Aleksandro Vasiljevo parodoje „Maištas buduare“ – stilių įvairovė nuo kariško iki hipiško
Ketvirtadienio vakarą sostinės mados mylėtojų laukė išskirtinis renginys – Lietuvos dailės muziejuje atidaryta paroda „Maištas buduare“, kurioje eksponuojama XX a. aštunto dešimtmečio mada iš Aleksandro Vasiljevo kolekcijos.
Parodą, į kurios oficialų atidarymą svečiai galėjo patekti tik su pakvietimais, vakare iškilmingai atidarė kolekcijos savininkas Aleksandras Vasiljevas ir Lietuvos dailės muziejaus direktorius Romualdas Budrys.
Nauja mados istoriko A.Vasiljevo paroda „Maištas buduare“ yra skirta XX a. aštunto dešimtmečio madai. Tas neilgas laiko tarpsnis stiliaus požiūriu buvo margas, eklektiškas, prieštaringas. Žinovai jį lygino su kunkuliuojančiu kūrybinės minties katilu, savotišku ateities mados išbandymo poligonu.
Aštuntame dešimtmetyje buvo kovojama už saviraiškos teises, bet pasigendama vieningos mados koncepcijos. Tai revoliucinis stilistinių pokyčių mene ir madoje metas: hipių epochą keitė liaudiškas (folk) stilius, vėliau plinta retro ir kariškas (military) stilius, greta randasi disko ir žėrinčio roko (glam rock) bei pankų stiliai.
Aštunto dešimtmečio pradžioje hipių estetika keitė daugelio gyvenimo reiškinių formavimosi kryptį. Mados kūrėjams hipiai paliko pilną skrynią idėjų, kuriomis naudojasi naujos dizainerių kartos, – nutrintus džinsus, odines liemenes, kariškas milines ir batika dekoruotus marškinius. Susidomėjimas etniniais apdarais – taip pat hipių nuopelnas. Išradingomis etninių stilių interpretacijomis garsėjo Yves Saint Laurentas (1936–2008). Jo „rusišką kolekciją“ keitė Kinijos šilkinės gėlėtų raštų suknios, švarkai stačiomis apykaklėmis (vad. mandarinais), papildė Indijos, Meksikos ir Maroko sidabras, skimbčiojantys čigoniški žiedo formos auskarai, hipių iš indėnų nusižiūrėti palankumo ar draugystės ženklai, suvyti iš siūlų, plonų odos juostelių su karoliukais.
Madingam uniseksui atstovavo military ir safario stiliai, vienaip ar kitaip susiję su kariškų drabužių elementais. Military ir safario madą tas pats Y.Saint Laurentas pavertė klasika. Patogią ir funkcionalią jo kolekciją pirmiausia pripažino keliautojai ir medžiokliai. Greitai ja susidomėjo ir konservatyviau nusiteikę miestiečiai. Prie military „prilipo“ pankai, pabrėžtinai aktyviai mūvėdami kamufliažines kelnes su daugybe kišenių ir sunkius kareiviškus batus.
Paroda „Maištas buduare“ – tai spalvų, formų ir idėjų kaleidoskopas. Ekspozicijoje pristatomos aštuonios svarbiausios stilistinės mados kryptys, atspindinčios maištingo, ryškaus ir margaspalvio dešimtmečio madą, kai jaunimo muzika ir šokiai visame pasaulyje nugalėjo manieringą, perdėtai mandagią buržua visuomenę. Pirmą kartą A.Vasiljevo kolekcijos parodoje lankytojų dėmesį patraukia ne tik moteriški, bet ir vyriški kostiumai – demonstruojami ant naujų manekenų su rankomis, galvomis, perukais ir batais.
Parodos kūrėjai tikisi, kad 100 naujų siluetų, kuriuos papildo per 400 aksesuarų, sukels teigiamų emocijų audrą ir mielų vyresnės kartos prisiminimų apie neeilinio dešimtmečio mados stilių įvairovę, kurių jungimas ir sąmoningas painiojimas vidinės laisvės jausmą padovanojo ir modeliuotojams, ir tiems, kas vilkėjo jų sukurtus darbus.
Paroda veiks iki 2015 m. gegužės 10 dienos.