Ant palangės – baltumu švytinti medvilnė

Ant palangės – baltumu švytinti medvilnė / J. Mackevičiaus nuotr.
Ant palangės – baltumu švytinti medvilnė / J. Mackevičiaus nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Tikras smagumas ant palangės pamatyti, kaip skleidžiasi medvilnės žiedas, kaip kraunami vaisiai, kuriems praplyšus švyti balta vilnelė... „Tai mažesnių palangių augalas“, – sako J. Mackevičius. Vadinasi, vietos jam surasti gali net ir labiausiai ją taupantys augalų mylėtojai.

Jogaila Mackevičius
Jogaila Mackevičius / Asmeninio archyvo nuotr.

Kaip ir dauguma kitų egzotinių augalų, taip ir medvilnė interneto projektų musekautas.ltbonsaivilnius.lt iniciatoriaus ir autoriaus Jogailos Mackevičiaus namuose sulaukė reikiamo dėmesio ir rūpesčio.

 

Vilnamedžių rūšių – daugybė

Apskritai pasaulyje priskaičiuojama daugiau kaip 40 vilnamedžių rūšių, iš kurių daugmaž keturios auginamos pramonei, t. y. specialiai medvilnei išgauti. Šiuo atveju Jogaila ant palangės augino žolinį vilnamedį: „Bent jau taip buvo parašyta etiketėje.“ Vis dėlto, patyrinėjęs atidžiau, egzotinių augalų augintojas spėja, kad tai galėjo būti ir plaukuotasis vilnamedis, kuris yra viena labiausiai auginamų rūšių visame pasaulyje.

„Bet kuriuo atveju, tiek žolinis, tiek plaukuotasis vilnamedis, kurie labai primena kinrožes, auginami namų sąlygomis, neužaugs didesni nei 40 centimetrų. Medvilnės sėjinukai sudygsta gana greitai, vos per 2–3 savaites“, – pasakoja Jogaila. Tik nereikia nustebti, jeigu sėjinukų lapeliai bus gelsvų atspalvių, atrodys nelabai sveiki. „Tai lyg bjauriojo ančiuko stadija, – tikina J. Mackevičius. – Jeigu medvilnė sėjama pavasarį, nors ir kovo pabaigoje, jai vis tiek  bus per mažai saulės.“ Tačiau, sėdami vėlesniu laiku, galime ir nesulaukti vilnamedžio vaisių. Taigi, pasėjus ankstėliau, labai praverstų dirbtinis apšvietimas. Artėjant vasarai ir ilgėjant dienoms, vilnamedis išaugina vis didesnius lapus, apaugusius trumpais švelniais šereliais, šiek tiek primenančius klevo. Tačiau net karščiausią vasaros mėnesį šis augalas parodo savo charakterį: lapai nebus tokie gražūs kaip augančiųjų tėvynėje, juose gali atsirasti išlinkimų, nelygumų, įtrūkių, jie susigarbanoja, suplyšta. Tai rodo, kad vilnamedžiams trūksta šviesos. Vis dėlto liepos mėnesį, kai šviesos jau gerokai daugiau, galima tikėtis dailesnių, žalesnių medvilnės lapų.

 

 Vilnamedis – vienmetis augalas

Augindami vilnamedį Lietuvos sąlygomis, geriausio rezultato sulauksime jau pirmaisiais metais. „Neverta jo laikyti per žiemą. Nors kai kur rašoma, kad jis auga dvejus ar trejus metus. Tačiau galiu pasakyti, kad žiemos jie neištvers, nes bus per tamsu. Todėl geriau auginti jį kaip vienmetį augalą“, – patirtimi dalijasi Jogaila. Antroje liepos pusėje, rugpjūtį ar rugsėjį galima tikėtis ir žiedų, o prieš Kalėdas vilnamedis bus pasiruošęs padovanoti ir vaisių.

Pirmąją dieną vilnamedžio žiedai būna labai gražios gelsvos spalvos, antrąją ima rausvėti, o trečiąją nenumeta žiedlapių, bet susuka juos į nedidelį kokoną, kurį laiką gaubiantį bręstantį vaisių. „Vis dėlto man labiausiai patiko pumpuras. Jis turi labai gražius tris šoninius lapelius, vadinamus taurėlapiais, kurie atrodo lyg dailiai iškarpyti. Susiformavęs pumpuras ilgai nežydi – netgi porą trejetą savaičių – lyg užkonservuotas“, – pasakoja J. Mackevičius. Vėliau iš žiedlapių susukęs kokoną vilnamedis maždaug mėnesį laiko brandina vaisių – medvilnės vilnelę ir sėklas. Beje, sėklas kitais metais galima panaudoti praktiškai: pasėti, daiginti ir auginti medvilnę.

„Žinoma, sėklų bus tik tuomet, jeigu žiede suspėjo apsilankyti bitės. Jeigu ne, tuomet galėsite džiaugtis švaria ir labai švelnia medvilne, kuri itin panaši į vatą. Pabandžiau kitą pavasarį pasėti savo išaugintas medvilnės sėklas, mat norėjosi išbandyti, kaip dygsta. Taigi, galiu pasakyti, kad kasmet galima auginti medvilnę ir tam naudoti savo sėklas. Jos yra maždaug kavos pupelės dydžio, apvalios, padengtos švelniu medvilniniu pūku.

 

Priežiūros ypatumai

Vilnamedis nėra itin reiklus trąšoms, nes tai nedidelis augalas – maždaug 30–40 cm, o auginti jam tinkamiausias 10–15 cm skersmens vazonėlis. „Šis augalas nėra pripratęs prie labai trąšios žemės, todėl jam auginti galite rinktis ir paprastesnę kompostinę žemę. Jeigu turite durpių, būtinai jas maišykite su nemažu kiekiu smėlio, kad žemė būtų laidesnė vandeniui, o ir augalas neužmirktų. Vilnamedis yra įpratęs gauti daug vandens vienu metu, paskui kiek pradžiūti. Taigi laistydami turėtumėte gausiai perlieti jį kambario temperatūros vandeniu, o vėliau reikėtų tiesiog palaukti, kad substratas šiek tiek padžiūtų. Palaisčius vandens perteklių iš padėkliuko visada išpilkite“, – pasakoja J. Mackevičius.

Taigi – šiek tiek priežiūros, meilės augalams ir ant palangės galėsite džiaugtis egzotiškai atrodančiu medvilnės žiedu!

 

VILNAMEDIS: NUO SĖJINUKO IKI VAISIAUS...

SAVAITĖS IR KELIŲ MĖNESIŲ DAIGAI

Jogaila Mackevičius
Jogaila Mackevičius / Asmeninio archyvo nuotr.

 

3-4 MĖNESIŲ DAIGAI IR SUAUGĘS AUGALAS

Jogaila Mackevičius
Jogaila Mackevičius / Asmeninio archyvo nuotr.

 

NEPRASISKLEIDĘS PUMPURAS

Jogaila Mackevičius
Jogaila Mackevičius / Asmeninio archyvo nuotr.

 

GELTONAS PIRMOS DIENOS ŽIEDAS

Jogaila Mackevičius
Jogaila Mackevičius / Asmeninio archyvo nuotr.

 

TRYS VIENAME - MEDVILNĖS PUMPURAI, PRASISKLEIDĘ ŽIEDAI IR VYSTANTYS

Jogaila Mackevičius
Jogaila Mackevičius / Asmeninio archyvo nuotr.

 

MEDVILNĖS VAISIUS

Jogaila Mackevičius
Jogaila Mackevičius / Asmeninio archyvo nuotr.

 

IŠDARINĖTAS MEDVILNĖS VAISIUS

Jogaila Mackevičius
Jogaila Mackevičius / Asmeninio archyvo nuotr.