Aktorius Ashtonas Kutcheris prisipažino apie kovą su rimta liga: „Pasisekė, kad esu gyvas“
Holivudo aktorius Ashtonas Kutcheris (44) – pačiame jėgų žydėjime. Vis tik jis prisipažino turėjęs nemenką sveikatos išbandymą: daugiau nei metus kovojo su rimta autoimunine liga, kuri paveikė ne tik jo klausą, regėjimą, bet ir gebėjimą vaikščioti.
„Maždaug prieš dvejus metus susirgau šia keista, itin reta vaskulito forma, kuri tarsi atėmė mano regėjimą, klausą, visą pusiausvyrą. Man prireikė metų, kol pamažu viską atgavau“, – prisipažino A.Kutcheris išskirtiniame vaizdo klipe, išleistame „Access Hollywood“ iš būsimos „National Geographic“ laidos „Laukinis iššūkis žvaigždėms su Bearu Gryllsu“ serijos.
„Neįvertini, kol viso to netenki. Nežinojau, ar galėsiu dar kada nors matyti, girdėti…ar vėl galėsiu vaikščioti. Man pasisekė, kad esu gyvas“, – atviravo aktorius.
2014 metais vaskulito sukeltos komplikacijos nusinešė JAV aktoriaus ir režisieriaus Haroldo Ramiso gyvybę. H.Ramis, režisavęs „Caddyshack“, „National Lampoon's Vacation“ ir „Groundhog Day“ bei vaidinęs „Ghostbusters“ ir „Stripes“, mirė sulaukęs 69 metų, praėjus ketveriems metams po to, kai susirgo šia liga.
Vaskulito simptomai
Vaskulitas atsiranda, kai organizmo imuninė sistema ima atakuoti venas, arterijas ir kapiliarus. Remiantis JAV Nacionaliniu sveikatos institutu (NIH), prasidėjęs uždegimas susiaurina kraujagysles ir apriboja kraujo tėkmę, kartais net visiškai sustabdo kraujotaką, taip sukeldamas organų pažeidimus arba aneurizmą. Jei aneurizma sprogsta, tai sukelia vidinį kraujavimą, kuris gali baigtis mirtimi.
Atsižvelgiant į ligos sunkumą ir į tai, į kuriuos organus vaskulitas nukreiptas, jo simptomai varijuoja nuo lengvų, vidutinio sunkumo iki pavojingų gyvybei.
Dažniausiai pasitaikantys ligos simptomai:
- apetito praradimas,
- svorio kritimas,
- nuovargis,
- bėrimas,
- skausmai
- karščiavimas.
Galimos vaskulito priežastys
Ligos rizikos veiksniais gali būti amžius, etninė kilmė, šeimos istorija, rūkymas ir kt. Tam tikri vaistai, vartojami nuo aukšto kraujospūdžio, esant skydliaukės ligoms ar infekcijoms, taip pat gali turėti įtakos vaskulito išsivystymui, pažymi NIH.
Vaskulitas gali pasireikšti atskirai arba kartu su kitomis reumatinėmis ligomis, tokiomis kaip reumatoidinis artritas, vilkligė ar sklerodermija. Hepatito B arba hepatito C infekcija, kraujo vėžys (leukemija ir limfoma) taip pat gali būti vaskulito priežastimi.
Skiriamas gydymas uždegimo mažinimui. Lengvais ligos atvejais gali padėti nereceptiniai vaistai nuo skausmo, sunkesniais atvejais ligoniui skiriama steroidų, monokloninių antikūnų, imunomoduliatorių ar imunosupresinių vaistų.
Parengta pagal https://edition.cnn.com