Aliejai ir gėlių vanduo pagal odos tipą
Pastebime, kad vis dažniau moterys veido bei kūno priežiūrai renkasi ne kremus, o aliejukus. Taigi plačiau apie juos ir hidrolatus.
Augaliniai aliejai
Veido ir kūno odai prižiūrėti, plaukams puoselėti nuo seno naudojami nerafinuoti augaliniai aliejai. Šie aliejai gaunami šaltojo spaudimo būdu iš riebalus kaupiančių augalų sėklų, kauliukų ir riešutų. Kosmetikai gaminti dažniausiai naudojami nerafinuoti, chemiškai ir termiškai neapdoroti aliejai. Juose esančios veikliosios medžiagos artimos esančioms mūsų odoje, todėl tokie aliejai labai veiksmingi.
Įvairūs augaliniai aliejai veikia skirtingai. Odai ypač naudingas nakvišų aliejus: gerina medžiagų apykaitą, saugo nuo senėjimo ir žalingo aplinkos poveikio, tinka sausai, jautriai ir sudirgusiai odai. Labai universalus simondsijų aliejus. Jis drėkina ir minkština odą, atkuria jos stangrumą, tinka plaukų ir galvos odai prižiūrėti, makiažui valyti.
Augaliniai aliejai maišomi beveik į visus kūno ir veido priežiūros preparatus. Juos galima naudoti ir vienus, vietoj veido kremo, paakių ar plaukų balzamo, makiažo valiklio. Tiesa, nederėtų pamiršti, kad gryną aliejų geriausiai tepti ant drėgnos odos.
Hidrolatai (gėlių vanduo)
Hidrolatu vadinamas vanduo, kuris susidaro distiliuojant eterinį aliejų iš augalų arba jų žiedlapių. Kaitinant žaliavą nedideliame vandens kiekyje, susidaro eterinių aliejų prisotinti garai, juos surinkus gaunamas gėlių vanduo, arba hidrolatas. Jame lieka augalo eterinių aliejų molekulių ir kitų vandenyje tirpių naudingų medžiagų, todėl hidrolatas ne tik maloniai kvepia, bet ir švelniai puoselėja odą.
Hidrolatą drąsiai galima naudoti gryną kaip veido odos toniką, valiklį ar drėkiklį. Tinka įvairiems odos tipams, ypač jautriai, išsausėjusiai odai. Gaminant kosmetiką, hidrolatų maišoma į kremus, losjonus, valomuosius pienelius, kaukes ir šampūnus.
Eteriniai aliejai
Eteriniai aliejai – tai koncentruoti ekstraktai, gaunami iš augalų lapų, žiedų, žievės, vaisių ar šaknų. Grynų eterinių aliejų, išskyrus arbatmedžių ir levandų, negalima tepti tiesiai ant odos, nes jie veikia švelniai ir nedirgina odos.
Eteriniai aliejai yra netirpūs vandenyje, todėl juos geriausiai skiesti augaliniu aliejumi. Į veido ir kūno priežiūros preparatus lašinami vos keli lašeliai eterinio aliejaus, jie suteikia išskirtinio aromato ir papildo veikliosiomis medžiagomis. Eterinių aliejų į gaminamą preparatą maišoma paskiausiai. Eterinio ir augalinio aliejų santykis turėtų būti 0,5–3 proc.
Su eteriniais aliejais reikėtų elgtis ypač atsargiai, nes jie yra didelės koncentracijos. Jokiu būdu netepkite jų tiesiai ant odos, nes gali sukelti alerginę reakciją. Kai kurie eteriniai aliejai, daugiausia citrusinių vaisių žiedelių, yra fototoksiški: didina odos jautrumą saulės spinduliams, skatina pigmentinių dėmių atsiradimą. Panaudojus kosmetikos preparatą su apelsinų, citrinų ar bergamočių eteriniu aliejumi, bent 4 val. reikėtų vengti saulės spindulių.
Jei esate alergiška, prieš naudodama eterinį aliejų, atlikite odos jautrumo testą. Sumaišykite eterinį aliejų su šlakeliu augalinio aliejaus ir patepkite juo nedidelį odos plotelį vidinėje riešo pusėje. Jei per 12 valandų neatsirado jokių alergijos požymių, vadinasi, eterinį aliejų galite naudoti. Venkite eterinių aliejų nėštumo metu, ypač per pirmąjį trimestrą. Net švelnaus poveikio eteriniai aliejai gali būti žalingi moterims, kurioms gresia persileidimas.
Kas tinka jūsų odai
Jautri veido oda
- Hidrolatai: levandų, santalų, šilkmedinių michelijų (čampakų).
- Nerafinuoti aliejai: nakvišų, agurklių, simondsijų.
Sausa veido oda
- Hidrolatai: rožių, pelargonijų, apelsinų žiedų, šilkmedinių michelijų, levandų, hamamelių, santalų, arabinių jazminaičių (baltųjų malikų), vetiverijų.
- Nerafinuoti aliejai: avokadų, arganų, simondsijų, agurklių, nakvišų ir taukmedžių, mangų ir kakavos sviestas.
Riebi veido oda
- Hidrolatai: kedrų, hamamelių, laukinių rozmarinų, karčiųjų citrinmedžių žiedų (Nerolio vanduo), mastikinių pistacijų dervos (Mastikos vanduo).
- Nerafinuoti aliejai: graikinių riešutų, puiklapių, nakvišų, simondsijų.
Mišri arba normali veido oda
- Hidrolatai: pelargonijų, hamamelių, arabinių jazminaičių (Baltųjų malikų) ir visi kiti.
- Nerafinuoti aliejai: puiklapių, šaltalankių (mišinyje su kitais aliejais).
Brandi oda
- Hidrolatai: bosvelijų dervos (Frankincenso), hamamelių, rožių, laukinių palmarozų, vetiverijų.
- Nerafinuoti aliejai: puiklapių, erškėtuogių, kviečių gemalų ir šaltalankių (mišinyje su kitais aliejais), rožių ir vanilės fitoliai.
Spuoguota oda
- Hidrolatai: levandų, kedrų, santalų, pelargonijų, hamamelių, karčiųjų citrinmedžių žiedų (Nerolio vanduo).
- Nerafinuoti aliejai: saulėgrąžų, erškėtuogių, puiklapių, dygmių, arganų.
- Eteriniai aliejai (spuogeliams tepti): santalų, arbatmedžių, levandų.
Tinka visų tipų odai
- Hidrolatai: arabinių jazminaičių (išskyrus labai jautrią odą), kedrų, levandų, rožių.
- Nerafinuoti aliejai: abrikosų branduolių, kokosų, migdolų branduolių, sezamų.