Ant M.A.M.A scenos pasirodysianti grupė „BIX“: „Grosime taip, kaip griaunant Berlyno sieną“

Grupė „BIX“ / Grupės archyvo nuotr.
Grupė „BIX“ / Grupės archyvo nuotr.
Pranešimas spaudai
Šaltinis: Žmonės
A
A

Legendinė grupė „BIX”, grojusi Vokietijoje istorinės Berlyno sienos griūties išvakarėse, buvo nepriklausomybės siekiančios Lietuvos ruporas Vakarų pasaulyje. Pernai nutikęs ypatingas įvykis sugrąžino „BIX” į Berlyno laikus. Laisvės troškimu prisirpęs rokas suskambės ir penktadienį, sausio 28 d. Kauno „Žalgirio” arenoje rengiamuose M.A.M.A 2021 apdovanojimuose.

Praėjusiais metais „BIX“ gavo neįtikėtiną dovaną: Vokietijoje buvo atrastas jų koncerto įrašas, įamžintas 1989-aisiais, griaunamos Berlyno sienos įvykių išvakarėse. Koncertą tuomet transliavo „Deutsche Welle“, tačiau įrašas buvo laikomas dingusiu. Jį atgavę „BIX“ kartu su Vokietijos ambasada paruošė identišką programą, kuri 2021-ųjų rudenį virto istoriniu koncertu Lukiškių kalėjime, įprasminusiu Lietuvos ir Vokietijos diplomatinių santykių atkūrimo 30-metį.

„BIX“ lyderis Saulius Urbonavičius-Samas puikiai prisimena 1989-ųjų spalį prie Berlyne sienos vykusias nepertraukiamas demonstracijas. „Kai mes grojome Vakarų Berlyne, ten buvo minios žmonių, vykdavo koncertai. Tai buvo ypatinga atmosfera. Kai viskas sprogo, rodos, tebebuvome Berlyne. Vyko judėjimas ir iš Rytų, ir iš Vakarų pusės. Aš atsimenu vaizdą, kai turėjome pervažiuoti į kitą miestą, nes buvome ture: mūsų baisiai raudonas „Ikarus“ autobusas važiuoja autobanu, o aplink į vieną pusę ir į kitą pusę – nesuskaičiuojamas kiekis trabantų – tų Rytų Vokietijos plastmasinių mašinėlių“, – pasakojo Samas.

Grupė „BIX“ / Grupės archyvo nuotr.
Grupė „BIX“ / Grupės archyvo nuotr.

Iš pradžių Vokietijoje jie planavo surengti 10-12 koncertų turą, tačiau galiausiai įvyko daugiau nei 40 pasirodymų. Šiame ture „BIX“ dukart prasilenkė su kultine roko grupe „Nirvana“, kuri taip pat rengė albumo pristatymo turą per Vokietiją. Tik tuo metu amerikiečių rokeriai dar nebuvo garsūs, lietuviai „BIX“ vokiečiams buvo net įdomesni, egzotiškesni.

„Prisimenu susitikimą su „Nirvana“ – grojome viename festivalyje. „Bix’ai“ į programą papuolė kaip siurprizas, grojome po kitų grupių, ir po „Nirvanos“, tai buvome labai pagerbti. Su „Nirvana“ nariais pasimatėme užkulisiuose, pasilabinome, bet daugiau bendravimo ir nebuvo, tuo labiau, kad tada dar nelabai žinojome tos grupės. Dabar jau prisimeni tą susitikimą, bet tada jo nesureikšminome, labai daug grupių sutikome per mūsų turą“, – pasakojo Samas.

Pasak jo, tai buvo fantastinis laikas, kai „BIX’ai“, keliaudami iš koncertų į koncertus, tiesiog autobuse kūrė naujas dainas, ir jas jau išbandydavo koncertuose.

Grupė „BIX“ / Grupės archyvo nuotr.
Grupė „BIX“ / Grupės archyvo nuotr.

„Jau turėjome mūsų didžiausius hitus „Bijom bijojom“, „La Bamba“, „Tarp Europos ir Honkongo“. Bet tokios dainos kaip „Kas ten“ ar „Red Jungle“ buvo šviežiai sukurtos ir, tikėtina, pirmą kartą jas atlikome Vakarų Berlyne“, – teigė „BIX“ siela.

Jų turas, po Vokietijos pratęstas Nyderlanduose, buvo pašėlusiai vykęs. „BIX“ davė begalę interviu Vakarų žiniasklaidai, susidomėjimas grupe iš nepriklausomybės siekiančios Lietuvos, apie kurią laisvasis pasaulis tuo metu žinojo labai nedaug, buvo didžiulis.

„Tuomet, grįždami iš Olandijos, Berlyne paėmėme „Foje“ ir kartu labai linksmai mūsų autobusu grįžome į Lietuvą. Rokenrolinė kelionė ir visas turas! 1989 metai, didžiulis laisvės troškimas neabejotinai įstrigo „BIX“ istorijoje ir atmintyje. Ir tą nuotaiką, tą rokenrolo ir laisvės jausmą, mes pasistengėme atkurti išskirtiniame koncerte Lukiškių kalėjime, o penktadienį tai perkelsime ir į Kauno „Žalgirio“ areną: pilnu sąstatu – su visomis dūdomis pasirodysime ant M.A.M.A apdovanojimų scenos“, – sakė S. Urbonavičius.

Grupė „BIX“ / Grupės archyvo nuotr.
Grupė „BIX“ / Grupės archyvo nuotr.

Sausio 28 d. laukiamiausiame metų muzikos renginyje M.A.M.A, kurį ves rokenrolinės dvasios Tomas Sinickis ir Jazzu, įspūdingus pasirodymus surengs ir rokeriai „jauti“, Justinas Jarutis su Jessica Shy, Džordana Butkutė ir Donatas Montvydas, Evgenya Redko, Vaidas Baumila, „The Roop“, Austieja, „Pikaso“, FC Baseball, Inga Jankauskaitė, Beatrich, Vidas Bareikis ir „8 Kambarys“. Laukia efektingas daugiau nei 3 valandų muzikos šou, kurio metu bus išdalintos prestižinės M.A.M.A statulėlės už geriausius 2021 m. darbus.

Kaip ir kasmet, bus teikiamas ir specialus apdovanojimas Metų autoriui. Šios nominacijos laimėtoją atrenka ir statulėlę įteikia apdovanojimų partnerė, beveik 6000 įvairių sričių Lietuvos autorių vienijanti asociacija LATGA, remdamasi savo surinktais muzikos kūrinių naudojimo duomenimis. Šiuos duomenis organizacija surenka autorinio atlyginimo surinkimo ir paskirstymo autoriams tikslais iš muzikos kūrinius naudojančių įmonių ir organizacijų – radijo stočių, televizijų, prekybos centrų ir pan. 

Grupė „BIX“ / Grupės archyvo nuotr.
Grupė „BIX“ / Grupės archyvo nuotr.

„Kuo daugiau dainų sukuria, kuo jos dažniau visur skamba, tuo daugiau šansų autorius turi gauti Metų autoriaus statulėlę. Kitaip tariant, čia svarbus ne tik autoriaus produktyvumas, bet ir jo parašytų kūrinių populiarumas“, – sako asociacijos LATGA direktorė Laura Baškevičienė.

Metų autoriaus statulėle, kuri teikiama nuo 2015 metų, yra apdovanoti Stanislavas Stavickis-Stano, Leonas Somovas, Deivydas Zvonkus, Vytautas Bikus, Konstantinas Kiveris-Lilas ir Rolandas Venckys-Innomine.

M.A.M.A 2021 apdovanojimų bilietus platina bilietai.lt. Renginio metu „Žalgirio“ arenoje privaloma dėvėti ne žemesnio kaip FFP2 lygio respiratorius.

Fotogalerija: