Akušerijos medikams grasinęs Liudvikas Andriulis viešai atsiprašo: kalbos iššaukė diskusiją
Verslininkas, telekomunikacijos ekspertas Liudvikas Andriulis, su žmona Medeina netrukus sulauksiantis naujagimio, trečiadienį pažėrė kritikos akušerijos darbuotojams. L. Andriulio žodžiai iššaukė aršią diskusiją, į kurią socialinėje erdvėje įsitraukė Andrius Tapinas, Rūta Mikelkevičiūtė ir Dovilė Filmanavičiūtė. Ar šiuo metu valstybinėje įstaigoje darbuotojai, priimantys gimdymą, elgiasi nekompetentingai? Ar pavojinga gimdyti neprivačioje ligoninėje?
Dėl karantino, kuris šalyje tęsiasi jau trečią savaitę, nerimauja įtemptu metu vaikų sulaukiančios šeimos. Viena iš jų – Medeinos ir Liudviko Andriulių šeima.
Dar prieš įvedant karantiną, buvo nuspręsta, kad vyrai, saugumo sumetimais, negali dalyvauti gimdyme. Prieš savaitę Liudviko žmona Medeina surinko gimdyvių liudijimų, jog su jomis valstybinėje gydymo įstaigoje buvo elgiamasi netinkamai.
„Facebook“ tinklalapyje L. Andriulis pasidalijo žmonos surinktomis gimdyvių istorijomis ir citatomis.
„Viruso epidemijos metu yra gydytojų herojų, ir yra gydytojų sadistų. Be vyrų paliktos gimdyvės yra lengvas grobis. Pirmą kartą gyvenime teks naudotis valstybinės medicinos paslaugomis. Ja aš nepasitikiu visiškai, ir a priori manau, kad visi ten dirbantys yra įtartini smurtautojai. Nebijau to sakyti“, – feisbuke balandžio 8 d. rašė Liudvikas Andriulis.
Tiesa, dėl tokio įrašo sulaukęs nemažai kritikos, jau kitą dieną Liudvikas nuprendė viešai atsiprašyti ir savo įrašą panaikino.
Moterų istorijos baisios, tie dalykai vyksta ir turi būti viešinami, bet tikrai ne ta forma, kuria aš vakar rašiau apimtas rage.
„Vakar pasielgiau labai negražiai, ir noriu visų, ypač medikų, atsiprašyti. Tai, kad buvo pilnatis, karantinas, gresianti nežinia dėl gimdymo, labai daug streso ir tiesiog įsiūčio skaitant tas moterų istorijas, nepateisina mano tekste išsakyto bendrojo generalizavimo ir visų medicinos darbuotojų išvadinimo sadistais.
Moterų istorijos baisios, tikrai, ir tie dalykai vyksta, ir turi būti viešinami, bet tikrai ne ta forma, kuria aš vakar rašiau apimtas rage (liet. – įniršio). Žinau, kad šitą klaidą sumokėsiu reputacinę kainą, ir mokėsiu ją dar ilgai. Pasirodžiau kaip paskutinis asshole, ir su priekaištais sutinku. Savo vakarykštį tekstą išimsiu, šį atsiprašymą paliksiu.
Dar kartą atsiprašau visų, kuriuos įskaudino mano tekstas“, – rašė feisbuke jis.
Vieši nuogąstavimai ir grasinimai akušerijos skyriaus darbuotojams į diskusiją įtraukė ir žinomus žmones. Savo nuomonę išsakė TV laidų vedėja Rūta Mikelkevičiūtė, kūrybininkė Dovilė Filmanavičiūtė ir žurnalistas, „Laisvės TV“ steigėjas Andrius Tapinas.
Rūta Mikelkevičiūtė tikino, kad iš pradžių, dėl kilusios visuotinės isterijos, kur ir kaip gimdyti karantino metu, ji nenorėjusi diskutuoti. Tačiau viešas laiškas, nors ji jame ir neminima, moterį užgavo.
„Net nežinau, kodėl? Bet… visi mes turime savo asmeninę patirtį ir gal manoji nuramins? Taigi, būsimoms mamoms ir tėvams, kurie laukia netrukus įvyksiančio svariausio susitikimo...mano sūnus gimė valstybiniuose Vilniaus gimdymo namuose. Nebuvo net mažiausios minties važiuoti į prabangią privačią kliniką. Kodėl? Ogi dėl saugumo.
Profesionalus medikas ir turima medicininė technika – ne lova ir ne stalas, ne tapetai, ne sumokėta suma – tuomet, damos, man buvo svarbu.
Taip, palata nebuvo it 5 žvaigždučių viešbutyje, lova buvo kieta, patalynė ne pirmos jaunystės ir ta vieniša kriauklė kampe...na, tikrai ne „Villeroy and boch“. Balti mini marškinėliai, kuriais pasipuošusi keliavau pasitikti savo berniuko, priminė tarybinius laikus, o ir kavos niekas nenešiojo. Bet čia aš jaučiausi SAUGI. Ir tai mums buvo svarbiausia. Ar aš turėjau kokių nors norų? Ne. Vienintelis – saugumas. Bet tai, žinoma, nėra rodiklis. Turėti norų nėra nusikaltimas“, – savo patirtimi iš gimdymo namų dalijosi Rūta.
„Kas mane labiausiai gąsdino? Tikrai ne tai, kad šalia nebus vyro, mamos, dukters. Aš žinojau, kad viskas bus gerai – bijojau pirmos akistatos, žvilgsnio, susitikimo su juo, mūsų Jonu. O jis buvo toks, kad iki šiol jaučiuosi it kas šampaną lašintų tiesiai man į veną. Nesulaukiau nė vieno įžeidimo, pikto žodžio, nors suprantu ir tai, kad gimdymo namai nėra cirkas, o medikai ne klounai, kad tave linksmintų.
Moterys, nieko nenutiks, kad šalia jūsų šį kartą nebus jūsų vyro ar kito artimo žmogaus.
Taip jau šį kartą yra. Taip buvo ir man, bet visai ne dėl Covid-19.
Taip, aš planavau kitaip, bet nutiko taip, kaip nutiko. Tai buvo mano, mūsų vaiko ir medikų laikas. Ar reikėjo vyro? Gal, nežinau, maniškis laukė už durų. Ir dukra atvažiavo jau po. Nieko blogo tikrai nenutiko per tą laiką“, – pridėjo ji.
R. Mikelkevičiūtės nuomonę palaikė ir kita žinoma moteris, kūrybininkė Dovilė Filmanavičiūtė, prieš 10 mėnesių valstybinėje gydymo įstaigoje susilaukusi sūnaus Kristijono.
„Sėdžiu savo kavos laiką, naršau tuos internetus ir galvoju, kad žmogaus teisės yra žiauriai sudėtingas reikalas.
Jei kokia jautria ir sudėtinga tema ima rėkauti neadekvatus piktas neišmanėlis, tai visas iki tol padarytas profesionalų įdirbis nueina velniop ir stigma dar gilėja.
Tikrai yra moterų, kurioms dėl to minėto profesionalumo stygiaus, gimdymas pavirsta viena baisiausių patirčių gyvenime. Tačiau baubti apie kažkokį mistinį projektuojamą smurtą...
Bėda ta, kad tikrai yra moterų, kurioms dėl to minėto profesionalumo stygiaus, gimdymas pavirsta viena baisiausių patirčių gyvenime. Kuriai sušvelninti reikia ilgų terapijų, o mums reikia apie tai blaiviai kalbėtis, kad tokios patirtys išnyktų nuo šios žemės paviršiaus.
Tačiau karantino ir ypatingai sunkios situacijos visame pasaulyje metu nenustojamai baubti apie kažkokį mistinį projektuojamą smurtą... Būtent tai ir gilina stigmas. Liūdna, sakyčiau“, – savo požiūrį išsakė D. Filmanavičiūtė.
Dovilė sūnaus Kristijono prieš 10 mėnesių susilaukė Santaros klinikų akušerijos skyriuje. „Gal dar naudojantis eteriu būtų sveika laiką atsukt 10 mėnesių atgal ir vėl padėkot Santaros klinikų akušerijos skyriaus komandai, gydytojui Juršėnui, akušeriams, anesteziologams, slaugutėms ir visiems visiems, kurie savo rūpesčiu ir šiluma, o kai reikėjo ir konkretumu, padėjo Kristijonui ateiti į mūsų šeimą. Ech, kažkoks SPA jausmas man iš Santariškių patirties likęs. Ir kaip kieta, kad mes tokias turim“, – feisbuke rašė ji.
Žurnalistas Andrius Tapinas, sureagavęs į viešą Liudviko Andriulio pareiškimą, savo nuomonę taip pat išsakė socialiniame tinkle.
„Jeigu aš jaučiuosi, kaip gavęs purvinu skuduru per veidą, tai galiu tik įsivaizduoti, kaip jaučiasi viešai apdergti medikai, kurie dalijasi šituo įrašu ir nesupranta, kada ir už ką jau ateis ponas Andriulis deginti jų ligoninės“, – pradėjo A. Tapinas.
„Laisvės TV“ steigėjas pasiteiravo verslininko: „čia pilnatis, stresas ar vakarinis rašymas į feisbuką?“
„Kas turi dėtis galvoje, kad rašytum „visi valstybinės sistemos medikai yra įtartini smurtautojai“? VISI. Kas turi būti žmogui negerai? O kai smurtautojai po pamainos Santarose ar VGN persirengia ir važiuoja dirbti į BAK, Northway ar Kardiolitą, jie ūmai tampa nebe smurtautojais?
Sovietmečio, tamsta, nekenčiat? Bet jūs ir esat tas gūdusis sovietmetis, kurio likučiai taip mėgsta viską absoliutinti – visi verslininkai vagys, visi mentai kyšininkai, visi žurnalistai parsidavę. Ir visi medikai smurtautojai.
Sovietmečio, sakot, nekenčiat? To laiko, kai nomenklatūrinio elito atstovai galvojo, kad jie aukščiau visų, nes turi ryšių ir pinigų?
Ar pirmųjų metų, kai berniukai avietiniais švarkais manė esantys dievai, nes turėjo dolerių. Jūs ir esat tas sovietmetis.
Žadat naudoti visą savo viešumą, finansinius ir teisinius resursus, kurių turit daug keršydamas medikams, žadat sudeginti ligoninę, jeigu pritrūks šypsenos?
Nesusireikšminkit, Liudvikai, gal ir parodot kartais, jog skraidot verslo klase, bet tikrai Lietuvoje yra daug rimtesnių žmonių, turinčių daug daugiau viešumo, finansų ir teisinių resursų, kurie esant reikalui stos medikų pusėje“, – rašė A. Tapinas.