvaizdos pokyčius.

Šį ketvirtadienį televizijos laidoje svečiai susirinks pakalbėti apie kovą su nepageidaujamais kilogramais, valgymo sutrikimus, problemas, ydas ir būdus, kaip saugiai mesti svorį bei gražinti savo kūno linijas. Aktorė Inga Norkutė neslepia, kad nors niekada nekompleksavo dėl savo svorio, vos pradėjus dirbti televizijoje ją apėmė kitokios mintys.

„Dabar aš esu tokia, kokia noriu būti. Prieš tai buvau „skani“ – nors nesu pasiekusi triženklio numerio , svėriau daugiausiai 89 kilogramus, bet nepaisant to mane žiūrovai mylėjo, pereidavau kastingus, mane priėmė tokią, kokia buvau. Visgi pradėjus darbą televizijoje, atėjo mintis, kad galbūt reikėtų po truputį tą svorį mesti. Ne paslaptis, jog ekranas didina, o aš norėjau lieknėti. Galvojau, kad taip dar labiau visiems patiksiu“, – prisiminimais laidoje dalinsis po skyrybų 20 kg atsikračiusi aktorė.

Nors moteris neslepia, jog sportui neužtenka laiko, todėl norint numesti svorį jai teko kardinaliai pakeisti mitybą. Viena populiariausių dietų visame pasaulyje buvo radikaliausia priemonė, kurią Inga yra išbandžiusi.

„Tai japonų dieta, kuomet valgomi tik kiaušiniai, kopūstai, virta mėsa, du kartus per dieną nustatytu laiku. Beje, jokių užkandžiavimų. Kuomet dirbi, ši dieta yra tinkama, tačiau ne visada esi laisvas tuo metu, kai reikia valgyti pagal planą. Tačiau tame nėra jokio gyvenimo malonumo. Tavo galvoje sukasi vienintelė mintis – kaip numesti svorio?. Kiekvieną dieną svėriausi, vien tam, kad pamatyčiau kelis šimtus gramų mažiau nei vakar“, – atvirai pasakos moteris.

Aktorė teigia, jog besaikis dietų laikymasis ilgainiui gali tapti net liga. Kiekvienos suvalgytos kalorijos skaičiavimas gali išvaryti iš proto, o amžinas gardaus maisto ribojimas yra tarsi paties savęs kankinimas.

„Mes kartais per daug apsikraunam skaičiuodami kiek ir ko suvalgom. Kartais kur nors apsilankai, kažkas kažką labai skaniai gamina, pakviečia paragauti, o tu pradedi nagrinėti iš ko tai pagaminta, kas įdėta ir kiek to patiekalo galima suvalgyti. Tokiomis mintimis apkrauni savo galvą ir nebendrauji su šalia esančiais žmonėmis. Tai tampa tarsi liga. Alkis turi būti ne maistui, o meilei, tapybai, siuvimui ar kelionėms“, – teigs Inga.

Inga Norkutė / Organizatorių nuotr.

Laidoje dalyvausiantis dietologas rezidentas Edvard Grišin antrins Ingai, jog net ir populiariausios dietos atneša tik trumpalaikius rezultatus ir daug svarbiau yra ne jų laikymasis, o supratimas ir žinios, kaip tinkamai pasirinkti produktus ir patiekalus nepakenkiant savo sveikatai.

„Žmogus turėdamas tikslą gali save riboti, prie dietų galima priprasti, tačiau mes nesame robotai. Maistas lydi mus visur: darbo dienomis pietus mes valgome 11 val., dėl ko nepraėjus nei pusei dienos mes jau suvalgome ir pusryčius, ir pietus, kas yra 2/3 dienos kalorijų poreikio. Tuomet ir prasideda, jog dar norima valgyti darbe, pavalgoma grįžus namo ir iš to kyla visos bėdos, kadangi mes negalime patys sukontroliuoti savo emocijų, savo alkio jausmo“, – pasakos dietologas rezidentas Edvard Grišin.

Vis tik savo tikslų neapleido ir pasakiškais rezultatais šiandien džiaugtis galinti kita laidos viešnia, verslininkė Ugnė Usevičiūtė. Nors moteris pasakoja visuomet mylėjusi save tokią, kokia buvo, tačiau atėjus pokyčių metui per nepilnus metus ji numetė virš 100 kg.

„Namuose turimos svarstyklės mano svorio neberodė. Teko nusipirkti kiaulėms sverti skirtas svarstykles ir jos parodė – 220 kg. Išvydus tuos skaičius aš nesureagavau, šiek tiek apėmė depresija, bet toliau valgiau kaip valgius. 20 metų nesilaikiau jokių dietų, man buvo viskas labai gerai: neturėjau sveikatos problemų, sekėsi darbe, galbūt dėl to ir nesiėmiau visų permainų. Esu psichologiškai tvirta moteris, todėl aplinkiniai dėl mano svorio nieko nesakydavo, bijodavo. Tačiau visgi vieną dieną, be jokios paaiškinamos priežasties, tiesiog ėmė ir šovė į galvą mintis, kad laikas mesti svorį“, – savo istorija laidoje dalinsis Ugnė.

Anot laidoje dalyvausiančios psichologės Jūratės Bortkevičienės, žmogus neretai prisigalvoja visokiausių pasiteisinimų, visais būdais bando save paguosti, nes norint pasiekti pokyčių, reikia įdėti nemažai ryžto ir pastangų. Problemos neigimas ir jos ignoravimas aktualus ne tik viršsvorį turintiems žmonėms, bet ir susiduriantiems su valgymo sutrikimais, bulimija ar anoreksija. Deja, ši problema neaplenkė ir psichologės šeimos.

„Baisu, kai tėvai mato savo vaiką sergant. Kuomet supratom, kad tai yra liga, buvo sudėtinga priversti 20-ties metų dukrą imtis kažkokių priemonių. Keliaudama po pasaulį ir kurį laiką gyvendama Kolumbijoje ji tapo vegetarė, po kelių dienų ji jau paskelbė esanti veganė, ėmė besąlygiškai daug sportuoti. Iš pirmo žvilgsnio tai neatrodė blogai, tačiau tai buvo pirmasis ligos signalas. Liga prasideda tuomet, kai drastiškai atsisakoma tam tikrų produktų ar patiekalų“, – laidoje pasakos psichologė Jūratė Bortkevičienė.

Savo patirtimi su valgymo sutrikimais pasidalins ir tekstų rašytoja, 24-erių metų mergina Dovilė Januškevičiūtė. Dėl paauglystėje išgirstos neigiamos replikos, Dovilės galvoje įvyko perversmas, su kurio pasekmėmis jai tenka kovoti kasdien.

„Nuo 14 metų kovoju su valgymo sutrikimais, kai kartą iš pažįstamo išgirdau paprastą frazę „Dovile, tu esi stora“. Šis komentaras ir aplink supančio to meto gražaus kūno kultas mane „apsėdo“, pasimečiau tame iliuzijų pasaulyje ir įstrigau. Jeigu žinau, jog savaitgalį reikės važiuoti pas šeimą į svečius, tai aš kelios dienos prieš gyvenu visiškam kalorijų deficite, nes žinau, kad ten reikės valgyti. Jausiu nepagarbą, jeigu atsisakysiu. Žinoma, kuomet maistas būna lydimas pokalbių, tuomet užsimiršti apie valgymo procesą, tačiau kuomet atsisėdi į akistatą su tuo kepsniu ar sriuba, maistas tampa priešu“, – pasakos Dovilė.

Kokios dietos veiksmingiausios, kaip teisingai mesti svorį bei kaip laiku pastebėti valgymo sutrikimo ligų pirmuosius simptomus – apie tai jau šį ketvirtadienį, 21:30 val. „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Skyrybos“.

Skaitykite daugiau