Andrė Marija Jonaitytė – apie etiketą lėktuve: kas yra tabu ir ką turi žinoti kiekvienas keleivis

Andrė Marija Jonaitytė  / Asmeninio albumo nuotr.
Andrė Marija Jonaitytė / Asmeninio albumo nuotr.
Andrė Marija Jonaitytė, vyr. skrydžių palydovė
Šaltinis: Žmonės
A
A

Šiais laikais kelionės lėktuvu yra prieinamos kiekvienam, tačiau ar mes iš tiesų žinome, kaip dera elgtis skrydžio metu? Koks elgesys yra priimtinas, o koks ne? Kiekvienam būtina žinoti ir laikytis elementariausių etiketo taisyklių, kad skrydis būtų malonus ne tik jums, bet ir šalia sėdintiems keleiviams.

Apie elgesio etiketą lėktuve ir ką turėtų žinoti kiekvienas keleivis, portalui Žmonės.lt komentuoja orlaivių palydovė Andrė Marija Jonaitytė.

Lėktuvas – tai stebuklinga transporto priemonė, kuria skrisdami išvystate kvapą gniaužiančius vaizdus, o orlaivių palydovai visada yra pasiruošę pasirūpinti keleivių saugumu ir komfortu.

Tačiau saugumas visada išliks prioritetu, nes lėktuve rizikos faktoriai kur kas didesni, nei ant žemės, todėl labai svarbu vykdyti įgulos nurodymus. Taip pat, nežinojimas avialinijų taisyklių nesuteikia teisės ginčams kelionės metu, kurių, deja, pasitaiko.

Todėl pasidomėkite oro vežėjo taisyklėmis iš anksto,– taip išvengsite nereikalingo streso ir nesusipratimų. Įvertinkite kokiomis avialinijomis skrendate, tuomet neteks nusivilti, kai pigiose avialinijose negausite ikrų ar šampano.

Taip jau nutinka, kad ir aviacijoje vėluoja reisai, tačiau tikrai ne dėl orlaivių palydovų kaltės, todėl nereikškite priekaištų tiesiogiai jiems – jie irgi suinteresuoti greičiau sugrįžti. Dažniausiai vėluojančio reiso priežastį paaiškina kapitonas arba vyresnioji skrydžių palydovė.

Skrydžio laipinimo metu stenkitės neblokuoti praėjimo įlipantiems keleiviams, reikiamus daiktus išsitraukite paėję į šoną ir tik tada pasidėkite bagažą į lentynas, taip bus išvengta spūsčių ir laipinimas bus greitesnis.

Priklausomai nuo lėktuvo modifikacijos ir keleivių skaičiaus, kartais mažąjį bagažą tenka pasidėti po kėdėmis, kad sutilptų visų keleivių mažieji lagaminai. Jei leidžia galimybės savo asmeninius lagaminus dėkite vertikaliai – taip paliksite daugiau vietos kitiems, nes lentyna esanti virš jūsų nėra skirta tik jums.

Lėktuvo salonas
Lėktuvo salonas / Asmeninio albumo nuotr.

Kadangi lėktuve nėra daug vietos, svarbu jausti šalia esančius žmones, todėl įlipant į saloną nusiimkite dideles kuprines nuo pečių, kad neužgautumėte jau sėdinčių keleivių. O kartais verta pabūti ir džentelmenu pasisiūlant damai užkelti jos bagažą.

Nelieskite ar nebaksnokite pirštu skrydžių palydovui į nugarą. Tai yra absoliutus tabu.

Jei salone prireikė skrydžio palydovo pagalbos, paspauskite iškvietimo mygtuką, esantį virš jūsų galvos. Tačiau niekada nešaukite per visą lėktuvą, tuo labiau nelieskite ar nebaksnokite pirštu skrydžių palydovui į nugarą. Tai yra absoliutus tabu.

Maistas ir gėrimai

Kai palydovai siūlo maistą ir gėrimus, žinokite ko norite iš anksto. Nes jei jūsų klausia – kavos ar arbatos, o jūs atsakote „taip“, toks atsakymas veda iš kantrybės orlaivio palydovus. Būkite konkretūs, nes per dieną jiems tenka aptarnauti kelis šimtus žmonių.

Ne paslaptis, kad lėktuve suintensyvėja skonio receptoriai ir kvapai, todėl nesineškite savo maisto į lėktuvą, kuris skleidžia nemalonius kvapus, tokius kaip virti kiaušiniai ar džiovintos žuvelės. Pavalgę šiukšles meskite tik į tam skirtus maišelius, esančius kėdės kišenėje priešais jus, o ne į pačias kišenes, kuriose įdėti žurnalai.

Kas orlaivių palydovams visada kelia siaubą? Ogi keleiviai einantys į tualetą... be batų.

Ir ne veltui lėktuve parduodami mažos taros alkoholiniai gėrimai, nes organizmas ore alkoholį įsisavina kur kas greičiau, nei ant žemės, todėl jo poveikis būna nenuspėjamas ir gali iššaukti agresyvų keleivių elgesį. O toks nėra toleruojamas, nes gali kelti grėsmę aplinkiniams ir trikdyti įprastą darbą lėktuve.

Andrė Marija Jonaitytė
Andrė Marija Jonaitytė / Asmeninio albumo nuotr.

Delikatūs reikalai

Ar žinojote, kas orlaivių palydovams visada kelia siaubą? Ogi keleiviai einantys į tualetą... be batų. Tai tikrai nėra pati švariausia lėktuvo vieta, nes ten būna visko – ir ant grindų, ir kriauklėje. Net ir sutvarkius patalpą valytojams, tokios švaros kaip namuose čia nebus.

Ir nepamirškite pasinaudoję tualetu palikti jį tvarkingą, nes čia užsuks ir kiti keleiviai. Dar svarbus priminimas – įėję nepamirškite užsirakinti.

Taip pat, jei įmanoma, pasirinkite palankų metą eiti į tualetą, kai palydovai netiekia maisto keleiviams ar šalia esantys keleiviai nevalgo. O jei turite sveikatos bėdų, pasirūpinkite, kad sėdėtumėte kraštinėje sėdynėje, o dar geriau – arčiau tualeto. Taip nesukelsite nepatogumų nei sau, nei kitiems.

Vaikai salone

Skrydis su mažais vaikais, kai kuriems tėvams gali būti tikras iššūkis, tačiau lėktuvas – ne žaidimų aikštelė. Tėvai yra atsakingi už vaikų drausmę ir saugumą.

Suprantama, kad visi vaikai yra skirtingi, kaip ir jų elgesys, tačiau jie neturi trikdyti kitų keleivių ramybės. Neturite leisti savo atžaloms lakstyti po saloną, karstytis kaip beždžionėlėms ant kėdžių, tuo labiau spardyti priešais sėdinčio keleivio kėdę.

Su kūdikiais skrendančios mamos sauskelnes turi keisti tik tualetuose, tam skirtose vietose, o ne salone. Pasitaiko situacijų, kai kyla aršūs ginčai, palydovams paprašius prisegti kūdikį pakilimo, nusileidimo ar turbulencijos metu.

Supraskite, tai – dėl jūsų vaikų saugumo, nes lėktuve bet kuriuo metu gali įvykti nenumatytų dalykų, kurių metu neprisegtas kūdikis gali patirti traumą.

Lėktuvas nusileido

Skrydis baigėsi, lėktuvas nusileido. Prieš išlipdami būtinai peržiūrėkite, ar kėdžių kišenėse priešais jus nepaliekate savo asmeninių daiktų. Dažnai keleiviai čia palieka asmens dokumentus ar mobiliuosius telefonus.

Nekilkite iš kėdės, kol lėktuvas visiškai nesustojo ir kapitonas neišjungė saugos diržo ženklo, nelipkite vieni kitiems ant galvų pasiimdami bagažą.

Lėktuvo piloto kabina
Lėktuvo piloto kabina / Asmeninio albumo nuotr.

Lėktuvas – tai ne autobusas, niekur nenuskubėsite. Patarimas – jei vėluojate į jungiamąjį skrydi, esant galimybei, prieš nusileidimą palydovų paklauskite, ar yra galimybė persėsti į pirmas eiles, kad greičiau išliptumėte.

Nesipeškite dėl atramų rankoms, nes abi priklauso sėdinčiam viduryje!

Na, o sėkmingai nusileidę, tik nepradėkite ploti, nes tai nebemadinga. Nebent nusileidimas įvyko ekstremaliomis sąlygomis, tuomet aplodismentų tikrai verti orlaivio pilotai.

Jei vėl grįš kaukės

Esant epidemiologinei situacijai, kai privalome salone dėvėti kaukes, svarbu tai daryti taisyklingai – kaukė turi dengti nosį. Kitaip kokia prasmė jas dėvėti apskritai? Patirtis rodo – kuo skurdesnis keleivių mentalitetas, tuo daugiau nosių kyšo iš kaukių skrydžio metu.

Mandagumas

Keliaujant lėktuvu mandagumas yra neišvengiamas ir yra būtina pagalvoti apie šalia esančius keleivius. Jei sėdite prie lango ir norite uždaryti lango užsklandą, paklauskite kelionės kaimynų, ar sutinka.

Nesipeškite dėl atramų rankoms, nes abi priklauso sėdinčiam viduryje! O jei norite atsilenkti kėdės atlošą, pasižiūrėkite kas sėdi už jūsų, gal itin aukštas žmogus, kuriam vos telpa kojos, o gal žmogus, kuris valgo.

Jei skrendate su kompanija, apie savo meilės romanus ir kitas istorijas kalbėkite tyliai, o ne visam lėktuvui, nes tai įdomu tik jūsų pašnekovams. Taip pat neklausykite muzikos ar vaizdo įrašų girdint kitiems keleiviams, turėkite ausines.

Higiena

Nedėkite basų kojų ant sėdynių, įsimeskite kojinaites, jausitės jaukiau ir nesukelsite diskomforto šalia sėdinčiam keleiviui. Taip pat verta turėti dezinfekcinę servetėlę, su kuria galite nusivalyti atramas, staliuką ar langą, į kurį daugelis žmonių remiasi.

Rekomenduojama temperatūra orlaivyje yra 21,5 laipsnio šilumos, tačiau jei jaučiate, kad per karšta ar per šalta, visada galite paprašyti pareguliuoti temperatūrą skrydžio palydovų. Pagal galimybes tikrai bus atsižvelgta į jūsų prašymą.

Andrė Marija Jonaitytė
Andrė Marija Jonaitytė / Asmeninio albumo nuotr.

Patarimai

  • Laisvi ir neaptempti skrydžio rūbai leis jaustis patogiai.
  • Gerkite daug vandens ir stenkitės valgyti lengvą maistą, kuris neapsunkins virškinimo trakto.
  • Jei skrydis ilgesnis, naudokite drėkinamąją dulksną veidui ir drėkinantį lūpų balzamą.

Telieka palinkėti daug malonių skrydžių!