Almai Adamkienei – 95-eri: virš 70 metų trunkanti meilė Valdui Adamkui ir gėris, užbūręs daugelį

Alma ir Valdas Adamkai / Dariaus Kučio, Gretos Skaraitienės ir asmeninio albumo nuotr.
15min, Žmonės.lt
Šaltinis: Žmonės
AA

Kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus žmona Alma Adamkienė vasario 10-ąją mini ypatingą progą – šią dieną visuomenės veikėjai, filantropei sueina 95-eri. Nors šiuo metu Almos sveikata neleidžia paminėti garbios sukakties, mintyse kartu su ja visa Lietuva prisimena gražiausias jos gyvenimo akimirkas, nuveiktus darbus ir ilgaamžę meilę vieninteliam vyrui.

Alma Adamkienė interviu pastaruoju metu nedalija – prieš pusmetį sušlubavusi sveikata dar neatsistatė, tad buvusi pirmoji šalies ponia tausoja jėgas. 

Portalas 15min A.Adamkienės jubiliejaus proga susisiekė su jos vyru Valdu Adamkumi. Jis prisipažino, kad dėl ponios Almos prastos sveikatos teko atšaukti planuotą iškilmingą gimtadienio šventimą.

„Ir aš, ir Alma džiaugiamės gražia diena bei jubiliejumi. Tai neeilinė diena. Vis dėlto beveik jau prieš metus sakėme, kad šį jubiliejų atšvęsime triukšmingai ir iškilmingai, bet visi planai sudužo. Alma dar neatsigavo po insulto, nors sveikata gerėja.
 
Tikimės, kad vasarą jau pavyks ją pastatyti tvirtai ant kojų. Dabar, žinoma, ji vaikšto, bet silpnokai, todėl teko viską atšaukti“, – 15min sakė prezidentas V.Adamkus ir pridūrė linkintis tik vieno, kad aukščiausiasis duotų pakankamai sveikatos, ir pavyktų normaliai pagyventi dar keletą metų.
Valdas Adamkus ir Alma Adamkienė / Dovydo Lopetaičio nuotr.

Gimtadienio dieną – senos tradicijos

Anksčiau kalbėdamas su 15min V.Adamkus teigė, kad namuose šeima turi ypatingą tradiciją – jie nuolat pripildyti kvepiančių gėlių. Ir tam net nereikia ypatingos progos.

„Alma myli visokias gėles, o pas mus jau susiformavo tradicija, kad nėra savaitės, kad nebūtų namuose naujų gėlių. To laikomės ir kiekvieną savaitgalį atsivežame į namus šviežių“, – pridūrė ekscelencija.

Prezidentas tuomet pasakojo, kad jų šeimoje gimtadieniai visuomet buvo svarbi diena, niekada nepamiršdavo jų paminėti. Vis dėlto svarbiausia, kad tą dieną būtų kartu. Neretai – koncertuose, kuriuose pora itin mėgdavo apsilankyti.

„Gyvename, esame kartu, tad tikriausiai nė vieno gimtadienio nesame praleidę atskirai, jų nepaminėję“, – pridūrė V.Adamkus.

Alma Adamkienė / Gretos Skaraitienės nuotr.

Prisiminti įsimintiniausią išties nelengva, juk jų buvo tiek daug. Bet atminty įsižėrė vieni metai, kai Alma gimtadienį šventė užsienyje kartu su lietuvių bendruomene. Jos gimimo diena buvo švenčiama kartu su Vasario 16-ąja. Tądien jos gimtadienio proga į dangų kilo vėliava.

Vienas kitą gyvenimo keliu veda 70 metų

„Jos jautrumas, švelnumas, bendravimas su žmogumi, supratimas ir šiluma, kurią jaučiu ne tik aš, bet ir visa aplinka. Tai mane labai sužavėjo, šiluma kito žmogaus atžvilgiu joje yra gyva ir šiandien“, – 70-ųjų santuokos metinių proga prisiminęs pažintį su Alma 15min pernai pasakojo prezidentas V.Adamkus.

Būtent Almos charakterio savybės smarkiai prisidėjo prie to, kad pora šiandien tebėra laikoma viena pavyzdingiausių.

„Nemanau, kad tai yra tik įsipareigojimas. Mūsų charakteriai ir asmenybės sutampa. Per 70 metų nesu nė karto susipykęs su Alma. Kai būdavo nuomonių skirtumų, visada buvo išsikalbama, išsprendžiama.

Ir iki šios dienos gerbiame vienas kito nuomonę, net jei jos yra skirtingos. Turbūt tai yra svarbiausia savybė. Jeigu žmonės savo gyvenime vieni kitus labiau gerbtų, mūsų aplinkoje skyrybų ir pykčių būtų mažiau. Aišku, jų visų nepanaikintų, bet 50 proc. jų būtų tikrai mažiau“, – mano V.Adamkus.

Alma Adamkienė

Kaip svarsto jis, daug ką lemia abipusė pagarba. Būtent ji žmones stipriai suvienija ir metams bėgant laiko kartu.

„Pagarba visuomet lydi meilę. Jeigu vienas kitam parodysi supratimą, šiltumą, manau, tai užtikrins laimingą ir sėkmingą gyvenimą“, – teigė V.Adamkus.

Adamkai neslėpė, kad gyvenime teko patirti įvairiausių išbandymų, tačiau jie visuomet jausdavo vienas kito palaikymą. „Svarbiausia yra niekada nepamiršti kito žmogaus, su kuriuo tu daliniesi gyvenimu. Negali būti „aš“, visą laiką turi būti „mes“. Kai tai išmoksti, problemų nebelieka“, – yra sakiusi A.Adamkienė.

Gražių žodžių žmonai niekada negailėjo ir V.Adamkus. „Myliu ją taip, kaip mylėjau pirmą dieną“, – radęs progą visuomet sako prezidentas ir priduria, kad pagarbos dėsniai vienodai galioja ir valstybėje, ir šeimoje. Juk nuo šeimos valstybė ir prasideda.

Filantropinė veikla

Pati A.Adamkienė ne kartą išsakė norą padėti vyresnio amžiaus žmonėms, tiems, kurie yra vieni, neturi šeimos, kurie jaučiasi atskirti.

„Jiems daugiausiai reikia ne materialinės, o moralinės pagalbos – juos reikia aplankyti, pabūti, nusiųsti kad ir mažą dovanėlę ar tiesiog pasveikinti, ir jau žmogus žinos, kad nėra užmirštas“, – 15min yra sakiusi A.Adamkienė.

Alma Adamkienė / Vida Press nuotr.

Šie prioritetai A.Adamkienei visuomet buvo vieni svarbiausių. Nors ir juodo darbo ji niekada nebijojo – dar tuomet, kai vyras 1968 metais gavo JAV senatoriaus Everetto Dirkseno pasiūlymą dirbti vadovaujamą darbą Aplinkos apsaugos agentūroje, ji dienas leido šeimos fermoje „Tabor Farma“, kurią jauna šeima išsimokėtinai pirko iš JAV lietuvių bendruomenės aktyvisto Juozo Bačiūno.

Tuomet, prezidento žodžiais tariant, A.Adamkienė „buvo tikra sodybos kuriančioji dvasia“. „Nebuvo darbų, kurių nebūčiau ten dariusi – dažiau sienas, ploviau grindis, šlaviau kiemą“, – dar anksčiau kalbinta 15min sakė ji.

A.Adamkienė visuomet buvo didžiausia vyro patarėja, stipriausias ramstis jo gyvenimo kelyje, visuomet jį lydėjo į daugybę garbių susitikimų. O prezidento pareigos V.Adamkui padovanojo nepaprastą galimybę akis į akį susipažinti su ypatingais, svarbiais ir įtakingais pasaulio žmonėmis.

Alma ir Valdas Adamkai

Tarp įtakingų asmenybių – karalienė Elizabeth II, princas Charlesas, princas Philipas, karalius Albertas II, Billas Clintonas, George‘as W. Bushas, Dziang Dzeminas, Vladimiras Putinas, Lechas Kaczynskis, Gerhardas Schroderis, Condoleezza Rice, Dickas Cheney, Gordonas Brownas, Angela Merkel, Jonas Paulius II, Benediktas XVI, Dalai Lama ir daugelis kitų. Su jomis susitikti teko ir A.Adamkienei.

Sušlubavusi sveikata

2019 metų rugsėjo pabaigoje prezidentas su žmona turėjo semtis stiprybės ir išgyventi užklupusius sunkumus, kai A.Adamkienė pateko į Santaros klinikas įtarus insultą. Tuomet V.Adamkus 15min sakė, kad, medikų teigimu, Almai buvo beprasidedantis insultas, tačiau sureaguota laiku ir pažeidimų išvengta.

Valdas Adamkus ir Alma Adamkienė / V.Ovadnevo nuotr.

Dar metais anksčiau, žiemą, A.Adamkienė taip pat buvo gydoma ligoninėje. Tuo metu Santaros klinikų medikai teigė, kad moters sveikata pablogėjo persirgus virusine infekcija.

Praėję metai prezidento žmonai taip pat nepagailėjo išbandymų. Rugpjūčio 3 d. A.Adamkienė buvo paguldyta į Santaros klinikas dėl kraujotakos problemų.

Fotogalerija:

Ponia Alma Adamkienė (58 nuotr.)
+52
Skaitykite daugiau