Aktorius Audrius Nakas „atsivėrė“ apie seksualinį priekabiavimą – Rimantė Valiukaitė jo atsiprašė

Audrius Nakas / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
AA

Sarkazmas su elegancijos prieskoniu – taip galima pavadinti aktoriaus, buvusio Seimo nario Audriaus Nako „prisipažinimą“, neva jis taip pat patyrė seksualinį priekabiavimą. Iš savo buvusios žmonos.

Panašu, kad buvę sutuoktiniai – Audrius Nakas ir Rimantė Valiukaitė – išsiskyrę net ir po daugelio metų puikiai vienas kitą supranta net jei mintys įvilktos į grėsmingai skambančių sakinių rėmą.

Rimantė Valiukaitė / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„...buvau priverstas tapti tos moters, kuri priekabiavo, vyru. Mano kančios tęsėsi mažiausiai dešimt metu, kol pavyko ištrūkti“, – taip savo socialinėje paskyroje rašė aktorius.

„Atsiprašau“, – lakoniškai jam atitarė Rimantė Valiukaitė.

„Dar XX amžiuje, 1988 metais esu patyręs seksualinį priekabiavimą. Taip, tais gūdžiais sovietiniais laikais, kai pradėjau studijuoti Jono Vaitkaus aktorių-režisierių kurse, seksualinis priekabiavimas nebuvo laikomas nusikaltimu. Ir nors jaučiausi pažemintas ir sugniuždytas, tačiau tąkart prabilti bijojau.

Negana to, buvau priverstas tapti tos moters, kuri priekabiavo, vyru. Mano kančios tęsėsi mažiausiai dešimt metu, kol pavyko ištrūkti. Bet ir tada tylėjau, niekam nepasakojau, ką teko patirti.

Tačiau dabar nusprendžiau netylėti – tai buvo Rimantė Valiukaitė. Detalių neatskleisiu, manau ir taip visi supranta kas buvo su manimi daroma. Neretai buvo peržengiamos tiek etikos, tiek estetikos, o kartais ir dar baisesnės ribos...

Tikrai, nenoriu skaudinti dabartinės Rimantės šeimos ir artimųjų, tačiau visą tą laiką laukiau atsiprašymo. Kadangi taip ir nesulaukiau, nutraukiu tylėjimo plėvelę“, – rašė Audrius Nakas.

Tiesa, kai kurie aktoriaus sekėjai sarkazmo nesuprato ir priėmė tai už tikrą pinigą. Audriaus tai nestebina.

Šiuo metu, kai tiek užsienyje, tiek Lietuvoje moterys ir vyrai kasdien paviešina išpažintis, kaip patyrė seksualinį priekabiavimą ar net prievartą, išsakyti kitokią nuomonę drąsu.

„Bet kokios reakcijos gerbtinos", – nesibaimina kritikos bangos Audrius Nakas.

Taigi, ką jis mano apie išpažinčių bangą, kurią galima nusakyti trumpai judėjimo pavadinimu #MeToo?

„Tai dirbtinai kurstoma situacija – kai kam to reikia, problema išpūsta, – svarstė Audrius. – Seksualinis priekabiavimas egzistavo visais laikais ir jis neišnyks. Kokiu momentu peržengiamos ribos? Kol kas niekur neaptikau konkrečiai aprašyto momento, kada jos peržengiamos".

Išpažinti atvejai, vyro nuomone, dirbtini. Jis prisiminė apkaltintą režisierių Šarūną Bartą – nemažai su juo susidūrusių žmonių galėtų papasakoti, kaip dužo lėkštės, buvo stumdomasi sniego pusnyse, kaip vėliau buvo taikomasi ar nebebendraujama niekada.

Audrius pažįsta apkaltintąjį Seimo narį Kęstutį Pūką – lankėsi jo namuose, šeimininkas ir jam aprodė savo būstą, dušus ir net lovą, kuo skundėsi į darbo pokalbį pas politiką atėjusios moterys.

Audrius Nakas sutinka, kad į išvardintus atvejus, taip pat ir Vilniaus dailės akademijos (VDA) profesoriaus Jono Gasiūno situaciją dėmesį kreipti reikia, tačiau viešinti kilusias problemas iš karto, o ne po kelių dešimtmečių.

„Prisimenu, kad ketvirtoje klasėje prie manęs priekabiavo viena mergaitė - man tai nepatiko", - iliustravo mintį Audrius Nakas.

Pasak jo, kaip reikėtų elgtis seksualinio priekabiavimo ar prievartos atveju, puikiai pademonstravo Panevėžio Juozo Miltinio teatro vadovui kaltinimus pareiškusi aktorė Erika Račkytė. Ji tai pranešė atitinkamoms institucijoms iš karto Teatro vadovas atleistas, nes įrodyta kaltinamojo kaltė.

„Tai gerbtinas pavyzdys", – portalui Žmonės.lt sakė Audrius Nakas.

Bet juk jis pats turi tris dukras – ką darytų, jeigu jos patektų į keblią situaciją?

„Kaip viešai išsireiškė režisierius Emilis Vėlyvis – pakaktų kelių riebių keiksmažodžių... Mergina, moteris turi daug galimybių sureaguoti į jai netinkamą veiksmą taip, kad vyras nueis į kamputį vienas pagalvoti, o minties apie moterį jis neprisileis savaitę", – įsitikinęs Audrius Nakas.

Jis tikras, kad jo dukros mokėtų elgtis bet kurioje viešai jau paskelbtoje netinkamoje situacijoje, kai išgėręs vyras geidžia moters ar „rankomis pamažu kyla jos kojomis aukštyn po sijonu". Pasak Audriaus Nako, jis neabejoja, kad net ir po tokios situacijos rytą jo dukra su „blogiečiu" gertų kavą ir juoktųsi.

Skaitykite daugiau